Pod dyktando reprezentantów AZS AWF Katowice przebiegał pierwszy dzień Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów, Młodzieżowców i Juniorów 17- i 18-letnich, które dziś rozpoczęły się w Bydgoszczy. Zawodnicy tego klubu zdobyli aż pięć złotych medali.

Otylia Jędrzejczak podkreśla, że to szczególna impreza, bo walka toczy się o tytuł najlepszego zawodnika w kraju. – Spodziewam się, że będą tu padały bardzo dobre rezultaty: blisko rekordów Polski, a może nawet i rekordy – powiedziała Prezes Polskiego Związku Pływackiego. Jak dodała, mistrzostwa po raz pierwszy odbywają się na basenie w Bydgoszczy, więc dopiero okaże się, jak jest on szybki. – Wierzę, że pływalnia Bydgoskich Obiektów Sportowych, tak doskonale przygotowana, sprawdzi się w 100 procentach – uważa Jędrzejczak.

W pierwszych finałach popołudniowej sesji najlepszymi sprinterami na 50 m stylem dowolnym zostali Katarzyna Wasick i Paweł Juraszek. Tegoroczna wicemistrzyni Europy nie dała konkurentkom żadnych szans. Wasick osiągnęła rezultat 23,37 s, zaledwie o 0,07 s gorszy od jej własnego rekordu Polski. – To mój najlepszy czas w tym sezonie. Jestem bardzo zadowolona – powiedziała po wyjściu z basenu. Przed Wasick jeszcze start na mistrzostwach świata w drugiej połowie grudnia. – Za dwa tygodnie pojawi się forma szczytowa i wszyscy będziemy mogli się cieszyć ze świetnych rezultatów – deklaruje.

W finale 50 m stylem dowolnym mężczyzn wystartowało aż… dziewięciu pływaków z klubów AZS, w tym pięciu z AZS AWF Katowice i po dwóch z AZS UMCS Lublin i AZS UŁ PŁ Łódź. Tutaj niespodzianek także nie było. Wyraźnie triumfował Juraszek z wynikiem 21,26 s. Wicemistrzem Polski został Jakub Kraska (AZS UŁ PŁ Łódź), a na trzecim stopniu podium stanął Piotr Ludwiczak (AZS AWF Katowice).

Zawodnicy z Katowic ustrzelili dublet także w rywalizacji na 100 m stylem motylkowym. W finale finale kobiet zgodnie z oczekiwaniami najszybsza okazała się Paulina Peda z rezultatem 58,00 s. Wśród mężczyzn tytuł mistrzowski obronił Jakub Majerski – 50,94 s. Brązowy medal zdobył Michał Poprawa z… AZS AWF Katowice.

Mistrzem Polski na najdłuższym rozgrywanym na zawodach dystansie – 1500 m stylem dowolnym został Bartłomiej Koziejko z AZS AWF Warszawa. Azetesiacy stawali także na podium na 400 m stylem zmiennym. Srebrny medal wśród kobiet wywalczyła Paula Żukowska z AZS UMCS Lublin, a w rywalizacji mężczyzn trzeci był Przemysław Suchański z AZS AWF Warszawa.

Na zakończenie pierwszego dnia rywalizacji sztafeta kobiet 4×50 m stylem zmiennym AZS AWF Katowice w składzie Paulina Peda, Victoria Kocjan, Julia Świstuń i Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal. Tomasz Polewka, Paweł Smoliński, Jakub Majerski i Paweł Juraszek byli z kolei bezkonkurencyjni w sztafecie mężczyzn i zdobyli piąte złoto dla AZS AWF Katowice. Po srebro sięgnęli pływacy AZS UMCS Lublin – Kacper Stokowski, Marcin Stolarski, Bartosz Piszczorowicz i Jan Hołub.

Jutro kolejny dzień zmagań na pływalni w Bydgoszczy. W programie walka o medale na 200 m stylem dowolnym, 50 m stylem grzbietowym, 100 m stylem klasycznym i w sztafetach 4×100 m stylem dowolnym i mieszanej 4×50 m stylem zmiennym. Mistrzostwa potrwają do niedzieli.