Blisko 250 uczestników weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej, które w najbliższy weekend odbędą się w Katowicach i Gliwicach. Imprezę kolejny raz organizuje AZS Katowice.

– Akademickie Mistrzostwa Polski we wspinaczce na Śląsku to już tradycja. W tym roku AZS Katowice zorganizuje tę imprezę po raz siódmy z rzędu, więc najwyższa pora na trochę zmian. Zawodnicy rywalizujący we wspinaczce na trudność i na czas po raz pierwszy zmierzą się ze sobą na 19-metrowej ścianie gliwickiej Chwyciarni, która należy do największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce – mówi Katarzyna Szemes-Rozmus, organizator mistrzostw.

Impreza początkowo miała odbyć się w marcu, ale w związku z trzecią falą pandemii koronawirusa w Polsce w ostatniej chwili została przełożona. Teraz, wobec spadku liczby zachorowań i zmniejszeniu obostrzeń, nie ma powodów, by jej nie przeprowadzić.

Na liście zgłoszeń są m.in. Ida Kupś, dominatorka w polskim boulderingu, czterokrotna mistrzyni Polski oraz wicemistrzyni Europy juniorek z 2017 roku, a także Katarzyna Ekwińska, ubiegłoroczna mistrzyni Polski we wspinaczce na trudność i wicemistrzyni w boulderingu. Wśród 44 zgłoszonych uczelni jest oczywiście także Uniwersytet Warszawski, który będzie bronić podwójnego złota z ubiegłego roku, wywalczonego w klasyfikacjach drużynowych kobiet i mężczyzn.

– Zdaję sobie sprawę, że często trudniej broni się wywalczonej pozycji niż ją zdobywa. Mamy jednak mocne zaplecze i czarne konie w ekipie. Pamiętajmy też, że to jedyne zawody we wspinaczce sportowej, gdzie liczy się nie tylko jedna gwiazda, ale wynik kilku zawodników. Oczywiście, mam nadzieję, że tym razem też będziemy cieszyć się z sukcesów oraz że routseterzy przygotują masę świetnego wspinania – mówi Marta Czajkowska, trenerka sekcji wspinaczki sportowej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tradycyjnie w trakcie mistrzostw uczestnicy rywalizować będą w trzech konkurencjach – boulderingu, wspinaczce na trudność i na czas. Pierwsza rozegrana zostanie w piątek 28 maja w boulderowni BLOKatowice. Kolejne dwie w sobotę i niedzielę (29-30 marca) w Chwyciarni Arena Gliwice.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS. Zmagania we wspinaczce sportowej wspierają także miasto Katowice i miasto Gliwice oraz partnerzy: Mammut, Singing Rock, Scarpa, Grivel, Lhotse, WELD, Everberg i Red Bull.

Uczelnie uczestniczące w Akademickich Mistrzostwach Polski we wspinaczce sportowej
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach
Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II
Krakowska Akademia
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
Politechnika Łódzka
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny
Śląski Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet w Białymstoku
Uniwersytet Wrocławski
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Wojskowa Akademia Techniczna
Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii w Poznaniu