Zaledwie dwa zakręty dzieliły Piotra Kryńskiego od złotego medalu Akademickich Mistrzostw Świata w kolarstwie. Na pocieszenie Polak zdobył brązowy krążek w eliminatorze MTB. Medalowych szans było więcej. 

Czwartego dnia zmagań w ramach Akademickich Mistrzostw Świata na Kostaryce do rywalizacji przystąpili kolarze górscy. Zmagania odbywały się na terenie kampusu Instytutu Technologicznego w San Carlos. Blisko kilometrowa pętla prowadziło po grząskim terenie zawierającym liczne podjazdy i zakręty. Jak to w eliminatorze nie brakowało też zaciętej walki “łokieć w łokieć” od początku wyścigu.

Sobota rozpoczęła się od eliminacyjnej jazdy na czas, po której zestawiona została drabinka. W swoim przejeździe trzeci rezultat uzyskała Matylda Szczecińska (AWF Wrocław), co zapowiadało walkę o podium. Do finału Polka dostała się bez większego problemu przechodząc kolejne rundy. W decydującym wyścigu trafiła na mocne rywalki z Czech, Węgier i Cypru . Ostatecznie zajęła czwartą lokatę, a zwyciężyła Czeszka Patricia Srnska.

Pierwszym złotym medalem podczas Akademickich Mistrzostw Świata dla Polski zapachniało w rywalizacji mężczyzn. W finale wystąpili Filip Surdyk i Piotr Kryński, więc szanse na podium były podwójne. Student Wschodnioeuropejskiej Akademii Nauk Stosowanych w Białymstoku mocno ruszył od samego początku i objął kilkumetrową przewagę nad rywalami.

Niestety na przedostatnim mocnym wirażu Polak przewrócił się i stracił swoją pozycję. Szybko jeszcze wskoczył na rower, ale już zabrakło czasu na odrabianie strat. Ostatecznie zajął trzecią pozycję, kończąc wyścig przed swoim kolegą Filpem Surdykiem (Politechnika Warszawska). Wygrał Węgier Aron Horvath.

– Jestem zadowolony z tego brązowego medalu. w 1/8 i 1/4 wygrałem swoje wyścigi bez problemu. Niestety w półfinale spotkała się cała nasza trójka z reprezentacji i jeden z nas musiał odpaść. Finał rozpocząłem bardzo prężnie, ale na jednym z ostatnich zakrętów przewróciłem się w tym błocie. Skończyłem z brązowym medalem, ale, jak wspomniałem, jestem z tego zadowolony – ocenił na gorąco Piotr Kryński.

Reprezentacja Polski biorąca udział w Akademickich Mistrzostwach Świata ma koncie 7 medali (3 srebrne i 4 brązowe). Przed nimi jeszcze jedna okazja na poprawę tego dorobku. W niedzielę 2 czerwca rozegrany zostanie wyścig MTB w stylu cross-country.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.