Jeszcze przed finałem Ligi Mistrzów i tuż przed meczami w ramach Euro 2024 na fanów bramek, udanych akcji i efektownych parad czeka coś równie interesującego. W Gdańsku odbędą się Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet. Organizatorem wydarzenia jest AZS Politechniki Gdańskiej. 

Chociaż historia piłki nożnej kobiet w Polsce ma długą historię, to w środowisku akademickim sport ten stopniowo zyskiwał popularność. Długo ustępował też futsalowi i dopiero w 2020 roku zawodniczki doczekały się pierwszego turnieju rangi Akademickich Mistrzostw Polski na otwartych boiskach. Na inaugurację w Szczecinie wystąpiło 10 drużyn, a w finale zmierzył się UAM Poznań i Uniwersytet Gdański (1:0).

To będzie więc dopiero piąty finałowy turniej AMP kobiet. Do tej pory tytuły wywalczyły dwukrotnie poznanianki (2020, 2023), AWF Katowice (2021) oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (2022). Z pewnością jednymi z faworytek do zdobycia medalu będą właśnie obrończynie tytułu, które posiadają drużynę walczącą o awans do ekstraklasy.

W najwyższej klasie rozgrywkowej występują “Jagiellonki” z Krakowa, mające też zespół w futsalowej elicie. Swojej szansy szukać będą z pewnością zawodniczki Uniwersytetu Warszawskiego, które w tym sezonie awansowały do finału futsalowego Pucharu Polski. One już w grupie trafiły na UAM Poznań.

Łącznie w turnieju wystąpi 26 ekip, które początkowo podzielone zostały na osiem grup eliminacyjnych. Spotkania odbywać będą się boiskach Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej. Panie grają po sześć zawodniczek w polu i bramkarka. Spotkania trwają dwa razy 25 minut. Nie obowiązuje tu przepis o spalonym więc można spodziewać się ofensywnej gry.

– Spodziewamy się, że w naszym turnieju wystąpi ok. 350 zawodniczek. Podobnie jak w ubiegłym roku, tak i teraz frekwencja jest niezwykle wysoka, co pokazuje, jak duże jest zainteresowanie piłką nożną wśród studentek z całej Polski. Liczymy, że czekają nas cztery dni bardzo zaciętej rywalizacji na boiskach w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej – powiedziała Agnieszka Głowacka z AZS Politechniki Gdańskiej.

Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet potrwają od 27 do 30 maja. Początek rywalizacji w poniedziałek o godzinie 8:30. W meczach otwarcia zagrają ze sobą UM Łódź – AMW Gdynia oraz UMCS Lublin – PŁ Łódź. Finał turnieju w czwartek o godzinie 12. Łącznie rozegranych będzie 80 spotkań.

Organizatorem turnieju jest AZS Politechniki Gdańskiej. Partnerem wydarzenia jest Politechnika Gdańska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w piłce nożnej kobiet – grupy eliminacyjne:

Grupa A: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Gdański, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Grupa B: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Śląska Gliwice, Politechnika Łódzka
Grupa C: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Rzeszowski
Grupa D: Politechnika Gdańska, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Grupa E: Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Rzeszowska
Grupa F: Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
Grupa G: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Politechnika Warszawska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Grupa H: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Warszawski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie