Brdyujście znów bliskie studentom. AME w wioślarstwie od piątku w Bydgoszczy

0
958

Jedenaście polskich uczelni wystartuje w rozpoczynających się w piątek Akademickich Mistrzostwach Europy w wioślarstwie w Bydgoszczy. Nasi studenci liczą, że podobnie jak rok temu podczas AMŚ w sprincie kajakowym, także i tym razem tor regatowy na Brdyujściu będzie sprzymierzeńcem biało-czerwonych.

Międzynarodowe regaty studentów na Brdzie powoli stają się tradycją. Przed rokiem Bydgoszcz była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Świata w sprincie kajakowym, a ponadto, tor na Brdyujściu od wielu lat gości wioślarzy z krajowych uczelni w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Zresztą, część medalistów tegorocznej edycji AMP ponownie pojawi się na tym obiekcie. Stawka będzie dużo wyższa niż w maju, ale nikomu w naszych drużynach nie brakuje wiary w odniesienie sukcesów na polskiej ziemi.

– Nadchodzące Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie są dla nas dużym logistycznym wyzwaniem, a na pewno dużo większym niż zeszłoroczne AMŚ, gdzie gościliśmy około 180 kajakarzy. Tym razem, wliczając członków sztabów szkoleniowych i osoby towarzyszące, pojawi się u nas ponad 500 uczestników z 20 państw i 82 europejskich uczelni. Przez lata organizacji wydarzeń różnego formatu wypracowaliśmy z zespołem model współpracy. Każdy wie, za co odpowiada, dlatego łatwiej jest nam dopilnować wszystkich szczegółów. Możemy też liczyć na wsparcie ze strony około 60 wolontariuszy, którzy będą w gotowości do pomocy zawodnikom i trenerom – opowiada Katarzyna Domańska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego AME 2023 w wioślarstwie.

W bydgoskiej imprezie, która rozpocznie się w piątkowy poranek i zakończy w niedzielne popołudnie, zobaczymy przedstawicieli jedenastu polskich uczelni. Duże oczekiwania mają gospodarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Przed rokiem ze Stambułu wrócili oni z trzema złotymi medalami AME. Dla Klaudii Pankratiew, która podobnie jak Izabela Gałek broni tytułów w dwójce i czwórce podwójnej, będzie to trzeci start w tych zawodach (w 2019 roku w szwedzkim Jönköping zdobyła srebro). W 18-osobowej kadrze UKW Bydgoszcz są również uczestnicy ostatniej uniwersjady w Chengdu: Paulina Chrzanowska i Gałek zdobyły srebrny medal w dwójce podwójnej kobiet, zaś Piotr Dziewieczyński zajął piąte miejsce w konkurencji czwórek bez sternika mężczyzn. – Zdajemy sobie sprawę, że trudno będzie powtórzyć medalowy wynik z ubiegłorocznych AME, ale optymistycznie, tym bardziej jako gospodarze imprezy myślimy o końcowych rezultatach – mówi Lech Olszewski, opiekun wioślarzy UKW Bydgoszcz.

Młodych, ale już utytułowanych zawodników wystawiają na AME 2023 inne bydgoskie uczelnie. W składzie Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy znaleźli się m.in. złoci medaliści z Chengdu Kajetan Szewczyk i Bartosz Bartkowski, a także Dariusz Paczkowski (mistrz AME w Jonkoping w jedynce), Rafał Nalewalski (akademicki mistrz świata z Poznania w czwórce wagi lekkiej). Bartosz Modrzyński (wielokrotny medalista MP) czy Jakub Karwecki (młodzieżowy wicemistrz Europy z tego roku w czwórce). – Marzeniem jest stanąć do walki i wygrać każdą konkurencję, gdyż mamy bardzo mocne osady. Tor i sprzęt sporo weryfikuje, w Bydgoszczy natomiast jest to na pewno wartość dodana. Jeśli pogoda dopisze, liczymy na worek medali – nie ukrywa Michał Kozłowski, trener WSG Bydgoszcz.

