Brydżowy Turniej o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego

0
1428

W ostatnią sobotę listopada 2020 roku, czyli w szczycie pandemii, odbył się 13. Otwarty Turniej Brydżowy o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Po raz pierwszy w historii został on rozegrany w formule on-line. Wygrali członkowie sekcji USz Szczecin, Patryk Kośla – Kornela Tokarek.

Idea zawodów pozostaje niezmiennie ta sama. Zgłoszeni brydżyści dzieleni są na dwie kategorie: mniej zaawansowanych (amatorzy) oraz tych o większym doświadczeniu (profesjonaliści). Następnie pary składające się po jednym zawodniku z każdej z tych grup kojarzone są losowo. W ten niecodzienny sposób powstaje duet, który stara się wygrać całą imprezę.

Z uwagi na pandemię, po raz pierwszy w historii brydżyści rywalizowali poprzez internetową platformę Bridge Base, siedząc w domu przed monitorami komputerów.

– Jesteśmy poniekąd zobligowani do formuły on-line – mówił Jacek Batóg, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego. – Wśród brydżowej braci jest wielu seniorów, czy osób szczególnie narażonych na koronawirusa. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, w której ryzykujemy zdrowie tych osób.

Zawody rozegrano w sobotę, 28 listopada. Wygrał duet Kornela Tokarek – Patryk Kośla, przed Ryszardem Kłosińskim – Jackiem Wojteckim oraz Markiem Wawrzyniakiem – Narcyzem Bączkowskim. Część z tych osób to regularni gracze sekcji brydżowej Uniwersytetu Szczecińskiego.

Turniej był bezpłatny i mógł w nim zagrać praktycznie każdy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Jednak nagrody – jak co roku – były przednie. To też może świadczyć o popularności turnieju, podobnie jak kolejni przyłączający się do niego sponsorzy i partnerzy, którzy zapewnili wyjątkowo atrakcyjną pulę. Dodajmy, nie tylko dla najlepszych brydżystów. W swoich kategoriach wygrywali: najlepszy student, uczeń, para kobieca, mikst, senior czy wreszcie pracownik uczelniany.

Honorowy patronat nad zawodami sprawowali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz rektor Uniwersytetu Szczecińskiego profesor Waldemar Tarczyński, który był obecny na otwarciu imprezy. Tym razem zachęcał do umysłowej rozrywki przez internet. Takie czasy…

– Zawody miały z jednej strony popularyzować brydża w środowisku młodzieży i studentów oraz mieszkańców regionu, a z drugiej umożliwić „przypomnienie” tej rozrywki osobom, które miały z brydżem kontakt w przeszłości. Każdy, kto znał podstawy brydża mógł wziąć w nich udział – powiedział Jacek Batóg, pomysłodawca i główny organizator imprezy oraz wieloletni, czynny członek sekcji brydżowej Uniwersytetu Szczecińskiego.

W zawodach rozgrywanych w auli Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego brało udział każdorazowo ponad 100 osób. Tym razem, w formule internetowej, na starcie stanęło 76 brydżystów z całego regionu.

 

Tekst i foto: Paweł Stężała