Nowa jakość, czyli debiut na medal?

0
1172

Czy oto jesteśmy świadkami narodzin nowej potęgi w akademickim futsalu kobiet? Po rozegraniu półfinałowej strefy B Akademickich Mistrzostw Polski wnioski takie nasuwają się same.

Strefa południowa została zdominowana przez nowy zespół, który dołączył do rozgrywek akademickich w tym sezonie. To Uniwersytet Bielsko-Bialski, który na początku wakacji (jeszcze jako Akademia Techniczno-Humanistyczna) podpisał porozumienie o współpracy z miejscowym klubem BTS Rekord. Każdemu, kto choć trochę interesuje się sportem, nie trzeba mówić, że właśnie ten klub jest futsalową potęgą. W rozgrywkach męskich od dekady nie opuszcza podium ekstraklasy, głównie wygrywając. Od niedawna wspiął się na szczyt także w rozgrywkach żeńskich. Po brązowym medalu w 2022 roku (wygrana 3:2 z AZS UJ) bielszczanki po raz pierwszy zdobyły mistrzostwo w ubiegłym sezonie.

W ramach porozumienia BTS Rekord szkoli z futsalu zainteresowane studentki UBB. Uczelnia z kolei propaguje tę dyscyplinę i zapewnia studia futsalistkom, które w bielskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego zdadzą maturę. Efekt tego jest oczywisty. To zespół, który po raz pierwszy przystąpił do rozgrywek akademickich, z miejsca stając się ich faworytem. – Uniwersytet Bielsko-Bialski rośnie w siłę, warto studiować u nas, w górach i rozwijać swoje sportowe pasje – napisano na klubowym profilu.

Dość powiedzieć, że półfinałowym turnieju AMP w Katowicach wzięło udział dziewięć zawodniczek Rekordu (obecnego lidera ekstraklasy), z czego większość to aktualne reprezentantki Polski. Z takim składem nie mogło być mowy o niespodziance. – Nazywają nas faworytami i tak będą nas dalej określać, bo tak faktycznie jest – mówi trener Samuel Jania. – Jako trener wielokrotnie obserwowałem AMP-y, widziałem praktycznie wszystkie i zawsze chciałem w nich wystartować. Teraz planujemy być ich częstym gościem – dodaje szkoleniowiec, który prócz pracy w drużyną uczelnianą i klubową pełni także funkcję asystenta trenera reprezentacji Polski. To pod jej kątem od lat obserwuje studenckie rozgrywki.

– Chcemy, żeby nasze zawodniczki po maturze szły na bielsko-bialski uniwersytet. Mają tu do wyboru studia inżynierskie i nowości takie jak komunikacja w internecie. Zespół klubowy i uczelniany to dwa różne byty, ale łączy je ta sama kadra szkoleniowa. Ta współpraca wszystkim wyjdzie na dobre – zapewnia Jania. Póki co na dobre wyszedł mu debiutancki turniej w AMP. W południowej strefie, w której wystartowało 20 zespołów, jego ekipa wygrała wszystkie mecze, tracąc tylko jedną bramkę (Natalia Majewska została najlepszą bramkarką zawodów). – Graliśmy w grupie śmierci m.in. z drużyną z Częstochowy. Naszym celem był co najmniej awans do dalszych gier. Nasz przedostatni mecz z UJ Kraków był zaś najlepszym, najbardziej jakościowym futsalowo meczem godnym finału – dodał.

Po bezproblemowym wygraniu grupy Uniwersytet Bielsko-Bialski pokonał 2:0 ekipę UJ, a jedno z trafień zaliczyła wybrana potem na najlepszą zawodniczkę turnieju Wiktoria Pietrzyk. – UJ to bardzo dobra drużyna, dlatego bardzo cieszy nas to zwycięstwo, które pchnęło nas do wygranej także w kolejnym meczu. Bardzo się cieszymy z sukcesu, zwłaszcza że jesteśmy debiutantkami. Teraz jedziemy do Warszawy i tam na pewno też powalczymy o pełną pulę – komentowała dla TVP Julia Szostak, która z 10 golami została królową strzelczyń imprezy.

– Wielu pewnie widziało nas w roli faworytek, ale my tak nie myślałyśmy. Chciałyśmy zająć miejsce premiowane awansem do finałów, bo tak na prawdę dopiero tam rozpoczyna się poważne granie – powiedziała Natalia Nosalik, jedna z najbardziej doświadczonych zawodniczek ekipy UJ. Druga to Justyna Maziarz – strzelczyni pierwszej bramki w historii polskiej reprezentacji, uczestniczka aż 42 międzypaństwowych meczów i cały czas podpora akademickiej drużyny z Krakowa, która strefowe zmagania zakończyła na trzecim miejscu.

W spotkaniu decydującym o pierwszej lokacie bielszczanki pokonały 4:0 UMCS Lublin, który wcześniej w swoim półfinale był lepszy od Akademii Tarnowskiej (3:1). Emocje w tej strefie skończyły się jednak tak na prawdę po rozgrywkach grupowych, gdyż zespoły, które zajęły w nich jedno z dwóch pierwszych miejsc, zdobywały prawo wyjazdu na turniej finałowy. O pechu w tej sytuacji mogła mówić drużyna z Nowego Sącza, która w swojej grupie zdobyła tyle samo punktów, co lublinianki i Uniwersytet Wrocławski, ale z gorszym bilansem bramkowym zadowolić się musiała trzecią lokatą (awans wywalczyły cztery pozostałe ekipy z Małopolski).

Niezadowolona może być także czwarta drużyna ostatnich AMP – UJD Częstochowa, która za sprawą bielszczanek też na finały nie pojedzie. Grające w I lidze częstochowianki, które już pierwszego dnia straciły po kontuzji jedną z zawodniczek, niepowodzenie przyjęły ze zrozumieniem. – Po raz kolejny przekonujemy się, że „nie zawsze jest niedziela”. Miniony weekend nie przyniósł nam spełnienia celu sportowego, ale dziewczyny dały z siebie wszystko. Po zaciętej walce nasz zespół zajął dziewiątą pozycję – pierwszą poza premiowaną awansem ósemką. Taki już jest sport. Głowy w górę, wiążemy buty i pracujemy dalej! – napisały na swoim profilu.

Organizatorem rozgrywanego w Katowicach i Siemianowicach Śl. półfinału strefy B AMP futsalistek był AZS Katowice. Partnerami wydarzenia były Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Pszczelnik w Siemianowicach Śląskich, Miasto Katowice i Miasto Siemianowice Śląskie. Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

AMP 2024 w futsalu kobiet – wyniki strefy B 

Mecze o miejsca:
o I m.: UMCS Lublin – UBB Bielsko-Biała 0:4
o III m.: AT Tarnów – UJ Kraków 1:4
o V m.: UWr Wrocław – AWF Kraków 3:9
o VII m.: PWr Wrocław – AGH Kraków 3:3, k. 2:0
o IX m.: ANS Nowy Sącz – UJD Częstochowa 1:2
o XI m.: PRz Rzeszów – AWF Wrocław 4:3

Klasyfikacja końcowa:
1. Uniwersytet Bielsko-Bialski
2. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
3. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
4. Akademia Tarnowska
5. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
6. Uniwersytet Wrocławski
7. Politechnika Wrocławska
8. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
9. Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
10. Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
11. Politechnika Rzeszowska
12. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu
13-16. Politechnika Śl. Gliwice, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Opolski
17-20. AWF Gorzów Wlkp., Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Politechnika Opolska

Więcej informacji i zdjęć na profilu facebookowym.

foto: Agencja Reklamy FIVE