Jubileuszowy test dla każdego

0
1332

Rozpoczęła się jubileuszowa, 10. edycja organizowanego przez AZS Testu Coopera dla wszystkich. Ty też możesz sprawdzić swoją kondycję fizyczną.

Kenneth H. Cooper urodził się w 1931 roku w Oklahomie. Uznawany jest za twórcę aerobiku, który powstał podczas jego działalności naukowej w Narodowej Agencji Aeronautyki USA. Dr Cooper pracował tam nad kondycją amerykańskich kosmonautów, wymyślając dla nich specjalne ćwiczenia. Miały one na celu dostarczenie mięśniom wystarczającej ilości tlenu bez nadmiernego obciążenia. Trening oparty był na jednostajnych ruchach, o tempie na poziomie 75-80% maksymalnego tętna, które przyspieszały metabolizm i zapobiegały powstawaniu zakwasów. Trening, który do dziś uznawany jest za najlepszy spalacz tłuszczu, nazwano tlenowym lub aerobowym i stąd właśnie wzięło się pojęcie aerobiku.

Dr Cooper stał się propagatorem aerobiku i popularyzował go nie tylko wśród wyczynowców. Cooper wymyślił także testy dla sportowców. Znane są jego sprawdziany marszowe, pływackie i kolarskie, ale to test biegowy przyniósł mu największą sławę. W 1968 roku, gdy pracował dla amerykańskiej armii, szukał odpowiedzi na pytanie, jak najlepiej zmierzyć poziom sprawności fizycznej wśród żołnierzy. To, co wymyślił, dziś wykorzystywane jest do określania poziomu wytrzymałości nie tylko wśród sportowców, ale wśród wszystkich grup społecznych.

Poziom kondycji określa się w czasie 12 minut, podczas których w dowolny sposób (byle pieszo) należy pokonać jak najdłuższy dystans. Próbę najczęściej wykonuje się na stadionie lekkoatletycznym, na którym odmierza się uzyskany dystans. Osiągnięty rezultat odczytuje się w specjalnych tabelach w zależności od płci, wieku i stopnia wytrenowania (oddzielnie dla sportowców i amatorów). I tak na przykład 40-letni niesportowiec mężczyzna uzyska wynik bardzo dobry, jeśli przebiegnie przynajmniej 2500 km. Dla 18-letniej dziewczyny będzie to 2300 m, a dla 10-latka 2460 m.

Tzw. Test Coopera przeprowadza się na całym świecie już od ponad pół wieku. W Polsce jego organizacją na największą skalę od 10 lat zajmuje się AZS Warszawa i terenowe jednostki AZS. Niemal od początku test ma edycję wiosenną oraz jesienną i odbywa się w kilku lub kilkunastu miejscach w Polsce. W ciągu dziewięciu lat z Testem Coopera zmierzyło się ok. 75 tys. osób, które przebiegły w sumie ponad 175 tys. km.

Tegoroczna wiosenna edycja rozpoczęła się w Krakowie. Biegano także w Lesznie, Gdańsku i Białymstoku. Przed nami starty m.in. w Warszawie, Rzeszowie, Opolu, Lublinie i Wrocławiu. Udział w teście jest bezpłatny. Może w nim wystartować każdy niezależnie od płci, wieku, stażu biegowego i poglądów politycznych.

Więcej informacji i rejestracja na stronie testcoopera.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj