Siedem medali zdobyli reprezentanci Polski podczas Akademickich Mistrzostw Świata w szachach, które były rozgrywane w belgijskiej Antwerpii. Mistrzynią świata w szachach błyskawicznych została Alicja Śliwicka.

Niespełna tygodniowa walka o medale najlepszych szachistów-studentów (do czwartku trwała rywalizacja brydżystów) była niezwykle owocna dla polskiej kadry akademickiej. Biało-czerwoni już w środę sięgnęli po pierwsze medale w szachach błyskawicznych (blitzu). Akademicką mistrzynią świata kobiet została Alicja Śliwicka, a wicemistrzynią – Honorata Kucharska. U mężczyzn srebro przypadło Igorowi Janikowi (zwyciężył Singapurczyk Jingyao Tin).

– W Antwerpii chciałam przede wszystkim zdobyć medal, nie skupiając się nawet na jego kolorze. Obsada była bardzo silna i po cichutku liczyłam na brąz. W blitzu zaczęłam rywalizację od remisu i porażki, więc przyjmowałam, że znajdę się w środku stawki. Na szczęście, obudziłam się w porę ze zwycięstwami. Bardzo się cieszę ze złotego medalu – nie ukrywa Śliwicka, studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Na medale w klasycznej odmianie szachów trzeba było poczekać do soboty. Drugi wicemistrzowski tytuł zdobył Janik, a u pań na najniższym stopniu podium stanęła Anna Kubicka.

– Turniej na pewno był bardzo wyczerpujący. Skończyłem na miejscach, z którymi zaczynałem na liście startowej, więc chyba mogę określić swoją grę jako optymalną. W siódmej rundzie zanotowałem jedyną porażkę, kiedy prowadziłem w turnieju. Nawarstwiło się u mnie zmęczenie, spokojnie mogłem uzyskać więcej punktów. Pojawił się moment zwątpienia, ale na szczęście, udało się wyjść na prostą – mówi Janik. – Byłam po kilku turniejach rozgrywanych dzień po dniu, obawiałam się więc o siły i kondycję, czy starczy mi na kolejny tydzień rywalizacji. Z koncentracją nie było u mnie problemów, czułam się „rozgrzana” rytmem gry z poprzednich dni. Wystartowałam z ósmym numerem, ale od samego początku turnieju zajmowałam miejsce w czołówce. W ostatniej rundzie zagrałam spokojniej i mniej ryzykownie, wiedząc, że nawet przy remisie medal będzie pewny dla mnie – dodaje Kubicka.

To nie koniec sukcesów biało-czerwonych w Belgii. Polacy zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej w blitzu, a w klasycznych szachach zajęli drugą pozycję.

Dzięki medalom w Antwerpii biało-czerwoni mają łącznie osiemnaście zdobytych krążków w historii AMŚ w szachach. Kolejne zawody tej rangi zostaną rozegrane w 2024 roku w ugandyjskiej Kampali.

Głównym sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest PKN Orlen. Start reprezentantów Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspierają także strategiczny sponsor AZS – Grupa PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata w szachach w Antwerpii

Wyniki

Kobiety

Szachy błyskawiczne –  1. Alicja Śliwicka, 2. Honorata Kucharska, 3. Mobina Alinasab (Iran) (…) 6. Katarzyna Dwilewicz, 8. Anna Kubicka, 9. Julia Antolak

Szachy klasyczne: 1. Fiona Sieber (Niemcy), 2. Anastasia Avramidou (Grecja), 3. Kubicka (…) 5. Dwilewicz, 6. Antolak, 7. Kucharska, 8. Śliwicka

Mężczyźni

Szachy błyskawiczne – 1. Jingyao Tin (Singapur), 2. Igor Janik (Polska), 3. Arash Daghli (Iran) (…) 10. Marcin Molenda, 14. Patryk Chylewski

Szachy klasyczne: 1. Daghli, 2. Janik, 3. Tin (…) 7. Molenda, 15. Chylewski

Skład reprezentacji Polski na AMŚ w szachach

Julia Antolak (klub GKSz Solny Grzybowo / uczelnia Uniwersytet Gdański), Katarzyna Dwilewicz (KSz Jelonka Jelenia Góra / Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze), Anna Kubicka (KU AZS Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie / Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Honorata Kucharska (MKSz Rybnik / Uniwersytet Gdański), Alicja Śliwicka (AZS UMK Toruń / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), Patryk Chylewski (KS Laura Chylice / Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Igor Janik (UKS Hetman Elbląg / Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie), Marcin Molenda (UKS Pionier Jastrzębie Zdrój / Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie).