Stary mistrz ma się dobrze i ani myśli o oddaniu tytułu. Politechnika Gdańska czwarty raz z rzędu zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski. W rankingu medalowym ponownie najlepsza była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Blisko półroczna rywalizacja w ramach mających ponad 60-letnią historię Akademickich Mistrzostwach Polski dobiegła końca. Ponad 14 tysięcy uczestników, w tym blisko 6 tysięcy kobiet toczyło sportowe boje w 29 dyscyplinach, w których prowadzono 46 klasyfikacji kobiet i mężczyzn. Aż cztery uczelnie wystawiły swoich reprezentantów we wszystkich dyscyplinach.

– Nieodłączną misją AZS pozostaje krzewienie kultury fizycznej i wszelkiej aktywności sportowej wśród studentek i studentów, a Akademickie Mistrzostwa Polski stanowią doskonałą okazję do tego. Nasza sztandarowa impreza co roku przybiera na sile: pojawiają się nowe dyscypliny czy konkurencje, stale wzrasta również liczba uczestników. Skala rozwoju AMP przekonuje, jak ważne są nasze działania podejmowane na rzecz społeczności studenckiej, w której przecież nie brakuje medalistów olimpijskich, mistrzostw świata czy Europy – przypomina prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Prezes Zarządu Głównego AZS i Rektor Uniwersytetu Warszawskiego.

W minioną środę w Warszawie rozdano ostatnie komplety medali w siatkówce plażowej, a także w piłce nożnej mężczyzn. Na plaży dominowali siatkarze Uniwersytetu Warszawskiego, a na murawie – piłkarze Politechniki Gdańskiej. Tym samym obie uczelnie w najlepszy możliwy sposób zakończyły sportową kampanię o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej AMP. Czwartą kolejną wygraną odniosła ostatecznie PG Gdańsk, która łącznie uzbierała 2804 punkty, a jej studenci błyszczeli również w takich dyscyplinach jak żeglarstwo, badminton czy trójbój siłowy.

– Czuję wielką satysfakcję, że udało nam się wygrać klasyfikację generalną AMP już po raz czwarty z rzędu. To ogromny sukces, zwłaszcza dla uczelni, która nie należy do tych największych. Mamy około 14 tysięcy studentek i studentów, stąd znalezienie zaangażowanych, młodych ludzi, którzy będą chętni do poświęceń i aktywnego uprawiania sportu, jest dla nas nieco trudniejsze, niż w przypadku największych uczelni. Jak się jednak okazuje, udaje się nam to robić i to bardzo skutecznie – uważa prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde, Rektor Politechniki Gdańskiej i Członek Zarządu Głównego AZS.

Drugi w rankingu punktowym UW Warszawa – poza siatkówką plażową – nie miał sobie równych w jeździectwie, kolarstwie górskim czy kobiecym pływaniu. Na trzecim miejscu uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, której studenci triumfowali w męskim finale siatkówki czy snowboardzie kobiet. Zwyciężyli także w finale unihokeja, który w związku z coraz większym zainteresowaniem po raz pierwszy poprzedzono turniejami eliminacyjnymi.

– Po lidze mieliśmy trochę czasu na regenerację, ale potem ciężko pracowaliśmy i są efekty. To mój trzeci albo czwarty turniej. Są świetni ludzie, atmosfera, niczego tutaj nie brakuje – zachwalała AMP-y siatkarz Karol Czyrek z AGH Kraków.

W trakcie niemal sześciomiesięcznych akademickich zmagań nie brakowało występów rozpoznawalnych sportowców, a nawet medalistów letnich igrzysk. W AMP w lekkiej atletyce w Poznaniu wystartował Kajetan Duszyński (Politechnika Łódzka), mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej 4×400 metrów. Rozgrywane w Lublinie mistrzostwa pływaków uświetniły biegi z udziałem innych uczestników igrzysk w Japonii – Kamila Sieradzkiego (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Jakuba Kraski (Uniwersytet Łódzki). W finałowych turniejach siatkarzy w stolicy Wielkopolski podziwialiśmy uznanych ligowców z parkietów PlusLigi czy Tauron Ligi Kobiet, a jedną z gwiazd AMP w narciarstwie alpejskim była reprezentantka Polski Zuzanna Czapska, olimpijka z Pekinu.

