Już niedługo poznamy królów żeglarskiej dżungli

0
533

W tym tygodniu zostaną przyznane Gdańskie Lwy Żeglarstwa! Głosowanie nad tegorocznymi kandydaturami zakończyło się w ten weekend, a wyróżnienia zostaną rozdane 2 grudnia o godzinie 18.00 do Hotelu Galion w Gdańsku-Górkach Zachodnich.

Żeglarstwo rekreacyjne i sportowe jest bardzo ważnym aspektem życia w Trójmieście. Nagrody są inicjatywą uhonorowania przez Miasto Gdańsk osób, które w wyjątkowy sposób wyróżniają się w gdańskim świecie żeglarzy swoją postawą, osobowością oraz dokonaniami.

Jednak tym wydarzeniu to przede wszystkim środowisko żeglarskie ma głos, ponieważ kluby żeglarskie najpierw zgłaszają swoje nominacje, a potem głosują, aby przyznać wyróżnienia dla najlepszych wydarzeń i żeglarzy w Gdańsku. W głosowaniu obowiązuje zasada jeden głos na jeden klub. Fundatorem nagród jest Miasto Gdańsk, a organizatorami wydarzenia na zlecenie miasta są Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego AZS w Gdańsku przy współpracy z Yacht Club Gdańsk. Obecnie odbywa się już trzecia edycja konkursu.

Na wyróżnienie za rok 2022 liczą:

– W kategorii Wydarzenie/Organizacja/Rejs Roku:

  • Regaty LOTOS Nord CUP Gdańsk 2022 – siedemnasta edycja regat w tym roku zgromadziła w ciągu siedemnastu dni na starcie aż 1154 zawodników.

– W kategorii Nadzieja Gdańskiego Żeglarstwa:

  • Igor Lewiński (Gdański Klub Żeglarski, klasa IQ Foi)l – zdobył w tym roku Mistrzostwo Europy w do lat 17 we Francuskim Breście,.
  • Tomasz Lewandowski (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) – w duecie z Patrykiem Kosmalskim z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wygrali Mistrzostwa Europy do lat 23 na jeziorze Balaton,
  • Jan Marjański (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa Optimist) – zajął wraz z polską reprezentacją drugie miejsce w drużynowych Mistrzostwach Europy,
  • Julianna Ponto (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa Open Skiff) – zajęła w tym roku 2 miejsce w kategorii U15 dziewcząt w Mistrzostwach Świata w Maubuisson, Francja.

– W kategorii Gdański Żeglarz/Żeglarka Roku:

  • Tomasz Lewandowski (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) – w duecie z Patrykiem Kosmalskim z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego wygrali Mistrzostwa Europy do lat 23 na jeziorze Balaton,
  • Igor Tarasiuk (Yacht Club Gdańsk) – poprowadził swoją załogę do zdobycia Mistrzostwa Polski w Match racingu, v-ce mistrzostwa w Klubowych Mistrzostwach Polski oraz najlepszego w historii wyniku w polskich startach Sailing Champions League (9 miejsce),
  • Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (klub AZS AWFiS Gdańsk, klasa 49er) – pomimo młodego wieku są już utytułowanymi i liczącymi się zawodnikami w stawce seniorskiej. Ich największym, tegorocznym sukcesem jest 1 miejsce na Mistrzostwach Świata Młodzieżowców..

Zapraszamy w piątek do AZS Galion na rozdanie wyróżnień!