Kajakarzom nikt nie podskoczy

0
1563

Kajakarze i kanadyjkarze AZS znów błysnęli formą, zdobywając na mistrzostwach kraju w Bydgoszczy aż 38 medali. Z dobrej strony pokazali się nasi olimpijczycy.

Zmęczone sezonem nasze medalistki olimpijskie podkreśliły swój udział w zawodach, wygrywając wyścigi jedynek. Anna Puławska, która do Bydgoszczy przybyła wprost ze Stanów Zjednoczonych, obroniła tytuł na 500 m, a Justyna Iskrzycka na 1000 m. Zawodniczka AZS AWF Gorzów Wlkp. dołożyła do tego srebro na 200 m, tym razem przegrywając z Martą Walczykiewicz. Obie azetesiaczki popłynęły jeszcze w dwójkach kobiet, zajmując miejsca tuż za podium, a Iskrzycka dołożyła do tego efektowną wywrotkę na finiszu dwójek mieszanych. Po ostatnim starcie obie panie ogłosiły rozpoczęcie długo oczekiwanych wakacji.

W przeciwieństwie do nich na rozpoczynające się 16 września mistrzostwa świata czeka jeszcze Wiktor Głazunow. Kolejny nasz olimpijczyk obronił trzy tytuły mistrza kraju, triumfując w kanadyjkowej jedynce na 200 m, 500 m i 5000 m. Gorzowianin został zdetronizowany na dystansie 1000 m, na którym wywalczył brąz. Po cztery krążki sięgnęli ponadto Arsen Śliwiński, Michał Łubniewski i Marta Witkowska z AZS Politechniki Opolskiej. Ta ostatnia indywidualnie zdobyła dwa krążki na najdłuższych dystansach kajakarek, walnie przyczyniając się do rekordowego wyniku opolskiego klubu (aż 15 medali!). K-1 na 1000 m i 5000 m były z resztą konkurencjami, w których podium całkowicie opanowały zawodniczki AZS, a mistrzostwo i wicemistrzostwo kraju stało się udziałem Anny Zagórskiej z AZS Politechniki Poznańskiej.

Jeden medal mniej od opolan przypadł AZS AWF Poznań, którego reprezentanci wygrywali aż pięć razy. Mistrzem Polski na 200 m został kajakarz Jakub Stepun, a wszystkie pozostałe krążki wywalczyli kanadyjkarze. Królową polowania została Katarzyna Szperkiewicz, która w dwójkach zdobyła dwa złota i srebro, dokładając do tego dwa drugie miejsca w jedynkach. Pięć razy na podium stawał także jej klubowy kolega Tomasz Barniak, który na igrzyskach w Tokio płynął z Głazunowem. On także ma wystartować na MŚ w Danii.

Azetesiaczki i azetesiacy wywalczyli łącznie na MP 38 medali, triumfując w 15 konkurencjach. To bardzo zbliżony wynik do zawodów z ostatnich lat, co podkreśla wysoką pozycję AZS w tej dyscyplinie.

Zawodnicy AZS – medaliści Lotto 84. Mistrzostw Polski w kajakarstwie klasycznym (2021)