Złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4×400 metrów ponownie będzie zawodnikiem KS AZS UWM Olsztyn. Związał się z nim na najbliższe trzy lata. – Godnie będę reprezentował klub i miasto – zadeklarował Zalewski w studiu Radia UWM FM.

Przypomnijmy, że Karol Zalewski pochodzi z Reszla. Sportową karierę rozpoczynał w miejscowym klubie – Orlęta Reszel. Wtedy jednak grał w piłkę nożną. Jego talent biegowy dostrzegli Bronisława i Zbigniew Ludwichowscy.

Od 2009 do 2018 roku trenował w klubie AZS UWM Olsztyn. Na kolejne trzy sezony przeniósł się jednak do AZS AWF Katowice. Na swoim koncie ma indywidualne medale mistrzostw Polski, halowych mistrzostw Europy w biegach na 200 i 400 metrów. W 2021 roku z polską sztafetą mieszaną 4×400 metrów wywalczył w Tokio złoty medal olimpijski. To jego największy sukces w dotychczasowej karierze.

Dlaczego lekkoatleta wraca do stolicy Warmii i Mazur? – Trenuję tutaj na co dzień i wiążę przyszłość z tym miastem. I nie wyobrażałem sobie tego, żeby nie reprezentować tego miasta i klubu z Olsztyna – mówił w studiu Radia UWM FM. – Trzy lata temu sytuacja była dosyć napięta. Po prostu musiałem stąd uciec. Ale teraz jest inaczej. Zarówno uczelnia, jak i Urząd Marszałkowski są bardzo na tak, żebym wrócił i reprezentował Olsztyn. Mam też plany na rozwijanie sportu dzieci. Chcę to robić na tej ziemi, z której pochodzę.

Całą rozmowę z Karolem Zalewskim znajdziesz na stronie Radia UWM FM – posłuchaj rozmowy online.