AZS AWF Katowice najlepszy na HMP [WIDEO]

0
1790

Z dorobkiem 46 medali, w tym 15 złotych, zakończyli halowe mistrzostwa Polski zawodnicy z klubów AZS. W klasyfikacji medalowej najlepszy okazał się AZS AWF Katowice. Jedną z bohaterek drugiego dnia zmagań w Toruniu była jego reprezentantka Justyna Święty-Ersetic, która sięgnęła po kolejny tytuł mistrzyni Polski na 400 m.

W biegu na dystansie dwóch okrążeń niespodziewanie największą konkurentką w walce o złoto dla Justyny Święty-Ersetic była niespełna 18-letnia Kornelia Lesiewicz. Doświadczona biegaczka doceniła występ młodszej koleżanki, ale nie dała sobie wyrwać tytułu. – Jestem w dobrej dyspozycji, wcale nie gorszej niż rok temu, gdy pobiłam tu halowy rekord Polski – powiedziała Święty-Ersetic. – Bieg potoczył się po mojej myśli. Udało mi się zejść jako pierwsza do bandy i uniknęłam zbędnych przepychanek – dodała.

Radości po wywalczeniu srebrnego medalu nie kryła Lesiewicz, która czasem 52,56 s pobiła rekord Polski juniorek. – Jestem w szoku. To mój pierwszy start w HMP seniorek. Pierwszy raz biegałam z tak doświadczonymi lekkoatletkami – stwierdziła po starcie. – Pilnowałam się Justyny. Ten bieg był tak szybki, że nic z niego nie pamiętam. Działa się magia, biegłam, ile sił w nogach i o niczym nie myślałam – uzupełniła Lesiewicz. – Dziewczyna ma talent i predyspozycje. Mam nadzieję, że będziemy miały okazję biegać razem w sztafecie – doceniła ją po biegu Święty-Ersetic.

Brązowy medal na 400 m zdobyła Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS Lublin). – Czułam się w tym biegu bardzo dobrze, ale troszkę nie ułożył się po mojej myśli. Moja forma rośnie, więc na halowych mistrzstwach Europy powinno być to, na co czekam w tym sezonie – skomentowała swój start w finale.

Podobnie jak w rywalizacji pań, wszystkie medale na 400 m wśród mężczyzn zdobyli zawodnicy z klubów AZS. Zwyciężył Karol Zalewski (AZS AWF Katowice), wypełniając wskaźnik na halowe mistrzostwa Europy. Jego rezultat 46,52 s to obecnie siódmy wynik na Starym Kontynencie. Wicemistrzem Polski został Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa), a brązowym medalistą jego klubowy kolega Wiktor Suwara. Tuż za podium uplasował się Kajetan Duszyński (AZS Łódź), który w sobotnich eliminacjach wypełnił wskaźnik na HME.

W finale 800 m kobiet najlepsza okazała się powracająca do wysokiej formy Joanna Jóźwik (AZS AWF Katowice). – W końcu trening, który wykonuję z trenerem Ogonowskim przynosi rezultaty – mówiła złota medalistka. – Widać, że po kontuzji, która zabrała mi dwa lata, musiałam trochę więcej poświęcić na trening, żeby wrócić na satysfakcjonujący mnie poziom – dodała. Przed startem na HME jest dobrej myśli. – Jadę z bardzo dobrym nastawieniem – z drugim wynikiem. Realnie mogę walczyć o medal, a nie patrzę, jaki to będzie wynik – stwierdziła Jóźwik.

W pchnięciu kulą wicemistrzem Polski został Jakub Szyszkowski z AZS AWF Katowice. Brąz trafił w ręce Konrada Bukowieckiego (AZS UWM Olsztyn), który pchnął kulę na odległość 19,77 m. Kulomiot nie krył po starcie rozczarowania. – Jestem smutny, zły i wściekły, bo ten konkurs był śmieszny w moim wykonaniu. Wynik jest fatalny – mówił zawodnik grupy InPost Athletic Team.

Na 60 m przez płotki dwa medale zdobyli reprezentanci AZS AWF Warszawa. Srebrny medal z nowym rekordem życiowym – 7,65 s wywalczył Krzysztof Kiljan, a jako trzeci linię mety przekroczył Artur Noga. Obaj już wcześniej wypełnili minima na HME.

Mistrzynią Polski na 200 m wśród pań została Paulina Guzowska (AZS AWF Katowice) z najlepszym w karierze wynikiem 23,76 s. Po brązowy medal w tej konkurencji wśród mężczyzn sięgnął Patryk Wykrota (OŚ AZS Poznań).

W skoku w dal kobiet triumfowała Magdalena Żebrowska (AZS AWF Katowice). Do złota w trójskoku brąz w skoku w dal dorzuciła Adrianna Szóstak (OŚ AZS Poznań). Wśród mężczyzn całe podium dla reprezentantów klubów AZS – wygrał Mateusz Różański (KU AZS PWSZ w Tarnowie) przed Mateuszem Jopkiem (AZS AWF Wrocław) i Tomaszem Jaszczukiem (AZS AWF Katowice). W skoku o tyczce srebro zdobył Robert Sobera (AZS AWF Wrocław). Rekord życiowy w siedmioboju dał brązowy medal Jackowi Chochorowskiemu (AZS KU Politechniki Opolskiej Opole).

W sztafetach na dystansie 4×200 wśród kobiet wygrał AZS-AWF Warszawa, a u mężczyzn AZS-AWF Katowice. Na zakończenie mistrzostw w sztafecie mieszanej 4×400 m najlepszy okazał się zespół OŚ AZS Poznań, który ustanowił nowy rekord Polski.

W klasyfikacji medalowej triumfował AZS AWF Katowice z dorobkiem 11 medali – 7 złotych, 2 srebrnych i 2 brązowych. Drugie miejsce zajął OŚ AZS Poznań – zdobywcy sześciu krążków (3 złote, 1 srebrny, 2 brązowe). Wyniki z mistrzostw dostępne są TUTAJ.