Czas altruistki. Niezwykły rok Andżeliki Wójcik

0
1378
Andżelika Wójcik. fot. Paweł Skraba
To był niezwykły rok dla Andżeliki Wójcik. Panczenistka z AZS AWF Katowice w ostatnich miesiącach zajmowała się nie tylko walką na łyżwiarskim torze.

Najpierw należy się małe podsumowanie. W 2020 roku Wójcik razem z Kają Ziomek i Natalią Czerwonką zdobyła brązowe medale w drużynowym sprincie podczas mistrzostw Europy w Heerenven i mistrzostw świata w Salt Lake City. W tych pierwszych zawodach była także 8. w indywidualnej rywalizacji na 500 metrów. Na tym samym dystansie wywalczyła brąz w Akademickich Mistrzostwach Świata i mistrzostwach Polski na dystansach, w których stanęła na najniższym stopniu podium również na 1000 metrów. Ponadto sięgnęła po srebro wielobojowych mistrzostw naszego kraju. Imponująca lista, prawda?

Nieoceniona pomoc

– Dużym zaskoczeniem było dla mnie zwłaszcza to 8. miejsce na 500 m podczas mistrzostw Europy. Świetnie wspominam też nasze starty drużynowe. Dwa medale to super sprawa, a poza tym dwukrotnie biłyśmy jeszcze rekord Polski – mówi 24-letnia Andżelika, która wraz ze wspomnianą Ziomek, Karoliną Bosiek czy Magdaleną Czyszczoń należy do grona młodych zawodniczek, które zaczynają decydować o obliczu polskiego łyżwiarstwa. Wiosną z wiadomych względów na pewien czas wszystkie musiały porzucić marzenia o kolejnych sukcesach i wykreślić z kalendarzy wszelkie plany startowe. Wójcik wtedy nie próżnowała i postanowiła zaangażować się w pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebowali.

– Dołączyłam do akcji przygotowanej przez urząd miasta w Lubinie. Wspieraliśmy osoby z grupy ryzyka i ludzi starszych, za których robiliśmy zakupy, wynosiliśmy śmieci lub wyprowadzaliśmy psy na spacer. Taki altruistyczny ruch potrafi uświadomić, co jest w życiu najważniejsze – opowiada nasza rozmówczyni i z radością podkreśla, że wreszcie mogła poczuć, co to znaczy dawać wsparcie innym, bo sama regularnie je otrzymuje w klubie i na uczelni, z którymi mocno się utożsamia.

– Ta pomoc jest nieoceniona. Mogę liczyć na pewne udogodnienia, bez problemu korzystać z obiektów czy zająć miejsce w Domu Studenta. Do tego dochodzi wsparcie w ramach projektu Narodowa Reprezentacja Akademicka. Cieszę się, że znalazłam się w gronie beneficjentów i mogę swobodniej łączyć profesjonalne uprawianie sportu z nauką. Fantastycznie, że coś takiego istnieje! – podkreśla podopieczna trenera Krzysztofa Niedźwieckiego, która obecnie na katowickiej AWF studiuje „Zarządzanie organizacjami sportowymi i turystycznymi”.

Co z tą Wikipedią?

Już niedługo Wójcik trafi do „bańki” w Heerenven, gdzie wystartuje w ME oraz dwóch Pucharach Świata, które będę jednocześnie kwalifikacjami do MŚ. Z powodu drobnych urazów w ostatnich tygodniach panczenistka nie mogła w pełni zrealizować planów treningowych. Mamy nadzieję, że nie przeszkodzi jej to w dobrym występie na słynnym holenderskim torze.

– Będziemy tam od 10 stycznia do połowy lutego – informuje Andżelika, której sylwetki są już obecne na angielskiej i hiszpańskiej Wikipedii. Wiadomości o niej nie ma jednak w polskiej wersji popularnej internetowej encyklopedii. – Słyszałam, że mnóstwo tekstów o łyżwiarzach na angielskiej Wikipedii tworzy jakiś Holender i to zapewne jego sprawka. Ale nie kojarzę, by ktoś zajmował się tym w Hiszpanii, więc jestem trochę zaskoczona. Może i w naszej wersji niedługo się pojawię – uśmiecha się na koniec Wójcik.

Foto: Paweł Skraba

Materiał dostępny jest również na stronie patrona medialnego – Przeglądu Sportowego.