Autoregulacja – energetyczne ziewanie

0
1410

Jeśli poszukujesz metody, która pomoże Ci wrócić do poziomu wyregulowania układu nerwowego, energetyczne ziewanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Technikę wykonuje się masując w odpowiedni sposób mięśnie działające na staw skroniowo-żuchwowy. Staw ten łączy szczękę z żuchwą i biegną przez niego pnie pięciu nerwów czaszkowych, które zbierają informacje czuciowe z całej twarzy i aktywują wszystkie mięśnie twarzy, oczu oraz ust, które z kolei są odpowiedzialne za wydawanie głosu i żucie.

Często bywa tak, że w momencie stresu żuchwa jest napięta, emocje zostają oddane do mięśni i następuje zmniejszenie funkcji nerwowych tych okolic. Napięcie to nie tylko może budować się w postaci asymetrii naszej twarzy, ale również powodować reperkusje zdrowotne prowadzące do różnego rodzaju dolegliwości (np. bólów głowy, szumów usznych czy ogólnego poczucia dyskomfortu). Technika „ziewania energetycznego” rozluźnia twarz, przyczynia się do łagodzenia rysów twarzy i przywraca tzw. zaangażowanie społeczne.

Chcąc praktykować ćwiczenie usiądź prosto, ustawiając głowę w przedłużeniu linii kręgosłupa, przyłóż dłonie po obu stronach twarzy i masuj kolistymi ruchami (mając uchylone usta), starając się jednocześnie wywołać ziewanie.

Holistyczne metody autoterapii nie koncentrują się jedynie na twarzy, ale pozwalają pracować wielowymiarowo. To świetny sposób na udoskonalenie funkcji nerwowych.

Ćwiczenia mięśni twarzy mają na celu zbudowanie swoistej siatki antygrawitacyjnej, na której może opierać się skóra. Odpowiednio zbudowane rusztowanie stanowi nie tylko część podporową, ale również pozwala na przeciwdziałanie sile grawitacji. Elastyczne i wzmocnione mięśnie przyczyniają się również do łagodzenia rysów twarzy oraz spłycenia zmarszczek i bruzd. Każdy trening warto wzmocnić poprzez zastosowanie technik autoterapeutycznych oddziałujących na nasz układ nerwowy.

Więcej na temat holistycznego podejścia do zdrowia i stylu życia na facebooku i instagramie.

Tekst: Marta Gębala
Ilustracja: Angelina Jusiak
Fotografia: Zosia Gębala


O autorce:

Marta Gębala – doktor nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne, fizjoterapeutka, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz nauczycielka wychowania fizycznego, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Posiada kwalifikacje trenerskie i instruktorskie w zakresie form tanecznych oraz form prozdrowotnych takich jak pilates czy joga. Jest certyfikowanym instruktorem jogi twarzy. Członek Krajowej Izby Fizjoterapeutów oraz członek Rady Zarządu Głównego AZS ds. sportu osób z niepełnosprawnościami. Nauczyciel akademicki w Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prowadząca szkolenia, warsztaty, organizator eventów sportowo-rekreacyjnych. Autorka artykułów oraz doktorantka Wydziału Biologii UAM. Jej pasją jest holistyczne spojrzenie na różne aspekty naszego zdrowia, a misją propagowanie zdrowego stylu życia poprzez zastosowanie różnych form relaksacji oraz regeneracji organizmu.