Zasady fair play wpajają nam od małego, zwłaszcza gdy ćwiczymy, gramy albo ścigamy się z przeciwnikiem. W pewnym momencie przychodzi jednak dojrzałość i choć w sporcie wciąż przestrzegamy zasad – które zresztą są kontrolowane – to w pracy i relacjach zaczynamy odpuszczać. To błąd.

AZS, jak wszystkie profesjonalnie działające organizacje, wchodzi dziś na wyższy poziom. Już nie jest jedyną organizacją, która proponuje studentom aktywność sportową. W wielu miejscach wypchnięta została przez inne organizacje studenckie, a nawet komercyjne.

Aby wyjść na przeciw zmianom trzeba się ciągle… zmieniać. Tylko zmiana jest przecież pewna. Od tego są wszystkie ulepszenia związane z twardymi rozwiązaniami, ciągła profesjonalizacja przekazu, graficy, PR-owcy, artykuły w prasie, własne, nowoczesne media, jak choćby portal „Pasja AZS”.

To wszystko jednak na nic, jak się okaże, że my, ludzie, nie dajemy rady. Żadna dobrze działająca organizacja nie wisi na ścisłym kierownictwie. Organizacja to ludzie. Członkowie, działacze. Ci, którym się chce. A żeby się chciało wszystkim pozostałym, to warto traktować ich fair.

Przejrzystość

Człowiek nie robot. Chciałbyś się czuć jak w Amazonie, kiedy jedyne co musisz robić to pracować, ale broń Boże, nie myśleć? Mało kto by chciał. Zwłaszcza wykonując sporą część pracy z pasji i dla frajdy. Stąd przejrzystość to kluczowa zasada. O co chodzi z tą zasadą? Rozmawiaj z ludźmi, z którymi pracujesz. Tłumacz im co się dzieje i dlaczego działasz tak, a nie inaczej.

To trudne, niektórzy – gdy pojawiają się problemy – zamykają się w sobie. A problemy pojawiają się zawsze, prędzej czy później. Warto wtedy zdać sobie sprawę, że ludzie, którzy nie wiedzą o co chodzi, nie mają szansy zrozumieć istoty problemu.

Aby Twoi współpracownicy poczuli się docenieni: słuchaj ich. Komunikacja działa w dwie strony. Nie tylko mów, nie tylko przekazuj. Także odbieraj. Dobry lider, dobry przywódca słucha. I nie daje od razu rad. Nie chodzi o to, żeby za każdym razem tłumaczyć ludziom co trzeba zrobić w danej sytuacji. Oni zazwyczaj to wiedzą. Nie robią tego z jakiegoś innego powodu. Po prostu bądź z nimi. Daj im swoje wsparcie, ale o radę poproszą jak będą chcieli.

Jasno celuj

Czy wszyscy, z którymi pracujesz, wiedzą co chcecie osiągnąć? Jasno znają zasady, które prowadzą do osiągnięcia obranego celu? To kluczowa sprawa. Nie da się dopłynąć do portu, który nie wiadomo gdzie jest. A odpowiedzialność spada trochę na wszystkich.

Tu znów kluczowa staje się komunikacja. Nie rozumiana tylko jako posty na Facebooku i zdjęcia na Instagramie. Rozumiana jako docenienie pracy i zaangażowania drugiego człowieka poprzez rozmowę. Nudne zebrania są nudne, ale nie muszą być nudne. Traktowanie swoich ludzi i współpracowników z szacunkiem – to jest istota fair play w pracy organizacji. Dzięki temu, niezależnie od poświęconego czasu i twardych zysków, wiedzą, że robią coś dobrego dla wszystkich.

Wspólny wysiłek

Koniecznym warunkiem zwycięstwa czy choćby powodzenia w sporcie jest wysiłek. Osobista, ciężka praca, która prowadzi do celu. Żeby wygrać w codziennym, zawodowym życiu także musisz się napracować. Często jest to praca wspólna. Szanuj więc ludzi, którzy ciężko pracują razem z Tobą. To z szacunku wobec ludzi wypływa lojalność we wspólnej pracy, a także akceptowana i niewymuszona gotowość do działania zgodnie z przyjętymi regułami. Regułami fair play. Bez niedozwolonych chwytów.

Maciej Chudkiewicz

Ilustracja tytułowa: Angelina Jusiak