W weekend karatecy powalczą w Warszawie o tytuły w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Złota w klasyfikacji generalnej zamierza bronić Politechnika Łódzka.
Przez ostatnie cztery lata turniej był organizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Tym razem, po raz pierwszy w historii, najlepsi karatecy z indeksem spotkają się w stolicy, żeby rywalizować indywidualnie oraz drużynowo w kata i kumite. Chęć udziału w AMP w karate wyraziło ponad 110 osób z 34 uczelni. Nie zabraknie przedstawicieil gospodarzy, którzy w zeszłym roku w klasyfikacji generalnej zajęli szóste miejsce, oraz Politechniki Łódzkiej, która będzie bronić tytułu najlepszej uczelni.
– Chcieliśmy podjąć się organizacji AMP w karate z kilku powodów. Posiadamy sekcję dziecięcą i chcemy dalej popularyzować tę dyscyplinę. Może będzie to też początek do rozwoju sekcji uczelnianej wśród naszych studentów. Dodatkowo dla samych uczestników zmiana gospodarza turnieju powinna być miłą odmianą – powiedział Olaf Weker, wiceprezes zarządu AZS UW i organizator zawodów.
Karate zyskało na popularności dzięki filmom i serialom, a w zeszłym roku zadebiutowało w programie igrzysk olimpijskich. Chociaż w wolnym tłumaczeniu nazwa tej japońskiej sztuki walki oznacza pustą rękę, to pewne jest, że z Warszawy ktoś wyjedzie z dłońmi pełnymi trofeów.
– Motywacje do rozpoczęcia przygody z karate są różne i zmieniają się przez lata treningu. Może to być zabawa dla dzieci, poprawa ogólnej sprawności fizycznej czy samoobrona. Po pewnym czasie widać, że dowolna z tych ścieżek sprowadza się do własnego rozwoju. Zanim jednak zaczniemy rywalizację, musimy się sporo nauczyć i nie jest tak, że po miesiącu czy dwóch treningu karate jesteśmy gotowi do startu w zawodach. Podczas turnieju konkurencje wymagają od nas skupienia na najwyższym poziomie. Zapanowanie nad własnymi emocjami jest niezbędne nie tylko w kata, ale również kumite – opowiada Jan Bielawski, student Uniwersytetu Warszawskiego, który przed rokiem zajął trzecie miejsce w kumite mężczyzn.
Partnerami AMP w karate są Uniwersytet Warszawski i miasto stołeczne Warszawa. Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.
Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w karate
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku Białej
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
Politechnika Białostocka
Politechnika Gdańska
Politechnika Łódzka
Politechnika Wrocławska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Morski w Gdyni
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie