To były emocje niczym na kortach zbliżającego się Wimbledonu! W Krakowie odbył się turniej finałowy Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie, w którym najlepsi okazali się studenci Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz zawodniczki Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie.
Poziom Akademickich Mistrzostw Polski tradycyjnie był wysoki i kibice, którzy przyszli na korty w Krakowie, mogli spodziewać się dużych emocji. Zarówno wśród pań, jak i panów zmagania były bardzo wyrównane.
– Turniej stał na bardzo wysokim poziomie i oglądaliśmy naprawdę emocjonujące pojedynki. Grali u nas profesjonalni zawodnicy, którzy jednocześnie są studentami. Trudno było jedynie stworzyć harmonogram zawodów, bo tenis to nieprzewidywalny sport i ciężko przewidzieć czy mecz potrwa półtorej czy nawet pięć godzin. Staraliśmy się być w tej sprawie elastyczni. Jestem bardzo zadowolony z naszej ekipy. Logistyka, zakwaterowanie, wyżywienie – na to zawodnicy nie mogli narzekać. Oczywiście, mamy swoje przemyślenia co można zrobić lepiej, dlatego na mapę AMP-ów wrócimy dopiero w 2026 roku, by dobrze się przygotować do imprezy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji turnieju – mówi Krzysztof Pszczółka, prezes AZS Politechniki Krakowskiej, organizator turnieju.
W męskim turnieju w pierwszym półfinale spotkały się drużyny Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni. Lepsza okazała się drużyna z Trójmiasta, która zdecydowanie wygrała zarówno w singlu, jak i w deblu (2:0). Do finału awansowała również Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Stołeczni tenisiści pokonali Uniwersytet Gdański, ale dopiero po trzech meczach.
Mecz o trzecie miejsce zakończył się nieco przedwcześnie. UG Gdańsk pewnie wygrał mecz deblowy, ale spotkanie singlowe zostało przerwane ze względu na kontuzję gracza z Warszawy. Tym samym brązowe medale odebrali zawodnicy UG Gdańsk, a Uniwersytet Warszawski musiał się obejść smakiem podium.
W wielkim finale tenisiści AMW Gdynia nie mieli żadnej litości dla ALK Warszawa. Debel zakończył się rezultatem 6:2, 6:3 dla gdynian, a w singlu Kacper Szymkowiak (AMW Gdynia) zdominował Karola Szczapa (ALK Warszawa), wygrywając w obu setach bez straty gema.
– To świetny turniej dla zawodników, którzy kiedyś zawodowo uprawia tenisa, była świetna zabawa. Ten turniej dodał mi pewności siebie, bo nie przegrałem żadnego meczu. Teraz wiem, że to, co robię, jest w pełni kontrolowane i daje mi motywację do dalszej pracy. Na pewno z tego turnieju zapamiętam frajdę i radość z gry z moim partnerem. Fajnie, że mieliśmy okazję razem zagrać i jestem z tego bardzo zadowolony. Bardzo prawdopodobne, że za rok również zagram w AMP-ach, jeśli będzie tylko taka okazja. Cieszę się, że wspólnie z moim partnerem mogliśmy reprezentować barwy naszej uczelni – podsumował Szymkowiak.
Z kolei w pierwszym żeńskim półfinale spotkały się dwie drużyny ze stolicy: UW Warszawa oraz Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Lepsze okazały się zawodniczki drugiej z tych drużyn (2:0) i to one zameldowały się w finale. Okazało się, że będą musiały się zmierzyć z tenisistkami Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, które pokonały PG Gdańsk w dwóch meczach.
W “małym finale”, czyli meczu o trzecie miejsce, ostatecznie triumfowały tenisistki Uniwersytetu Warszawskiego, które wygrały z Politechniką Gdańską. Z kolei złote medale Akademickich Mistrzostw Polski w tenisie odebrały zawodniczki AWF Kraków, pokonując Uczelnię Łazarskiego w Warszawie.
– Ciężko jest ochłonąć po tym turnieju. Było sporo meczów, ale też fajna organizacja, dużo mocnych zawodniczek, które znam z touru. Poziom był bardzo wysoki i cieszę się, że walczyłyśmy do ostatniej piłki, a ta ostatnia należała do nas. Na pewno jeszcze zawitam na AMP-y i to nie raz, bo jestem dopiero na pierwszym roku studiów. Fajnie, że takie imprezy są organizowane – mówi Joanna Zawadzka z AWF Kraków.
W turnieju finałowym przyznano również nagrody indywidualne. Wśród mężczyzn wyróżnienie im. Władysław Jentysa, czyli czołowego polskiego tenisisty lat 20. ubiegłego wieku i jednego ze współzałożycieli AZS Kraków otrzymał wspomniany Kacper Szymkowiak z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Z kolei żeńską nagrodę im. Jadwigi Jędrzejowskiej (finalistki singlowej trzech turniejów wielkoszlemowych oraz zwyciężczyni deblowej w Paryża z 1939 roku, wychowanki AZS Kraków) otrzymała Joanna Zawadzka z AWF Kraków.
Organizatorem turnieju był AZS Politechniki Krakowskiej. Zawody objął rektor uczelni JM prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata. Partnerem wydarzenia było Miasto Kraków.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Wyniki finałów AMP w tenisie w Krakowie:
Turniej kobiet:
Mecz o 11. miejsce:
Uniwersytet Łódzki – Politechnika Łódzka 0:2
Mecz o 9. miejsce:
Uniwersytet Śląski w Katowicach – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2:0
Mecz o 7. miejsce:
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu – Politechnika Poznańska 2:0
Mecz o 5. miejsce:
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 1:2
Mecz o 3. miejsce:
Politechnika Gdańska – Uniwersytet Warszawski 0:2
Finał:
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 2:0
Klasyfikacja końcowa turnieju:
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
- Uniwersytet Warszawski
- Politechnika Gdańska
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
- Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
- Politechnika Poznańska
- Uniwersytet Śląski w Katowicach
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Łódzki
- -16. Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Turniej mężczyzn
Mecz o 11. miejsce:
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 0:2
Mecz o 9. miejsce:
Politechnika Rzeszowska – Politechnika Gdańska 0:2
Mecz o 7. miejsce:
Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie – Uniwersytet Medyczny w Łodzi 2:0
Mecz o 5. miejsce:
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie – Uniwersytet Kaliski 2:0
Mecz o 3. miejsce:
Uniwersytet Warszawski – Uniwersytet Gdański 0:2
Finał:
Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni – Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie 2:0
Klasyfikacja końcowa turnieju:
- Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
- Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
- Uniwersytet Gdański
- Uniwersytet Warszawski
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Uniwersytet Kaliski
- Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum w Krakowie
- Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Rzeszowska
- Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
- -15. Politechnika Krakowska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Politechnika Poznańska