Jubileusz profesora Janusza Jackowskiego

0
733

Rozgrywane w Poznaniu PZLA Mistrzostwa Polski zmieniły stolicę Wielkopolski w lekkoatletyczną stolicę naszego kraju. Wpisuje się w ten obraz podniosła uroczystość, której świadkiem była Aula Główna poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Z okazji 90-lecia urodzin prof. Janusza Jackowskiego jego przyjaciele i współpracownicy zorganizowali spotkanie, w trakcie którego dostojny Jubilat obdarowany został prezentami, zasłużonymi gratulacjami i wyróżnieniami. W spotkaniu uczestniczyło wiele wybitnych osobistości, wśród nich JM Rektor AWF, prof. Dariusz Wieliński czy prezes PZLA Henryk Olszewski. Podsumowano dokonania dziewięćdziesięciolatka dla poznańskiej, krajowej i międzynarodowej lekkiej atletyki.

Profesor Jackowski to bez dwóch zdań guru poznańskich lekkoatletów. Przygodę z królową sportu rozpoczął w 1948 roku. Po ośmiu latach i ukończeniu studiów na stałe związał się ze swoją Alma Mater – obecną Akademią Wychowania Fizycznego w Poznaniu – jako wykładowca a także jako trener. W latach 1969-1972 pełnił funkcję szefa wyszkolenia w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Kierował m.in. przygotowaniami naszych reprezentantów do Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972). W tym okresie pojawiła się w Polsce pierwsza bieżnia ze sztuczną nawierzchnią (Warszawa, stadion Skry). Przez wiele lat był delegatem technicznym Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki (IAAF) i członkiem Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W latach 1991-2006 wchodził w skład Zarządu Wielkopolskiego Stowarzyszenia Sportowego. Przez wiele sezonów był też trenerem lekkiej atletyki w AZS Poznań. Jego specjalizacją były biegi średnie i długie. Opracował m.in. własny system treningowy dla biegaczy, zawarty w „Zarysie lekkoatletyki” – wciąż aktualnym podręczniku dla trenerów, nauczycieli i studentów AWF.

Ogromną i prawdopodobnie najbardziej pamiętaną zasługą profesora Jackowskiego jest skupienie na studiach w poznańskiej WSWF (później AWF) wybitnych polskich lekkoatletów z lat siedemdziesiątych XX wieku. Dzięki jego inicjatywie – jak na ówczesne czasy śmiałej i nowatorskiej – w ramach programu „Studiów trenerskich dla wybitnych sportowców” w Poznaniu studiowali tacy giganci królowej sportu jak Władysław Komar, Władysław Kozakiewicz, Bronisław Malinowski czy Tadeusz Ślusarski – złoci medaliści igrzysk olimpijskich.

Prof. Janusz Jackowski jest Honorowym Członkiem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Piotr Kuś