4 czerwca w Poznaniu rozpoczną Akademickie Mistrzostwa Polski w piłce nożnej kobiet. Zawody potrwają do 8 czerwca, a ich organizatorem jest Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Garść szczegółów, związanych z przygotowaniami do tej imprezy zdradził nam Wojciech Weiss, wiceprezes KU AZS i trener drużyny piłkarskiej UAM, jeden z organizatorów turnieju.

– Do rywalizacji zgłosiło się aż 29 zespołów (przed rokiem, też w Poznaniu, wystartowały 23 – przyp. PK) i w związku z tym rozegramy w mistrzostwach ponad 100 meczów. Chcemy, żeby wszystkie odbyły się na naszym uniwersyteckim stadionie w campusie Morasko, chociaż wciąż nie jestem do końca pewien, czy nie wynajmiemy jednak jakiegoś boiska na zewnątrz. Jak na tego typu turniej liczba startujących zespołów jest ogromna, podobnie jak stojące przed nami wyzwania logistyczne.

Kto broni w tym roku miejsc na podium?

– Przede wszystkim ubiegłoroczne mistrzynie, które oczywiście staną na starcie, a więc drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa. Brązowego medalu będzie bronić Wyższa Szkoła Gospodarki z Bydgoszczy, natomiast do Poznania nie przyjadą wicemistrzynie z ubiegłego roku, piłkarki Uniwersytetu Łódzkiego.

Jak oceniasz szanse gospodyń w gronie 29 zespołów?

– Hmmm… zdradzę, że tydzień przed rozpoczęciem rywalizacji jestem raczej umiarkowanym optymistą. Piłka jest jednak okrągła, a własny teren zobowiązuje nas do zdwojonego wysiłku.

Czego powinienem życzyć organizatorom AMP na tydzień przed pierwszym gwizdkiem?

– Przed wszystkim dobrej piłkarskiej pogody. Wszystko inne ogarniemy sami.

Dziękuję za rozmowę.

Gospodarze AMP z AZS UAM zapewniają, że w dniu przyjazdu wszystkich ekip będą w pełni przygotowani pod względem organizacyjnym. Na zespoły, które wybrały dla swojego pobytu wariant „A”, czekają wygodne miejsca zakwaterowania, ale w Poznaniu nie zabraknie także gadżetów, cennych nagród, wspólnej rozrywki, niespodzianek i – przede wszystkim – wielkich emocji sportowych.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki, a organizatorów AMP w piłce nożnej kobiet m. in. Dom Wydawniczy REBIS, niezawodny sponsor sportowej rywalizacji studenckiej. Zawody odbędą się pod patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Piotr Kuś