„Trener czyni mistrza” – książka zdradza fakty, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
Biblioteka „Przeglądu Sportowego” wzbogaciła się o kolejny tytuł. Piotr Chłystek wysłuchał trenerek i trenerów specjalizujących się w różnych dyscyplinach, pytając o doświadczenia związane z pracą szkoleniowca. Efektem jest zbiór barwnie opowiedzianych piętnastu historii. Czasem zabawnych, czasem słodko-gorzkich, niekiedy wzruszających i pełnych emocji. Ta książka zdradza fakty, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego.
Możemy poznać różne typy podejścia do zawodników, jak i niejawne sposoby wpływania na nich. Poza tym poznamy tajniki warsztatu szkoleniowego, oceny własnych poczynań nakreślone z perspektywy czasu, analizę współpracy i wsparcia ze strony związków sportowych czy nawet rozliczenia z zarzutami, z którymi wielu z bohaterów musiało się mierzyć w czasie pracy trenerskiej.
Paweł Słomiński poprowadził Otylię Jędrzejczak do olimpijskiego złota. Bez wysiłków Ireneusza Mazura nie byłoby zwycięstw siatkarzy. Z kolei Aleksander Matusiński sprawił, że słynne Aniołki wręcz unosiły się nad bieżnią, a Tomasz Iwański był trenerem jednej z najlepszych tenisistek świata. Wymienionych szkoleniowców zna każdy, kto interesuje się sportem. Ale czy każdy zdaje sobie sprawę, jak wygląda ich praca od kulis? Z jakimi problemami zmagają się trenerzy? Jaka spoczywa na nich odpowiedzialność? I dlaczego wśród nich nadal jest tak mało kobiet?
Historie 15 wyjątkowych osób (także m.in. Bożeny Karkut, Joanny Fiodorow, Marii Sajdak, Tomasza Kryka czy Piotra Stokowca) pozwalają poznać realia środowiska, o którym mówi się zbyt mało. Podziwiając mistrzów, czasami zapominamy, kto stoi za ich sukcesem…
Pozycję „Trener czyni mistrza” powstałą we współpracy z Akademickim Związkiem Sportowym, jak i inne publikacje z Biblioteki „Przeglądu Sportowego” można nabyć między innymi w serwisie interia.pl .