Na arenach mistrzostw nie brakowało wyjątkowych wyników oraz rekordów. Szósty tytuł drużynowego akademickiego mistrza Polski w tenisie mężczyzn wywalczył Piotr Matuszewski (Akademia Kaliska), złoto trzeci raz z rzędu w ergometrze wioślarskim zdobył Piotr Kotyła (Uniwersytet Rzeszowski). Niekwestionowaną liderką wśród solistek w aerobiku sportowym pozostała weteranka tej imprezy Katarzyna Przewłócka (Gdański Uniwersytet Medyczny), która w swoim dziewiątym starcie w AMP zdobyła kolejny tytuł. Dominację od trzech lat w akademickim tenisie stołowym kobiet podkreślił natomiast Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w składzie z siostrami Katarzyną i Anną Węgrzyn, jednymi z najlepszych polskich pingpongistek. Rekord zwycięstw w AMP w żeglarstwie śrubują zaś studenci PG Gdańsk, którzy w tym roku w mazurskich Wilkasach odnieśli dziesiątą kolejną wygraną.

– Finały AMP to były fantastyczne zawody. Przed turniejem byliśmy w gronie faworytów, ale trzeba było  wyjść na finał i go wygrać. Ten medal to super uczucie – mówił z kolei po męskim finale w piłce ręcznej Mateusz Morawski, środkowy ekipy Politechniki Opolskiej, zwycięzców i gospodarzy mocno obsadzonej imprezy, który przez kilka ostatnich lat stanowił o sile KPR Gwardia Opole.

W klasyfikacji medalowej mistrzostw trzecią kolejną wygraną odniosła Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Przedstawiciele śląskiej uczelni wywalczyli łącznie 56 medali, w tym 21 złotych, 17 srebrnych i 18 brązowych. Jej reprezentanci w kończącym się roku akademickim znakomicie spisywali się m.in. w narciarstwie alpejskim, koszykówce 3×3 czy pływaniu, w którym szkolenie od lat stanowi znak rozpoznawczy AWF Katowice, która śrubuje rekord w klasyfikacji medalowej, bo zdobyła trzy krążki więcej, niż przed rokiem.

– Nasza uczelnia przyciąga pływaków do siebie, stwarzając im bardzo dobre warunki zarówno do studiowania, jak i trenowania. Mamy fajne obiekty, indywidualny tok nauczania, czyli wszystko, co pozwala łączyć karierę sportowca z edukacją – argumentuje Jakub Karpiński, szkoleniowiec zawodników AWF Katowice i jednocześnie asystent pierwszego trenera reprezentacji Polski seniorów w pływaniu.

Drugi w klasyfikacji medalowej – podobnie jak w punktowej – był UW Warszawa z 37 krążkami (po 13 złotych i brązowych, a także 11 srebrnych). Na najniższym stopniu podium w tym zestawieniu uplasowała się Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie (12 złotych, 12 srebrnych, 9 brązowych).

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

10 najlepszych uczelni klasyfikacji generalnej AMP 2023:

Miejsce Uczelnia Punkty
1 Politechnika Gdańska 2804,0
2 Uniwersytet Warszawski 2732,5
3 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 2686,0
4 Uniwersytet Gdański 2603,5
5 Politechnika Wrocławska 2170,5
6 Uniwersytet Medyczny w Łodzi 1944,5
7 Politechnika Śląska w Gliwicach 1912,0
8 Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie 1840,0
9 Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 1825,5
10 Politechnika Warszawska 1810,5
10 najlepszych uczelni klasyfikacji medalowej AMP 2023:
Miejsce Uczelnia Złoto Srebro Brąz
1 Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach 21 17 18
2 Uniwersytet Warszawski 13 11 13
3 Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie 12 12 9
4 Politechnika Gdańska 9 9 6
5 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 8 8 8
6 Politechnika Łódzka 8 4 9
7 Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie 7 8 7
8 Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy 7 5 3
9 Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku 6 4 5
10 Politechnika Wrocławska 5 2 3

Artur Kluskiewicz