W piątek w Radzionkowie ruszają Akademickie Mistrzostwa Polski w jeździectwie. Na starcie imprezy na Górnym Śląsku nie zabraknie ubiegłorocznych triumfatorów.
To już siódma edycja mistrzostw, organizowana przez AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach we współpracy z Cichoń Dressage Klubem Jeździeckim Lider. W tegorocznych zawodach zaplanowanych w Radzionkowie wystąpi więcej jeźdźców niż przed rokiem. Na Górnym Śląsku zobaczymy 143 studentek i studentów z 44 uczelni, którzy powalczą o medale AMP w dwóch kategoriach – profi (dla profesjonalistów) i amator (dla pozostałych uczestników).
– Od sześciu lat obserwuję tę imprezę jako organizator, a jeszcze wcześniej byłem jej uczestnikiem, dlatego z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że stopniowo rośnie poziom sportowy w AMP-ach. Z perspektywy klasycznego jeździectwa na pewno wyróżnikiem tej imprezy jest wspólna klasyfikacja dla ujeżdżenia i skoków – opowiada Mateusz Cichoń z Cichoń Dressage Klubu Jeździeckiego Lider, były reprezentant i absolwent UŚ w Katowicach. – Teraz pojawiają się czołowi krajowi jeźdźcy, w tym nawet reprezentanci Polski, co w przeszłości nie było regułą. Patrząc na tegoroczne zgłoszenia, możemy się spodziewać zawodów na dobrym poziomie – uważa.
W ciągu trzech dni rywalizacja w ramach AMP w jeździectwie będzie się toczyła w dwóch konkurencjach – we wspomnianym ujeżdżeniu oraz skokach. Zdaniem organizatorów, zwłaszcza w pierwszej z nich można się spodziewać wysokiego poziomu sportowego.
– W Radzionkowie będzie ubiegłoroczna zwyciężczyni w ujeżdżeniu w klasie profi Julia Rogowska, która przez kilka lat była w reprezentacji narodowej i startowała nawet w mistrzostwach Europy. Wystąpi też inna była kadrowiczka młodzieżowa Julia Dąbrowska czy Alicja Trawińska, która była reprezentantką Polski do poziomu młodych jeźdźców. Zresztą, są to dziewczyny, które w 2022 roku rywalizowały o podium i pewnie w tym samym kręgu rozegra się tegoroczna walka o medale – przewiduje Cichoń.
Nowością podczas nadchodzących AMP w jeździectwie będą zmagania na nowej arenie, która w ostatnich tygodniach została powiększona z myślą o organizacji w przyszłości imprez szczebla centralnego czy międzynarodowego. Ponadto, od drugiego półfinału planowana jest transmisja on-line.
Warto przypomnieć, iż zeszłorocznym zwycięzcą klasyfikacji drużynowej AMP w jeździectwie była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Stołeczna uczelnia wyprzedziła gospodarzy z UŚ Katowice oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Podobnie jak podczas tegorocznych AMP w innych dyscyplinach, także podczas nadchodzącej rywalizacji jeźdźców na Górnym Śląsku AZS przyzna najlepszym wyróżnienia noszące imiona wybitnych postaci ze swojej historii. Patronką nagrody w jeździectwie będzie Helena Bujwidówna – zawodniczka AZS Kraków, w którym uprawiała m.in. wioślarstwo, propagatorka jeździectwa, pierwsza kobieta weterynarz w powojennej Polsce, pierwsza kobieta oficer Wojska Polskiego, bohaterka walk o Lwów w 1918 roku.
Początek AMP w jeździectwie w Radzionkowie w piątek, 2 czerwca. Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek oraz marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Lista uczelni biorących udział w Akademickich Mistrzostwach Polski w jeździectwie w Radzionkowie
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
Akademia Górnośląska w Katowicach
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
Collegium Da Vinci w Poznaniu
Państwowa Akademia Nauk Społecznych w Nysie
Politechnika Gdańska
Politechnika Krakowska
Politechnika Lubelska
Politechnika Łódzka
Politechnika Poznańska
Politechnika Rzeszowska
Politechnika Śląska w Gliwicach
Politechnika Warszawska
Politechnika Wrocławska
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Śląska Wyższa Szkoła Medyczna w Katowicach
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy w Częstochowie
Uniwersytet Łódzki
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Uniwersytet Opolski
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Uniwersytet Rzeszowski
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Wyższa Szkoła Biznesu w Poznaniu