Kolarski wyścig ze startu wspólnego zawsze budzi ogromne emocje i nie inaczej było tym razem. Trzeciego dnia Akademickich Mistrzostw Świata rozgrywanych na Kostaryce medale zdobyli: Zuzanna Chylińska, Olga Wankiewicz i Szymon Pomian.

Wyścig ze startu wspólnego był ostatnią szansą dla szosowców na zdobycie medalu i pokazanie się z dobrej strony. Nic dziwnego, że były ucieczki, kasowanie zapędów harcowników, mocna praca peletonu oraz sprinterskie finisze – czyli wszystko co lubią kibice kolarstwa. Warunków nie ułatwiała tylko deszczowa pogoda. Uczestnicy mieli do pokonania 112 km w rywalizacji mężczyzn i 86 km w zmaganiach kobiet. Start i meta znajdowały się na terenie kampusu Instytutu Technologicznego w Santa Clara.

Po czwartkowych sukcesach i medalach w jeździe indywidualnej na czas polska reprezentacja nie miała czasu na świętowanie. Trenerzy przygotowali kilka wariantów w zależności od tego, jak toczył będzie się wyścig i jaką aktywność wykazywać będą się rywale. Wśród mężczyzn największych konkurentów upatrywano wśród kolarzy z Niemiec, Czech i Słowacji. Natomiast u pań mocne były Węgierki, Słowaczki i każda z ich liderek otrzymała swoje “krycie”. Decydujące mogły być ostatnie 4 km, bo tam znajdował się podjazd i był to dobry moment do ataku.

Obrana taktyka sprawdziła się. Swój medal na Kostaryce zdobył Szymon Pomian, który był czwarty w kryterium szosowym, ale teraz już stanął na podium. Student Politechniki Białostockiej mocno finiszował z peletonu i metę przekroczył jako trzeci. Minimalnie lepsi okazali się Czech Daniel Mraz (2:38:32), który zdobył złoto, oraz drugi w kolejności Niemiec Tim Wollenberg. Pierwszych 13 kolarzy miały identyczny wynik a decydowały dziesiąte sekundy.

– To świetne uczucie zdobyć medal i nie mogłem sobie nawet tego wymarzyć. To była drużynowa współpraca i nasz wspólny sukces. Może trochę zabrakło do tego pierwszego miejsca, ale mieliśmy też mniej liczną reprezentację. Ten brązowy medal to wielki sukces – mówił na gorąco Szymon Pomian.

Wśród pań o wygraną walczyła Zuzanna Chylińska i Słowaczka Nora Jencusowa, które skutecznie uciekły reszcie stawki. Na jednym z podjazdów rywalka mocniej zaatakowała i zostawiła studentkę UMK Toruń za swoimi plecami, ale ta odrobiła straty.

Zawodniczki stoczyły sprinterski pojedynek o wygraną i minimalnie lepsza okazała się Jancusowa  (2:14:58), a Chylińska zdobyła drugie srebro na tych mistrzostwach. Ze stratą ponad półtorej minuty za nimi przyjechała Olga Wankiewicz, która zajęła trzecie miejsce (2:16:39).

– Bardzo się cieszę z tego medalu. Wyścig początkowo rozgrywał się bardzo spokojnie i dopiero po jakichś 30 km zaczęły się ataki. Właśnie wtedy odjechała Zuzia, a po kolejnych 20 km poszedł trzyosobowy skok, w którym byłam też ja. W pewnym momencie zaatakowałam i szczęśliwie przyjechałam na trzeciej pozycji – opowiadała Olga Wankiewicz, studentka WSKFiT Pruszków.

W efektowny sposób polscy szosowcy zakończyli zmagania na Kostaryce, mając w dorobku sześć medali (trzy srebrne i trzy brązowe). Teraz czas na rywalizację kolarzy MTB. Akademickie Mistrzostwa Świata na Kostaryce potrwają do 2 czerwca.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.