Chociaż w akwenach dominuje średni stan wody, to poziom Akademickich Mistrzostw Polski w wioślarstwie jak zwykle zanosi się na wysoki. Tradycyjnie w Bydgoszczy odbędzie się zacięta walka o medale. Złota bronić będą gospodarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Tor regatowy Brdyujście znajduje się w dolnym odcinku rzeki Brdy i uznawany jest za najstarszy w kraju. Od kilku lat tradycyjnie rozgrywane są tam Akademickie Mistrzostwa Polski w wioślarstwie. Obiekt gościł też zawody międzynarodowe jak np. Akademickie Mistrzostwa Europy. Ostatni raz impreza tej rangi odbywała się w Bydgoszczy w 2023 roku i tak spodobała się uczestnikom, że ponownie zawitają tam we wrześniu tego roku.
Zanim jednak do tego dojdzie, na akwenie zobaczymy regaty w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Zawody odbędą się w dniach 17 i 18 maja. W rywalizacji weźmie udział blisko 280 studentów i studentek reprezentujących 25 uczelni. Ceremonia rozpoczęcia zawodów w sobotę o godzinie 10.
– Spoglądamy w prognozy pogody i trochę martwi nas niska temperatura, silny wiatr i opady deszczu. Jako żeglarka jestem jednak optymistką i liczę, że to wszystko się przetoczy gdzieś i warunki się zmienią. To na pewno ułatwiłoby rywalizację. Do soboty mamy jeszcze chwilę. Najważniejsze, że nie ma zagrożenia odwołania regat – powiedziała dr Katarzyna Domańska, prezes AZS UKW Bydgoszcz.
Rywalizacja toczyć się będzie na dystansie 1000 metrów. W programie znajdzie się sześć konkurencji: jedynki i ósemki kobiet oraz mężczyzn, dwójka podwójna kobiet i dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn. Wszystkie zmagania dostarczają wiele emocji, ale najbardziej prestiżowe wydają się być ósemki, które mają swój akademicki charakter dzięki rywalizacji Oxford i Cambridge, czy rozgrywanym na Wiśle pojedynku Uniwersytet Warszawski – Politechnika Warszawska. W ósemce mężczyzn przed rokiem najlepszy był Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a u kobiet zwyciężyła osada Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
– Poziom rywalizacji zapowiada się na wysoki. Zawodnicy są teraz przed mistrzostwami Europy i dla wielu to może być ostatni sprawdzian formy. Dla nas też to będzie pewien sprawdzian organizacyjny przed Akademickimi Mistrzostwami Europy. Co prawda organizowaliśmy już tę imprezę, ale zawsze są nowe rzeczy, które warto wypróbować podczas tak dużych zawodów. W ostatnim czasie sam tor przeszedł rewitalizację i to też będzie dla niego test – dodała organizatorka AMP.
Wśród kandydatów do medali są też: Patryk Wojtalak (Politechnika Poznańska) obrońca złotego medalu w jedynce mężczyzn, Katarzyna Duda (Politechnika Gdańska), która przed rokiem zdobyła srebro w jedynce kobiet. Na liście zgłoszonych są też Radosław Kmiecik i Michał Radoliński (PP Poznań), którzy w 2024 roku zwyciężyli w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Podobnego tryumfu nie powtórzy już duet Kinga Kusiowska i Maria Taczek, bo reprezentują już różne uczelnie – kolejno Pomorski Uniwersytet Szczeciński i Uniwersytet Szczeciński.
Nie zabraknie uczestników ubiegłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w wioślarstwie: Julii Hakobyan i Kingi Stałęgi (UMK Toruń), Zuzanny Jasińskiej ( PG Gdańsk), Gabrieli Stefaniak (UG Gdańsk), Kacpra Mickiewicza (UKW Bydgoszcz) oraz Piotra Płomińskiego (WSG Bydgoszcz).
Na uczestników Akademickich Mistrzostw Polski czekają memoriałowe nagrody. Najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik regat otrzyma nagrodę Jerzego Ustupskiego. Trenując razem z Rogerem Vereyem w barwach AZS Kraków odnosił wiele wiele znaczących sukcesów w latach 1932-1949. Po zakończeniu wojny aktywnie włączył się w odbudowę kraju.
Organizatorem imprezy jest AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. AMP w Bydgoszczy zostały dofinansowane ze środków budżetu Miasta Bydgoszczy.
Projekt Akademickich Mistrzostw Polski prowadzony jest przez Akademicki Związek Sportowy i współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Sponsorem rozgrywek jest PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Foto: Fabryka Kadrów
Uczelnie uczestniczące w AMP 2025 w wioślarstwie:
Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
Politechnika Bydgoska
Politechnika Gdańska
Politechnika Morska
Politechnika Poznańska
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Szczeciński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Warszawska Akademia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie