Dziewięć złotych wioślarzy

0
1079
Źródło: fb AZS Szczecin wioślarstwo

26 medali wywalczyli zawodnicy spod znaku gryfa podczas mistrzostw Polski w wioślarstwie. Byłoby więcej, gdyby nie problemy z wagą.

Na Malcie wyjątkowe i nie zawsze miłe chwile przeżywali reprezentanci AZS AWF Gorzów Wlkp. – Wydawało się, że zdominowaliśmy regaty wśród kobiet. Mieliśmy cztery złote i trzy srebrne medale. To był wynik, który nigdy dotąd się nie wydarzył. W dwóch konkurencjach dostaliśmy jednak dyskwalifikacje. W wyniku naszego błędu dwie łódki okazały się zbyt lekkie – komentował dla Radia Gorzów trener Piotr Basta.

W ten sposób gorzowianki straciły wywalczone z ogromną przewagą złoto w czwórce bez sterniczki i srebro w dwójce bez sterniczki. Także dlatego nie doczekaliśmy się potrójnych złotych medalistek. Miano podwójnych zwyciężczyń uzyskały Olga Michałkiewicz, Katarzyna Boruch, Weronika Kaźmierczak i Zuzanna Lesner. Wszystkie płynęły w niepokonanej od lat czwórce podwójnej. Dwie pierwsze (olimpijki z Tokio) wygrały także prestiżowy wyścig dwójek podwójnych, a dwie ostatnie triumfowały dodatkowo w dwójkach bez sterniczki.

Z podwójnych zwycięstw cieszyli się ponadto Dominik Czaja i Szymon Pośnik. Zawodnicy AZS AWF Warszawa obronili tytuł w dwójce podwójnej i odzyskali w czwórce podwójnej (razem z Natanem Węgrzyckim-Szymczykiem i Maciejem Zawojskim), która dla stołecznego klubu zakończyła się medalowym dubletem. Z dwóch zwycięstw cieszyła się również Maja Wiśniewska. Startująca w wadze lekkiej wioślarka AZS AWF Kraków płynęła w czwórce podwójnej i dwójce podwójnej. W dwójce, która wyprzedziła rywalki o kilkanaście sekund, partnerką Wiśniewskiej była Katarzyna Wełna – trzecia podczas niedawnego Pucharu Świata w Belgradzie.

Najwięcej azetesowskich medali (aż siedem) padło łupem AZS UMK Toruń. Po dwa złote przypadły Katarzynie Malinowskiej, Julii Weiwer, Adriannie Paszkowskiej i Dominice Gałce, które były najlepsze w czwórce bez sterniczki i wraz z koleżankami – w ósemce. Torunianie w dorobku mają także dwa drugie miejsca w jedynkach wywalczone przez kolejnych olimpijczyków – Mirosława Ziętarskiego (podczas Pucharu Świata w Belgradzie był drugi) i Katarzynę Zillmann. Wicemistrzyni z Tokio tym razem przegrała z koleżanką ze srebrnej osady – Martą Wieliczko. – Wymieniłyśmy się z Martą miejscami, ale kolejny rewanż będzie w przyszłym roku. Ja specjalizuję się w finiszu, ale w jedynce nie jestem w stanie tego tak dobrze wykonać, jak w większej osadzie – mówiła Zillmann.

Po trzy krążki w Poznaniu wywalczyły AZS AWFiS Gdańsk i AZS Szczecin. Brąz szczecińskiej ósemki stał się pierwszym w historii klubu krążkiem zdobytym przez kobiety.

Mistrzostwa Polski były kolejnym przystankiem w drodze do największych imprez. Już niebawem na tym samym torze rozegrany zostanie Puchar Świata.

Enea Mistrzostwa Polski seniorów w wioślarstwie 2022 – medaliści z AZS

złote medale:
Z. Lesner, W. Kaźmierczak (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 2-KA
M. Wiśniewska, K. Wełna (AZS AWF Kraków), 2xKL
O. Michałkiewicz, K. Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 2xKA
D. Czaja, S. Pośnik (AZS AWF Warszawa), 2xMA
D. Gałka, K. Malinowska, A. Paszkowska, J. Wiwer (AZS UMK Toruń), 4-KA
W. Kaźmierczak, Z. Lesner, O. Michałkiewicz, K. Boruch (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 4xKA
N. Klimkowicz, M. Brzozowska, Z. Jodłowska, M. Wiśniewska (AZS AWF Kraków), 4xKA
D. Czaja, N. Węgrzycki-Szymczyk, S. Pośnik, M. Zawojski (AZS AWF Warszawa), 4xMA
K. Semrau, Z. Borzyszkowska, A. Zielepuha, D. Rękas, K. Malinowska, D. Gałka, A. Paszkowska, J. Weiwer, T. Skurzyński (AZS UMK Toruń), 8+KA

srebrne medale:
K. Zillmann (AZS UMK Toruń), 1xKA
M. Ziętarski (AZS UMK Toruń), 1xMA
A. Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 1xKL
J. Byczek (AZS Szczecin), 1xML
M. Kobosko, P. Juszczak (AZS AWF Kraków), 2-MA
K. Polański, M. Chełkowski (AZS UMK Toruń), 2-ML
K. Semrau, Z. Borzyszkowska (AZS UMK Toruń), 2-KA
H. Koroś, A. Rojek (AZS AWF Gorzów Wlkp.), 2xKL
S. Rostworowski, A. Radomiński-Lasek (AZS AWF Kraków), 2xML
A. Andrzejewska, M. Pluta, A. Potrzuska, I. Pawlak (AZS AWFiS Gdańsk), 4-KA
G. Skarżyński, M. Mrozek, A. Woźniak, K. Franke (AZS AWF Warszawa), 4xMA
T. Preś, M. Kłodziński, Ł. Posyłajka, P. Usnarski, J. Nowakowski, J. Sobański, S. Gągalski, M. Sobanda, M. Ładna (AZS Szczecin), 8+MA

brązowe medale:
W. Kalinowska (AZS AWF Warszawa), 1xKL
A. Potrzuska, I. Pawlak (AZS AWFiS Gdańsk), 2-KA
A. Andrzejewska, M. Pluta (AZS AWFiS Gdańsk), 2xKL
M. Chełkowski, M. Januszewski, R. Krymski, K. Polański (AZS UMK Toruń), 4xML
M. Mostek, A. Różańska, A. Syroka, A. Czernikiewicz, J. Kukier, J. Siemińska, K. Prusik, K. Duda, M. Ładna (AZS Szczecin), 8+KA

Współpraca: Hanna Matula