Adrianna Sułek została halową wicemistrzynią świata w pięcioboju! Zawodniczka AZS UMCS Lublin życiowy sukces okrasiła nowym rekordem Polski. Tuż za podium w finale 60 metrów uplasowała się Ewa Swoboda.

Sułek była jedną z faworytek do medalu – do Belgradu przyjechała z pierwszym wynikiem na listach światowych i nie zawiodła pokładanych w niej nadziei. W piątek bardzo dobrze spisywała już od pierwszej konkurencji.

W biegu na 60 m przez płotki bydgoszczanka zajęła szóste miejsce z drugim w karierze wynikiem – 8,36 s. Znakomicie zaprezentowała się w skoku wzwyż, wyrównując rekord życiowy – 1,89 m i wygrywając tę konkurencję. W pchnięciu kulą była piąta – 13,40 m (tegoroczna życiówka – 13,50 m). Sułek świetnie otworzyła konkurs skoku w dal. Już w pierwszej kolejce poprawiła rekord życiowy – 6,43 m. Medal był na wyciągnięcie ręki. Zawodniczka AZS UMCS Lublin kropkę nad „i” postawiła w biegu na 800 m, zajmując drugą pozycję i uzyskując najlepszy wynik w karierze – 2:09.56.

W pięcioboju podopieczna trenera Marka Rzepki zgromadziła 4851 punktów i poprawiła 24-letni rekord Polski Urszuli Włodarczyk. Mistrzynią świata została Belgijka Noor Vidts z dorobkiem 4929 punktów.

– Wynik jest kosmiczny. Wierzę, że za kilka lat będę osiągać wyniki na poziomie 5000 punktów. Myślałam, że w Belgradzie rezultat okolo 4800 punktów pozwoli na zdobycie złotego medalu. Rekord Polski wystarczył dziś tylko na srebro – podsumowywała swój start Sułek w rozmowie z TVP Sport.

Zaledwie… 0,002 sekundy zabrakło Ewie Swobodzie do medalu w Belgradzie. Spinterka AZS AWF Katowice uzyskała w finale 60 metrów wynik 7,04 s i uplasowała się tuż za podium. Triumfowała Szwajcarka Mujinga Kambundji z najlepszym w tym roku wynikiem na świecie – 6,96 s. Na półfinale swój start zakończyła Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa).

Awans do sobotniego finału 400 m wywalczyła Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), druga w swojej serii eliminacyjnej. Siódme miejsce w rywalizacji na 400 m zajęła Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław). Na jedenastej pozycji w półfinałach 400 m mężczyzn uplasował się Kajetan Duszyński (AZS Łódź).