AZS AWF Katowice najlepszy w Lublinie

0
1095

AZS AWF Katowice wygrał klasyfikację medalową zakończonych dziś w Lublinie Głównych Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w pływaniu.

W piątek na pływalni Aqua Lublin katowiczanie zdobyli dwa medale. Drugi w prestiżowym finale 100 m stylem dowolnym był Kamil Sieradzki, który wypełnił wskaźnik na mistrzostwa Europy w Rzymie. Na trzecim stopniu podium stanęła sztafeta 4×200 m stylem dowolnym.

W sobotę swoją dominację na dystansie 100 m stylem grzbietowym potwierdziła Paulina Peda. Zawodniczka AZS AWF Katowice, która na zawodach Polish Open na początku maja jako pierwsza Polka złamała barierę jednej minuty nie dała rywalkom żadnych szans i zdobyła w Lublinie kolejne złoto. Jej rezultat był drugim najbardziej wartościowym wynikiem całych mistrzostw. Srebrny medal zdobyła zawodniczka gospodarzy, Adela Piskorska.

Wśród mężczyzn wicemistrzem Polski w tej konkurencji został Kacper Stokowski (AZS UMCS Lublin). Drugi brązowy medal w Lublinie zdobył Paweł Franke z KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego.

Świetną formą w sobotę zabłysnęła Barbara Mazurkiewicz (KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego). Zwycięstwo w finale 50 m stylem klasycznym okrasiła nowym rekordem Polski – 31,06 s. Do minimum na mistrzostwa Europy zabrakło zaledwie… 0,01 sekundy. Na trzecim stopniu podium stanęła Weronika Hallmann z AZS AWF Warszawa.

– Jestem szczęśliwa, już do mnie to dotarło, jest po prostu super – mówiła po zwycięstwie 21-latka z KU AZS Uniwersytetu Warszawskiego. – Zdrowa konkurencja pomaga, ale muszę się przyznać, że nie spodziewałam się, że popłynę tak szybko. Trener już po fakcie mi powiedział, że on właśnie na to liczył. Trochę smutek, że zabrakło tak niewiele do minimum na ME, ale mając rekord Polski nie mogę narzekać. Aktualnie chcę się skupić na krótkim basenie i MŚ w Australii. Mam nadzieję, że się uda i będę tam naprawdę szybko pływać – dodała.

Trzeci tytuł wicemistrza Polski w Lublinie wywalczył Bartłomiej Koziejko (AZS AWF Warszawa). Po srebrnych medalach na 400 m i 1500 m tym razem był drugi na 800 m stylem dowolnym.

Medalu w kategorii seniorów w Lublinie doczekał się w końcu AZS UŁ PŁ Łódź. Tytuł mistrza Polski na 200 m stylem zmiennym obronił Marcel Wągrowski. Srebrny medal zdobył reprezentant AZS AWF Katowice Michał Poprawa.

Tradycyjnie dorobek medalowy klubów AZS powiększyły wyścigi sztafetowe. AZS UMCS Lublin wywalczył srebro wśród kobiet i brąz wśród mężczyzn w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym. Srebrny medal w rywalizacji mężczyzn zdobył AZS AWF Katowice, a brązowy w rywalizacji kobiet – AZS AWF Warszawa.

W klasyfikacji medalowej zarówno seniorów, jak i młodzieżowców triumfował AZS AWF Katowice. Katowiczanie zdobyli wśród seniorów 16 medali – 7 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe, zaś wśród młodzieżowców 13 krążków – 7 złotych, 3 srebrne i 3 brązowe. Czternastokrotnie na podium w kategorii młodzieżowej stawali reprezentanci gospodarzy, a dwanaście medali wywalczyli zawodnicy AZS AWF Warszawa. W klasyfikacjach punktowych w obu kategoriach wiekowych triumfował AZS UMCS Lublin.

Medale zawodników z klubów AZS – Główne Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców, Lublin 3.06.2022