Mocną dwójkę podwójną kobiet deleguje Politechnika Bydgoska. Mające międzynarodowe doświadczenia Paulina Wasela i Zuzanna Madaj, czyli studentki zarządzania trenujące na co dzień w Lotto Bydgostii, to brązowe medalistki AMP 2023. – To dobra prognoza przed nadchodzącymi zawodami. Zawodniczki startują w jednej konkurencji, co pomoże w zgraniu osady i skupieniu się na niej. Liczymy na wejście do finału A – podkreśla Marcin Zgorzelak, kierownik i trener sekcji wioślarskiej PB Bydgoszcz.

Bojowe nastawienia panują także w innych polskich ekipach. Na kolejny w tym roku medal na Brdyujściu liczą zwycięzcy AMP 2023 z Politechniki Gdańskiej, czyli dwójka lekka Jan Aleksandrowicz i Szymon Stankiewicz. – Ciężko trenowaliśmy, śrubowaliśmy wyniki, szlifowaliśmy technikę. Wszystko po to by sięgnąć miejsc medalowych oraz wywalczyć złoto AME – wyjaśnia Aleksandrowicz.

Wioślarzy znających smak medali zobaczymy też w barwach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na czele toruńskiej ekipy znajdzie się Barbara Streng, mistrzyni tegorocznej uniwersjady w Chengdu, a o podium mogą walczyć również medaliści niedawnych młodzieżowych mistrzostw Europy: Oskar Streich i Dominika Gałka. – Choć do przeciwników podchodzimy z pokorą, to znamy swoje mocne strony i chcemy powalczyć o najwyższe laury, szczególnie w rywalizacji kobiet. Wyjątkowo ostrzymy sobie zęby na najbardziej prestiżową w świecie akademickim konkurencję ósemki kobiet. Startujemy w składzie, który od dwóch lat wygrywa AMP, a do tego pięć startujących dziewczyn to tegoroczne mistrzynie Polski seniorek – przedstawia swoje zawodniczki Szymon Wiśniewski, trener koordynator AZS UMK Toruń.

Historyczny występ na wioślarskich AME zanotuje reprezentant Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Maksymilian Skica, bo o nim mowa, to student finansów i rachunkowości, który podejmie rywalizację w jedynkach. – Zapowiedziałem miejsce w TOP 8 i tej deklaracji się trzymam. Osobiście bardzo ubolewam nad faktem, że zawody rozgrywane będą na dystansie 1000 metrów. Kilometr to jest dla mnie za krótko, cały czas uczę się tak szybko rozpędzać łódkę. Z drugiej strony na tysiącu wszystko może się wydarzyć, a każdy błąd będzie przesądzał o wyniku – przewiduje Skica.

Pięć osad na AME w Bydgoszczy deleguje Uniwersytet Warszawski. Wioślarze z mazowieckiej uczelni nie ukrywają ekscytacji z możliwości startu w tak prestiżowych regatach. – Już teraz jestem z siebie zadowolona. Przygotowania do AME pomogły mi podnieść jakość mojego życia poprzez wdrożenie wielu zdrowych nawyków – dostrzega korzyści Maria Szelejewska z startująca w jedynce wagi lekkiej. – AME traktuję przede wszystkim jako okazję do sportowej rywalizacji i poznania ludzi, których łączy wspólna pasja. Choć w zawodach wioślarskich rangi krajowej odnosiłem już sukcesy, to w zawodach międzynarodowych wystąpię po raz pierwszy i mam nadzieję, że mimo większej konkurencji, uda się wywalczyć dobre wyniki – uzupełnia Marcin Żółtek.

Ponadto, w AME 2023 w wioślarstwie wystąpią zawodnicy Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Początek trzydniowych AME 2023 w wioślarstwie w Bydgoszczy w piątek, 8 września. Dzień wcześniej, na Wyspie Młyńskiej, odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy. Patronat nad zawodami objął marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Partnerami wydarzenia są miasto Bydgoszcz, Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, Kujawsko-Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich, Bydgoskie Centrum Sportu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, Carrefour, Solid Security, Volvo Car Bydgoszcz, Pro-Serwis, Ziaja, Abramczyk i Fale Loki Koki.

Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Europy wspierają sponsor strategiczny AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.