Futsaliści AZS UG Gdańsk po dwuletniej przerwie wracają na parkiety najwyższej klasy rozgrywkowej. W weekend podopieczni trenera Wojciecha Pawickiego zmierzą się u siebie z Red Devils Chojnice. Beniaminek chce się utrzymać w Statscore Futsal Ekstraklasie.

Gdańszczanie w zeszłym sezonie zajęli drugie miejsce w północnej grupie I ligi, ustępując jedynie Legii Warszawa. Ofensywnie grający zespół z Trójmiasta przeszedł zatem drogę do Ekstraklasy przez baraże z Sośnicą Gliwice. W dwumeczu o awans akademicy najpierw zwyciężyli u siebie 5:2 (3:0), a w rewanżu, mimo przegranej (2:4), zdołali utrzymać przewagę z pierwszego pojedynku. Dla AZS UG będzie to siódmy sezon w Ekstraklasie.

Przeskok na najwyższy szczebel wymógł na władzach sekcji wzmocnienie kadry zawodniczej. Do AZS UG trafili bramkarz Kacper Zelma i Dominik Depta z Team Lębork, a także młodzieżowy reprezentant Polski Adrian Formella z Dragona Bojano. Największym wzmocnieniem beniaminka FE jest jednak przyjście Brazylijczyka Matheusa Martinsa, ostatniego występującego w lidze łotewskiej, z przeszłością w Sportingu Lizbona. Po stronie strat należy zapisać przejście Mateusza Cymana i Michała Horbacha do FC Reiter Toruń.

– Wiele się zmieniło w Ekstraklasie, odkąd z niej spadliśmy. Wzrósł poziom sportowy, coraz więcej klubów jest sprofesjonalizowanych, a dodatkowo, w większej liczbie pojawiają się silni obcokrajowcy. Jako klub chcemy zachować akademicki charakter zespołu i dać szansę rozwoju graczom, którzy zapracowali na awans. Wiemy, że czeka nas spory przeskok jakościowy, dlatego transfery były niezbędne – mówi pasja.azs.pl Tomasz Aftański, dyrektor sportowy AZS UG Gdańsk, który zajmuje się również pracą z kobiecym zespołem futsalowym AZS UG.

Gdańszczanie do zajęć grupowych wrócili na początku sierpnia. Przez kilka tygodni przygotowań rozegrali kilka sparingów. Podczas małego zgrupowania w Zgierzu podopieczni Wojciecha Pawickiego, do niedawna grającego trenera (docelowo w Ekstraklasie ma pełnić wyłącznie rolę szkoleniowca), rozegrali trójmecz – najpierw ograli Widzew Łódź (5:0), a następnie przegrali i zremisowali z FC10 Zgierz (5:8 i 3:3). W ostatniej, przedsezonowej grze kontrolnej akademicy zanotowali kolejny remis, tym razem z Team Lębork (4:4).

Nowy sezon StatScore Futsal Ekstraklasy rusza już w najbliższy weekend. Do gry przystąpi 16 zespołów. Do I ligi spadną dwa ostatnie.

– Włożyliśmy dużo siły, żeby zapewnić zawodnikom komfortowe warunki pracy. To, co zaplanował trener Pawicki, zostało zrealizowane. Pytanie teraz, jak się odnajdziemy w Ekstraklasie. Na pewno w każdym meczu będziemy walczyć o punkty, by zachować byt w lidze. Wiemy, że jako beniaminek jesteśmy skazywani na pożarcie, ale będziemy chcieli uprzykrzyć życie rywalom. Liczymy, że trener Pawicki znajdzie sposób, żeby jak najmocniej wydobyć potencjał kadry – wyraża nadzieję Aftański,

Gdańszczanie sezon zaczną od małych derbów Pomorza, podejmując Red Devils Chojnice (niedziela, 12 września, godzina 18:00), zespół szczególnie bliski Aftańskiemu. Dyrektor sportowy akademików przed laty kładł podwaliny pod powstanie chojnickiej drużyny, gdzie dwukrotnie miał okazję piastować funkcję szkoleniowca.

Artur Kluskiewicz