Drugiego dnia halowych mistrzostw świata w Belgradzie czwarte miejsce w finale 400 m zajęła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice). Do ścisłego finału w konkursie pchnięcia kulą nie udało się awansować Konradowi Bukowieckiemu (AZS UWM Olsztyn).

Święty-Ersetic wczoraj pewnie przebrnęła przez eliminacje i półfinał. W dzisiejszym finale biegnąc z trzeciego toru zaprezentowala się bardzo dobrze, ale rywalki okazały się szybsze. Podopieczna Aleksandra Matusińskiego minęła linię mety jako czwarta z rezultatem 51,40 s. Triumfowała reprezentantka Wysp Bahama, mistrzyni olimpijskia z Rio de Janeiro i Tokio Shaunae Miller-Uibo – 50,31 s przed Holenderką Femke Bol – 50,57 s i Jamajką Stephenie Ann McPherson – 50,79 s. Tegoroczny halowy rekord Polski ustanowiony przez Justynę Święty-Ersetic w finale mistrzostw kraju wynosi 51,04 s.

– Próbowałam, dałam z siebie wszystko. Niestety, nie wystarczyło. Jest mi strasznie przykro, jestem wściekła, bo wiedziałam, że stać mnie tutaj na medal – komentowała swój występ Święty-Ersetic w rozmowie z TVP Sport.

Zawodniczka AZS AWF Katowice zajęła tym samym po raz trzeci w karierze czwarte miejsce w finale 400 m na halowych mistrzostwach świata. Na tej pozycji kończyła rywalizację w 2014 roku w Sopocie i w 2018 roku w Birmingham. W 2016 roku w Portland była piąta.

Poniżej oczekiwań w konkursie kulomiotów wypadł dziś Konrad Bukowiecki. Wicelider tegorocznych tabel światowych nie zdołał awansować do ścisłego finału. W drugiej kolejce uzyskał wynik 20,79 m, który wystarczył do zajęcia dziesiątego miejsca. Rywalizacja w pchnięciu kulą stała na niezwykle wysokim poziomie. Sensacyjnym zwycięzcą został Brazylijczyk Darlan Romani z rekordem mistrzostw świata – 22,53 m, który pokonał faworyta Amerykanina Ryana Crousera – 22,44 m i Nowozelandczyka Tomasa Walsha – 22,31 m.

– To na pewno rozczarowanie. wszystko wskazywało na to, że powinno być dobrze i wydawało się, że jestem w bardzo dobrej formie. Jednak moje dzisiejsze pchnięcia po prostu były słabe, nie na moim poziomie – podsumował swój występ Bukowiecki w TVP Sport.

Na porannych eliminacjach start w Belgradzie na 60 m przez płotki zakończyła Klaudia Wojtunik (AZS Łódź).

W niedzielę ostatni dzień mistrzostw. W programie m.in. rywalizacja sztafet 4×400 m z udziałem Polek i Polaków.

Fot. Paweł Skraba