W Poznaniu po raz pierwszy rozegrany został Memoriał zmarłego w zeszłym roku utytułowanego trenera szabli, wielkiego azetesiaka – Leszka Tylkowskiego. Do szermierczej rywalizacji stanęła blisko setka dziewcząt i chłopców.

Młodzi szermierze zostali podzieleni na dwie kategorie wiekowe, a zwycięzcami w swoich grupach zostali:

  • Dziewczęta – młodzik: Amelia Haponik (UKS 13 Białystok)
  • Dziewczęta – junior młodszy: Karolina Hofman (TMS Zagłebie Sosnowiec)
  • Chłopcy – młodzik: Damian Palkowski (PTS Jagiellończyk Białystok)
  • Chłopcy – junior młodszy: Benedykt Denkiewicz (UKS Szabla Ząbki)

Gospodarz AZS Poznań wywalczył dwa brązowe medale w rywalizacji juniorek młodszych. Na podium stanęły Antonina Rymaszewska i Maja Konecka.

Leszek Tylkowski – od początku swej kariery szermierczej związany z AZS Poznań. Wychowanek fechmistrza Leona Kozy-Kozarskiego. Specjalizował się w szabli. Jako zawodnik w kategoriach juniorskich i młodzieżowych należał do czołowych szablistów Wielkopolski. Na początku lat 70-tych minionego stulecia został zatrudniony w sekcji szermierczej AZS Poznań, z którą zawodowo związał się na stałe. Przyczynił się do dynamicznego rozwoju sekcji. Jego wychowankami są najwybitniejsi polscy szabliści i szablistki w historii tej dyscypliny jak m.in. Norbert Jaskot  (trzykrotny olimpijczyk), Bogna Jóźwiak (dwukrotna olimpijka), Jacek Huchwajda (olimpijczyk z 1992 r. i 1996 r. w barwach Niemiec), Katarzyna Kędziora (młodzieżowa mistrzyni Europy). Trenowane przez Leszka Tylkowskiego szablistki AZS Poznań sześciokrotnie sięgnęły po tytuł drużynowego mistrza Polski (2006, 2008, 2010, 2011, 2012, 2016) a w 2011 r. walcząc w składzie Bogna Jóźwiak, Katarzyna Kędziora i Irena Więckowska zdobyły Klubowy Puchar Europy. Leszek Tylkowski za całokształt dokonań szkoleniowych w szermierce uzyskał tytuł fechmistrza.