Joanna Szwab reprezentująca KS AZS AWF Katowice została mistrzynią Polski w skokach narciarskich. Zawodniczka w zmaganiach na igielicie rozgrywanych na skoczni COS-u w Szczyrku pokonała ubiegłoroczną triumfatorkę Kingę Rajdę (SS-R LZS Sokół Szczyrk) oraz koleżankę z klubu Annę Twardosz.

Letnie mistrzostwa Polski odbyły się bez udziału publiczności. Niska temperatura oraz opady deszczu spowodowały, iż warunki były bardziej zbliżone do zimowych zmagań. Szwab przewagę wypracowała już w pierwszej serii – jako jedyna z 12 zawodniczek przekroczyła granicę 90 metrów. – W pierwszym skoku miałam problemy w locie, zrobiłam to bardzo chaotycznie. Cieszę się, że i tak był najdłuższy, bo nie był dobry – stwierdziła triumfatorka. Skoki na 90,5 m oraz 97 m w drugiej serii zapewniły jej pewną wygraną. Jej celem na nadchodzący sezon jest regularne punktowanie w Pucharze Świata. – Zależy mi bardzo, aby nie skupiać się na wynikach, a na zadaniach. Jedno z drugim się łączy – jak wychodzą mi zadania, to automatycznie są wyniki – dodała.

fot. Paweł Skraba

Srebrny medal zdobyła Rajda, która oddała skoki na odległość 89 i 95 metrów. – Na pewno czuję niedosyt, ale jestem szczęśliwa, że po środku tak złej dyspozycji byłam w stanie stanąć na podium – powiedziała wicemistrzyni. – W lecie raczej nie skupiamy się na wynikach, tylko na pracy na siłowni, na technice itd. – podsumowała. Rajda. Dodała, że chce po prostu cieszyć się skokami. – W głowie sportowca zawsze jest parcie na wynik, ale staram się wygłuszyć tą myśl – stwierdziła. Podium uzupełniła Twardosz, która dobrze zaprezentowała się zwłaszcza w drugim skoku, na odległość 94 metrów.

Jak zapowiedziały władze AZS AWF Katowice wszystkie te panie będą niebawem reprezentować ten klub, co ma oznaczać, że Rajda, która jest najbardziej utytułowaną polską skoczkinią, zasili niebawem barwy AZS.

Prócz medali pań o sukcesy postarali się także panowie. W konkursie skoków sensacyjnym wicemistrzem kraju został Andrzej Stękała. Zawodnik AZS Zakopane skoczył 97,5 m i 98,5 m, przegrywając z Dawidem Kubackim tylko o jeden punkt. Stękała z kolegami wywalczył srebro także w konkursie drużynowym, ale tu strata do WWS Wisła z Piotrem Żyłą w składzie wyniosła aż 125 pkt. AZS Zakopane wystąpił w składzie: Mateusz Gruszka (90/94 m), Stanisław Ciszek (88,5/85 m), Andrzej Stękała (103,5/102,5 m) oraz Maciej Kot (100,5/99,5 m).

Srebro wywalczył także Piotr Kudzia. Kombinator norweski AZS AWF Katowice po skokach był dopiero siódmy i do biegu na 10 km na nartorolkach wystartował z blisko trzyminutową stratą. Kudzia na trasie spisał się jednak świetnie, uzyskując czwarty czas i wykorzystując słabszą dyspozycję rywali. Ostatecznie przegrał dwubój tylko ze Szczepanem Kupczakiem.

Wyniki letnich MP w skokach narciarskich kobiet
1. Joanna Szwab 213,5 pkt (90,5 i 97,0)
2. Kinga Rajda 208,0 (89,0 i 95,0)
3. Anna Twardosz 199,5 (85,5 i 94,0)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here