Naszpikowana graczami z PlusLigi drużyna Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu wygrała Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce mężczyzn, które zakończyły się we wtorek w Krakowie. W finale opolski zespół pokonał Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie 3:2.

Gracze z Opola byli faworytami tego turnieju i nie zawiedli, choć w finale musieli się sporo namęczyć.

– Na pewno byliśmy faworytem i mam nadzieję, że to, iż graliśmy tie-breaka pokazuje, że AGH był bardzo dobrze przygotowany i bardzo chciał z nami wygrać, ale podołaliśmy temu. A sam turniej bardzo na plus, byłem na AMP pierwszy raz i na pewno na tym się nie skończy – mówił Michał Gierżot, który w tym sezonie może cieszyć się z dwóch mistrzostw Polski, bo wcześniej razem z Jastrzębskim Węglem wygrał również rozgrywki PlusLigi.

– Akademickie Mistrzostwa Polski to świetny turniej, jest tu dużo fajnej zabawy, możemy pokombinować z pozycjami. W półfinale zmienialiśmy się, każdy miał z tego dużo frajdy. A finał stał naprawdę na mocnym poziomie i musieliśmy się napocić, żeby wygrać – dodał libero WSZiA Opole, grający w PlusLidze w Indykpolu AZS Olsztyn, Jędrzej Gruszczyński.

Drugie miejsce w turnieju zajęła drużyna AGH Kraków, niemal w całości zbudowana z zawodników występujących na co dzień w AZS AGH Kraków na zapleczu PlusLigi, czyli TAURON 1. Ligi.

– Cieszymy się, że możemy podtrzymać naszą formę o kolejne miesiące. Sezon kończy się na przełomie marca, czy kwietnia, a tu trenowaliśmy do końca maja. Myślę, że pod względem sportowym nasza gra stała na wysokim poziomie. Było tu dużo plusligowych gwiazd i to super sprawa dla wielu zawodników, którzy mogli się z nimi zmierzyć – mówił Mateusz Jóźwik z krakowskiej drużyny.

Brązowy medal wywalczyła drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która w starciu o trzecie miejsce pokonała 3:0 Politechnikę Częstochowską.

Poprzednie Akademickie Mistrzostwa Polski siatkarzy odbyły się w październiku, w trakcie trwania rozgrywek PlusLigi, więc wielu zawodników nie mogło w nich wziąć udział. – I to było zauważalne, bo poziom tego finału był wyższy, niż w październiku – mówił Daniel Bukalski, prezes AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, organizator imprezy. – Bez pomocy władz uczelni AZS miałby duże problemy, by się rozwijać. To uczelnie tworzą warunki do uprawianiu sportu. My czujemy bardzo mocne wsparcie i zrozumienia władz, jak ważny jest sport dla społeczności akademickiej.

Obecny w trakcie meczu finałowego w hali rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, ptof. dr hab. Stanisław Mazur gratulował najlepszym drużynom. – Jako Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie na pewno będziemy nadal chętnie wspierać tego typu przedsięwzięcia. Wierzymy, że częścią kształcenia studentów powinna być edukacja fizyczna. Mamy fantastyczne osoby, które ten sport akademicki u nas rozwijają – mówił prof. Mazur.

Prof. dr hab. Michał Spieszny, prezes AZS Kraków, również był zachwycony poziomem rozgrywek. – A już mecz finałowy stał naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Szczególne wyrazy uznania też dla organizatorów z Uniwersytetu Ekonomicznego za tak świetną organizację turnieju – mówił.

We wtorek zakończył się turniej mężczyzn, a już w środę rano do gry – również w hali Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – przystąpią panie. Do Krakowa przyjedzie szesnaście drużyn, które zapewniły sobie awans w półfinałach. Tu też zobaczymy zawodniczki z najwyższej klasy rozgrywkowej i znów wydaje się, że faworytem jest zespół WSZiA Opole, która w składzie będzie miała sporo zawodniczek z TAURON Ligi, m.in. Annę Bączyńską, Monikę Bociek, Natalię Murek, czy brązową medalistkę ostatniego sezonu Joannę Pacak z ŁKS Commercecon Łódź.

Turniej pań rozpocznie się w środę i potrwa do piątku. Podobnie, jak turniej mężczyzn, zostanie przeprowadzona w reżimie sanitarnym.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A. Organizatorem AMP w siatkówce kobiet jest AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a organizację imprezy wsparło również Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie.

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce mężczyzn

O 1. miejsce: WSZiA Opole – AGH Kraków 3:2 (25:16, 20:25, 17:25, 25:17, 15:8)

O 3. miejsce: UWM Olsztyn – PCz Częstochowa 3:0 (25:17, 25:13, 25:21)

O 5. miejsce: WSM Warszawa – UG Gdańsk 2:1 (21:25, 25:20, 15:11)

O 7. miejsce: PP Poznań – AWF Poznań 2:0 (25:18, 25:23)

O 9. miejsce: KPU Krosno – PW Warszawa 2:0 (25:18, 25:18)

O 11. miejsce: UE Katowice – ŚUM Katowice 2:1 (25:20, 23:25, 15:13)

Końcowa klasyfikacja
1. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
4. Politechnika Częstochowska
5. Wyższa Szkoła Menedżerska w Warszawie
6. Uniwersytet Gdański
7. Politechnika Poznańska
8. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
9. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
10. Politechnika Warszawska
11. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
12. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
13-16. 2. Uniwersytet Rzeszowski, Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Akademickie Mistrzostwa Polski w siatkówce kobiet

Grupa A
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
2. Uniwersytet Gdański
3. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
4. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Grupa B
1. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
2. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
4. Uniwersytet Warszawski

Grupa C
1. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
2. Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie
3. Politechnika Śląska w Gliwicach
4. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach

Grupa D
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
2. Politechnika Poznańska
3. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
4. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach