Jak trenują zawodnicy w dobie koronawirusa?

0
454

Minęły ponad dwa tygodnie od kiedy ogłoszono epidemię koronawirusa (COVID-19) w Polsce. Jak w tym trudnym okresie trenują i spędzają czas zawodnicy należący do programu Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego w Lublinie?

Zadaliśmy te pytania sportowcom, którzy w ostatnim czasie odnosili sukcesy na arenie ogólnopolskiej i przygotowują się do kolejnego udanego, a może nawet przełomowego sezonu. Alicja Wrona opowiada o zderzeniu się z tą niecodzienną sytuacją. Cezarego Mirosława złapaliśmy podczas treningu. Natomiast Wiktoria Drozd przygotowuje się do matury i myśli pozytywnie mając nadzieję, że niedługo ten trudny czas minie.

Alicja Wrona (foto główne)

– Dzisiejsza sytuacja nauczyła mnie, że wszyscy jesteśmy równi w obliczu tego wyzwania. Pokazała też, że nie warto wybiegać w przyszłość, bo nawet stałe rzeczy w nadzwyczajnych sytuacjach zmieniają swoje oblicze. Uważam, że jest to duża próba charakteru dla sportowców, ponieważ są ograniczeni w możliwościach treningowych oraz niepewni tego, co przyniesie sezon startowy – opowiadała na łamach portalu AZS UMCS Lublin, a ten wyjątkowy czas wykorzystuje na m.in. układaniu puzzli.

Alicja – studentka Politechniki Lubelskiej jest aktualną brązową medalistką Mistrzostw Polski na 200 m. Przed rokiem zajęła czwarte miejsce w sztafecie 4×400 m na Letniej Uniwersjadzie w Neapolu.

Cezary Mirosław

– Aktualnie mogę powiedzieć, że jestem w lesie – dosłownie i w przenośni (przyp. red.: skontaktowaliśmy się w trakcie treningu). Treningi odbywam na ścieżkach leśnych. Oczywiście dbam o bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i osób mnie otaczających. Trening siłowy robię w domu razem z dziewczyną – na gumach o różnych siłach oporu, a także na własnym ciężarze ciała. Czas wolny spędzam standardowo – oglądając Netflixa, grając na PS4, ale także w kuchni.

Tegoroczny sezon rozpoczął się bardzo udanie dla Cezarego – studenta Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, który zdobył tytuł wicemistrza Polski na dystansie 400 m w hali oraz srebrny medal w sztafecie mieszanej 4×400 m.

Wiktoria Drozd

– Ten trudny okres spędzam w domu, przygotowując się do matury. Wykonuję także ćwiczenia, na które do tej pory nie miałam czasu. Codziennie rano biegnę do lasu lub nad Zalew Zebmorzycki, gdzie realizuję swój trening. Staram się to robić w miejscach, gdzie nie ma ludzi. Zawsze powtarzam sobie, że kilkadziesiąt lat temu nie było takich udogodnień, jakie posiadamy teraz. Ludzie zastępowali sztangę kawałkiem drewna, a ciężarki baniakami z wodą. Biegali po żużlu, a nie pięknym tartanie jak my obecnie i robili znakomite wyniki. Cały czas myślę pozytywnie z nadzieją, że niedługo to minie. Mam ogromny optymizm, że ludzie wyciągną z tego wnioski i zaczną się cieszyć z każdej najmniejszej rzeczy. Zaczną doceniać to, co mają na co dzień.

Wiktoria jest maturzystką V Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Na początku obecnego sezonu została halową wicemistrzynią Polski na 400 m.

Po kolejne informacje serdecznie zapraszamy na strone programu ACSS Lublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here