Cierpiący na niedobór emocji nie mogli narzekać na brak pasjonujących walk i natarć na żelazo. Wszystko za sprawą AMP w szermierce, które po raz pierwszy odbyły się w Warszawie. Choć zmienił się gospodarz zawodów, to niezmiennie klasyfikację uczelnianą wygrał AWF Katowice.

W niedzielę 5 czerwca w hali Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Szturmowej rywalizowało blisko 150 osób z 42 uczelni. Przez kilka godzin, na ośmiu planszach rozgrywały się emocjonujące pojedynki w szpadzie, florecie i szabli. Najpierw uczestnicy walczyli w eliminacjach grupowych, a następnie wszystko rozgrywało się już systemem pucharowym.

W stawce nie brakowało zawodników, którzy kilka dni temu zdobyli brązowy medal mistrzostw Europy U23 w drużynie – Macieja Bema (UAM Poznań) i Mateusza Kozaka (UG Gdańsk), czy też drużynowych brązowych medalistów ME U23 w szabli: Piotra Szczapanika (PW) i Jakuba Broniszewskiego (ALK). W akcji zobaczyć można było też Martynę Swatowską-Wenglarczyk, która ostatnio zajęła szóste miejsce podczas Pucharu Świata szpadzistek w Katowicach.

Dla niektórych turniej, był dobrym sprawdzianem przed zgrupowaniem przygotowującym do mistrzostw Europy seniorów, które odbędą się 17 czerwca. – Jak na Akademickie Mistrzostwa Polski poziom jest dobry, bo trzeba też wziąć pod uwagę że większość osób jest już po sezonie. Ten turniej mogę traktować jak porządny trening, ponieważ zaraz po AMP-ach jadę na zgrupowanie w Spale. Tam będziemy trenować przez tydzień i później wylatujemy do Antalayi – mówiła Swatowska-Wenglarczyk, uczęszczająca do szkoły doktorskiej na AWF Katowice.

foto: Marcin Selerski

Zawody otworzył rektor Uniwersytetu Warszawskiego – prof. zw. dr hab. Alojzy Nowak, będący jednocześnie prezesem Akademickiego Związku Sportowego oraz były dziekan Wydziału Prawa Administracji UW, pełniący funkcję prezesa Polskiego Związku Szermierczego – prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski.

– Każdy, kto wchodzi na salę, widzi, że to jest piękny sport i elegancki. Zachowanie zasad etycznych jest wpisane w jego reguły, a szybkość i rywalizacja sprawiają, że jest to bardzo interesująca dyscyplina. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego po raz pierwszy oglądał na żywo pojedynki w szermierce i mówił, że bardzo mu się podoba. Mam nadzieję, że to wszystko zaowocuje rozwojem tego sportu na uczelni, ale też w środowisku akademickim – powiedział prof. Tomaszewski.

fot. Marcin Selerski

Ostatecznie w szpadzie kobiet zwyciężyła Gloria Gloria Klughardt pokonując w finale Barbarę Brych (15:13). Obie zawodniczki reprezentują AWF Kraków, więc pojedynek miał dodatkowy ciężar. Natomiast wśród mężczyzn złoto obronił Wojciech Lubieniecki z AGH Kraków, który w finale pokonał Wojciecha Kolańczyka z Wyższej Szkoły Handlowej w Wrocławiu (15:12).

We florecie tytuły wywalczyli reprezentanci UAM Poznań: Julia Walczyk i wspomniany już Bem. Natomiast szablą najlepiej władali Zuzanna Cieślar i Krzysztof Kaczkowski z AWF Katowice. To właśnie ta uczelnia zwyciężyła też w klasyfikacji generalnej, tak jak przed rokiem wyprzedzając poznaniaków.

Organizatorem wydarzenia był AZS Uniwersytet Warszawski. Partnerem imprezy jest Uniwersytet Warszawski i Polski Związek Szermierczy.

Akademickie Mistrzostwa Polski są współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, ich głównym sponsorem jest Grupa LOTOS S.A. Rozgrywki wspiera sponsor strategiczny AZS – Grupa PZU S.A.

Medaliści AMP 2022 w szermierce

Szpada mężczyzn:
1. Wojciech Lubieniecki (AGH Kraków)
2. Wojciech Kolańczyk (WSH Wrocław)
3. Bartłomiej Zbierada (Uniwersytet SWPS Warszawa)
3. Mikołaj Radosz (UJ Kraków)

Szpada kobiet:

1. Gloria Klughardt (AWF Kraków)
2. Barbara Brych (AWF Kraków)
3. Zofia Janelli (Politechnika Wrocławska)
3. Martyna Swatowska-Wenglarczyk (AWF Katowice)

Floret mężczyzn:
1. Maciej Bem (UAM Poznań)
2. Szymon Czartoryjski (CH Rzeszów)
3. Piotr Borowiec (Politechnika Gdańska)
3. Mateusz Możejko (Uniwersytet Gdański)

Floret kobiet:

1. Julia Walczyk (UAM Poznań)
2. Aleksandra Jeglińska (CC w Warszawie)
3. Dominika Wasilczuk (CC w Warszawie)
3. Aleksandra Wieczorek (AWF w Poznaniu)

Szabla mężczyzn:

1. Krzysztof Kaczkowski (AWF Katowice)
2. Piotr Szczepanik (Politechnika Warszawska)
3. Piotr Sosulski (Politechnika Śląska Gliwice)
3. Jakub Broniszewski (ALK Warszawa)

Szabla kobiet:

1. Zuzanna Cieślar (AWF Katowice)
2. Daria Skonieczna (AWF Warszawa)
3. Natalia Nowinowska (ANS Konin)
3. Małgorzata Zawodniak (AWF Poznań)

Klasyfikacja drużynowa:
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie