Pływaczki i pływacy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach zwyciężyli w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu. Dwudniowa impreza zakończyła się w sobotę w Lublinie.

W klasyfikacji kobiet srebrny medal wywalczyła ekipa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a brązowy Uniwersytetu Warszawskiego. Z kolei u panów srebro przypadło Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a brąz lubelskiemu UMCS.

– Bardzo cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy na naszym basenie gościć Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Ponad sześciuset zawodników z 52 uczelni stworzyło fantastyczną atmosferę i padło wiele świetnych wyników. Fajnie, że zawodnicy podeszli do startów na poważnie – mówił Paweł Markiewicz, wiceprezes AZS OŚ Lublin, który zorganizował zawody.

Po sobotnim triumfie na 100 metrów stylem klasycznym, w niedzielę również złoto na dystansie o połowę krótszym wywalczyła Weronika Hallmann z warszawskiej AWF. – Przez ostatni miesiąc mniej trenowałam, ale zdobyłam dwa złota plus medal w sztafecie z dziewczynami. To były dobre mistrzostwa dla mnie. Miały odbyć się wcześniej, ale dobrze się stało, że zostały przełożone, bo fajnie było przyjechać i jeszcze na koniec sezonu pościgać się z rywalami – mówiła Hallmann.

Zadowolony z Lublina wyjeżdżał także Paweł Smoliński z AWF Katowice, który do triumfu drużyny w klasyfikacji generalnej dorzucił m.in. srebrny medal na 50 metrów stylem grzbietowym, a w niedzielę złoty na 50 metrów motylkowym.

– To były bardzo fajne zawody, a basen jest bardzo szybki. Ten sezon dla mnie już się kończy, to były już ostatnie zawody. Jak zawsze była świetna atmosfera, można było dobrze postartować, a później dobrze się pobawić – komentował.

Przypomnijmy, że pierwszego dnia mistrzostw gwiazdami byli Paulina Nogaj i Tomasz Polewka (AWF Katowice), którzy w piątek wywalczyli po trzy złote medale. W zawodach zorganizowanych na pływalni Aqua Lublin brało udział blisko sześćset zawodniczek i zawodników, reprezentujących 52 uczelnie.

Zawodnicy podkreślali, że AMP to dla większości z nich ulubione zawody. Niektórzy nie mogą rozstać się z atmosferą AMP, tylko zmieniają role – tak jak na przykład Agnieszka Ostrowska, kiedyś zawodniczka, a dziś trenerka w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.

– Obie role są fajne, bo wciąż mam kontakt ze studentami i mogę przebywać w atmosferze akademickiej. Wszyscy są uśmiechnięci, bo to były naprawdę super zawody. Wszyscy pływacy podchodzą do AMP w poważny sposób, bo jest okazja do reprezentowania swojej uczelni, a to jest istotne dla każdego z nich – mówiła Ostrowska.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głównym sponsorem AMP jest Grupa LOTOS S.A. Partnerem AMP w pływaniu jest Miasto Lublin.

Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu

Kobiety

Klasyfikacja generalna
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Uniwersytet Warszawski

Wyniki indywidualne 2. dnia

50 metrów klasycznym
1. Weronika Hallmann (AWF Warszawa)
2. Victoria Kocjan (AWF Katowice)
3. Karolina Kobuszewska (AWF Katowice)

50 metrów motylkowym
1. Zuzanna Dzwonnik (PŁ Łódź)
2. Amelia Pisarczyk (AWF Kraków)
3. Daniela Georges (UMCS Lublin)

100 metrów zmiennym
1. Kinga Paradowska (WSG Bydgoszcz)
2. Paula Żukowska (UMCS Lublin)
3. Zuzanna Dzwonnik (PŁ Łódź)

Mężczyźni

Klasyfikacja generalna
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
3. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Wyniki indywidualne 2. dnia

50 metrów klasycznym
1. Łukasz Solak (AGH Kraków)
2. Robert Kusto (PW Warszawa)
3. Kamil Romanowski (AWF Katowice)

50 metrów motylkowym
1. Paweł Smoliński (AWF Katowice)
2. Mateusz Szal (PO Opole)
3. Jakub Bartosiewicz (ALK Warszawa)

100 metrów zmiennym
1. Marcel Wągrowski (PŁ Łódź)
2. Wojciech Kaźmierczak (UW Warszawa)
3. Andrzej Michalczyk (AGH Kraków)

Sztafety mieszane 4×50 metrów dowolnym
1. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie