Mali chcą się ścigać

0
1276
Warszawska Liga Biegowa

Trzecia edycja Warszawskiej Ligi Biegowej – unikatowego projektu dla dzieci realizowanego przez AZS AWF Warszawa – wystartowała w lutym. Czasy pandemii i wynikająca z niej rosnąca potrzeba ruchu najmłodszych sprawiła, że liczba zainteresowanych gwałtownie wzrosła, a na warszawski AWF przyjeżdżają setki dzieciaków z całej Polski.

W 2021 roku wprowadzono do rywalizacji szereg zmian, które pozwalają co miesiąc rywalizować z rówieśnikami przez cały rok szkolny. Zmieniły się dystanse. – Dostosowaliśmy je do tych funkcjonujących powszechnie w rywalizacji prowadzonej przez Polski Związek Lekkiej Atletyki – mówi Maciej Hartfil, pomysłodawca projektu. W 2021 roku rywalizacja odbywa się na dystansach 60m, 300m i 600m, a każdy z zawodników niezależnie od wieku może wybrać sam na jakich dystansach będzie rywalizował.

Wystąpienie pandemii w 2020 roku spowodowało, że kalendarz rywalizacji obejmuje teraz nie rok szkolny, a rok kalendarzowy. – To trochę wymuszona zmiana, ale z drugiej strony porządkująca kategorie wiekowe w naszej rywalizacji. Sprawia, że zasady są czytelniejsze – mówi Hartfil. Projekt nadal obejmuje 10 wydarzeń w ciągu jednego sezonu – część zawodów ze względu na warunki pogodowe odbywa się na hali.

Projekt zyskał wielu partnerów, którzy dostrzegają jego jakość, ale również wierzą w te same wartości, które on niesie. Poza dotychczasowym głównym partnerem wydarzenia, a zarazem gospodarzem obiektów – Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, do grona dołączyła również Fundacja PZU oraz Fundacja Lotto. Technicznym partnerem dostarczającym oprogramowanie do śledzenia wyników „na żywo” jest światowy lider – Roster Athletics. – Ogromnie się cieszę, że znaleźliśmy partnerów, którzy dostrzegają te same potrzeby i są zainteresowani aktywizowaniem dzieci i młodzieży. Serdecznie dziękuję w tym miejscu obu fundacjom, bo to znakomity wkład z ich strony w rozwój tych młodych talentów. Podziękowania należą się także firmie Roster Athletics za dostarczenie narzędzi pozwalających nie tylko na realizację naszych wydarzeń w nowoczesny sposób, ale także przy minimalizowaniu ryzyka zakażenia związanego z gromadzeniem się ludzi – podsumowuje Hartfil, jednocześnie wiceprezes AZS ds. sportu.

Warszawska Liga Biegowa

Od 2021 roku Warszawska Liga Biegowa jest współorganizowana wraz z Warszawsko-Mazowieckim Okręgowym Związkiem Lekkiej Atletyki i to również wpłynęło na wzrost popularności tych zawodów. Dzisiaj znajdują się w oficjalnym kalendarzu imprez Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a wyniki zawodników trafiają do ogólnopolskiej bazy wyników PZLA. – W tym roku gościmy zawodników z całej Polski m.in. Krakowa, Torunia, Bydgoszczy, nie wspominając o wielu miastach z województwa mazowieckiego. Były nawet zapytania z Czech, mieliśmy zawodniczkę z Ukrainy, także zrobiły się nam z tego naprawdę poważne zawody – mówi pomysłodawca Warszawskiej Ligi Biegowej.

Za nami już trzy rundy tegorocznej rywalizacji, w których wystartowało łącznie blisko 1000 zawodników. – Często jest tak, że dziecko wystartuje raz, słabo mu pójdzie i więcej nie wraca, a szkoda, bo nie wynik czy miejsce są tu najważniejsze. Na szczęście coraz więcej osób to rozumie i te dane poprawiają się z roku na rok – podsumowuje organizator. Mimo wszystko najszybsi podczas Warszawskiej Ligi Biegowej osiągają jedne z najlepszych wyników w Polsce. Najbliższe zawody już 6 czerwca (4 runda). Czerwiec to miesiąc kumulacji, bo już 20 czerwca odbędzie się 5 runda – ostatnia przed wakacyjną przerwą. Do rywalizacji można przystąpić w każdym momencie.

Partnerami Warszawskiej Ligi Biegowej są: Fundacja PZU, Fundacja „Lotto”, Roster Athletics.

Więcej o imprezie na stronie warszawskaligabiegowa.pl.