Nadchodzący koniec roku szkolnego zbiegł się z wielkim finałem ogólnopolskiej akcji Od Młodzika do Olimpijczyka. Ostatnim egzaminem była walka o decydującą wygraną w sezonie. Dla najstarszego rocznika impreza była też sprawdzianem formy przed mistrzostwami Polski juniorów do lat 14.

Pełne trybuny, gorąca atmosfera, rekordy życiowe i długie ceremonie wręczenia nagród – to nie opis mistrzostw świata odbywających się w Budapeszcie, ale realia finału Od Młodzika do Olimpijczyka. W czwartek 23 czerwca na olimpijskim basenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wystartowało blisko 450 osób z 70 klubów. Młodzi pływacy i pływaczki wyłonieni zostali w sześciu etapach eliminacyjnych. Droga do finału rozpoczęła się na początku października podczas prologu rozgrywanego w Lublinie.

W programie zawodów znalazło się aż 49 finałów. Uczestnicy z sześciu roczników (2008-2013) rywalizowali w takich konkurencjach jak 50 i 100 m stylem stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym wśród chłopców i dziewcząt. Wszystko rozpoczęły jednak sztafety 8×50 metrów w których na pierwszej zmianie płynąć musiał trener. W kategorii wiekowej do 77 lat najlepsza okazała się Fala Nieporęt (4:14.78), a w grupie do 98 lat wygrała MKS Juvenia Białystok (3:54.61).

– Nasza taktyka była prosta, żeby płynąć jak najszybciej. Starałyśmy się uciekać innym sztafetom i dopiero na ostatniej długości basenu jedna ze sztafet zaczęła się do nas zbliżać. Takie sztafety to dobra zabawa i dają dodatkową adrenalinę, bo nie chce się zawieść drużyny – opowiadały Klaudia, Zuzanna i Julia ze sztafety Juvenii Białystok.

foto: Marcin Klimczak

Wśród multimedalistów finału znalazła się Ewa Leciejewska z Fali Nieporęt, która w kategorii 11 lat zdobyła trzy złote krążki: wygrywając na 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem grzbietowym i 50 m stylem motylkowym. Również trzy złote medale wywalczył Tymoteusz Jóźwiak z Jedynki Łódź, który wśród 14-latków triumfował na 100 m stylem dowolnym, 100 m stylem klasycznym i 100 m stylem motylkowym. Było to efektowne pożegnanie z cyklem, bo zgodnie z regułami rocznik 2008 po raz ostatni brał udział w tych zawodach.

– Jestem zadowolony ze swoich startów, bo znajduję się w czasie przygotowań do mistrzostw Polski i startowałem z pełnego treningu. Do mistrzostw zostały mi dwa tygodnie, więc nie odpuszczam, ale przyjechałem żeby się sprawdzić. W OMDO startowałem niemal cztery lata i dwa razy wygrałem cały cykl. Dzięki tym zawodom poznałem wiele fajnych osób z całej Polski. Szkoda, że już nie będę mógł startować w tym cyklu, ale czas iść dalej – mówił po zakończeniu imprezy Tymoteusz Jóźwiak.

Tymoteusz Jóźwiak na podium
foto: Marcin Klimczak

W klasyfikacji medalowej zwyciężyła Fala Nieporęt zdobywając 12 medali z czego 7 złotych. Również 12 krążków na koncie miało G-8 Bielany, ale na najwyższym stopniu podium stawali 3 razy i w rankingu medalowym dało im to czwarte miejsce.

Jest szansa, że wśród obecnych finalistów i medalistów są przyszli uczestnicy najważniejszych zawodów pływackich. O tym, że nazwa zawodów od Młodzika do Olimpijczyka to nie tylko puste hasło, przekonali się już Laura Bernat czy Krzysztof Chmielewski. Teraz głośno jest o dobrych występach 17-letniego Ksawerego Masiuka, który w finale mistrzostw świata na 100 m stylem grzbietowym zajął szóste miejsce. Zawodnik G-8 Bielany w 2018 roku w finale OMDO był drugi.

– Dawno temu, kiedy nagrywaliśmy pierwsze materiały z OMDO, to dzieci mówiły że chcą zostać mistrzami olimpijskimi. Wtedy wzięliśmy sobie do serca, to że chcemy im pomóc. W Tokio startowały cztery osoby, które brały udział w naszych zawodach. Po to to robimy, żeby widzieli sens swojej ciężkiej pracy na treningach w klubach – powiedział Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

foto: Marcin Klimczak

Gościem zawodów była Weronika Hallman – medalistka Pucharu Świata w Dosze, mistrzostw Europy juniorów oraz mistrzostw Polski. W imieniu rektora zawody otworzyli zastępcy kanclerza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Jarosław Prugar i Wojciech Bogusz. Statuetki najlepszym pływakom i pływaczkom po sezonie zasadniczym wręczał Rafał Miastowski – burmistrz dzielnicy Mokotów.

Organizatorem akcji jest AZS Warszawa. Partnerami wydarzenia jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, m.st Warszawa, Warszawski Uniwersytet Medyczny, PZU, Dobra Drużyna PZU, TYR Polska oraz Print Plus

Zobacz: wyniki