Fair Play AZS

0
2334
Foto: depositphotos.com

Jednym z celów AZS jest propagowanie i upowszechnianie postaw sportowych fair play. Chcemy wyróżnić tych, którym idea czystej gry przyświeca na co dzień.

Fair play to podstawowa norma wartości w sporcie i główna zasada olimpizmu. Jest wyrazem postawy reprezentowanej na boisku, gdzie zwycięstwo nie jest celem, który należy osiągnąć za wszelką cenę. Postawa ta cechuje się przestrzeganiem przepisów gry i odrzuceniem korzyści wynikłych z błędów sędziego oraz różnego rodzaju oszustw sportowych.

Historia polskiego sportu zna wiele przypadków niezwykłych zachowań i postaw, które zostały docenione w konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (jego inicjatorem i organizatorem w latach 1963-1977 była redakcja „Sztandaru Młodych”). W gronie wyróżnionych podczas ponad 50 edycji konkursu nie brakuje ludzi związanych z AZS.

Pierwszym (w 1965 roku) był dwukrotny mistrz olimpijski w podnoszeniu ciężarów Waldemar Baszanowski (AZS AWF Warszawa), a jak dotąd ostatnim (w 2018 roku) Boguchwał Fulara, zawodnik i trener szczypiornistów AZS Kraków. Podwójnym laureatem był nasz najlepszy pingpongista, Andrzej Grubba (AZS Gdańsk), a wśród wyróżnionych pośmiertnie znalazł się m.in. Otto Gordziałkowski – trzeci prezes AZS.

Ciekawych postaci z AZS i ich historii jest wiele zwłaszcza, że niektóre zostały zauważone także przez Międzynarodowy Komitet Fair Play. Na szczególną uwagę zasługują Anna Żemła-Krajewska i jej trener Radosław Laskowski, którzy podczas przedolimpijskiego turnieju judo w 2000 roku poinformowali o niesłusznie zaliczonych punktach zawodniczki AZS AWFiS Gdańsk. Oznaczało to dla nich koniec marzeń o wyjeździe na igrzyska, ale przyniosło uznanie na całym świecie.

Niezwykłe wyróżnienie spotkało także zespół „Czarodziejów z Bielan”. Prowadzeni przez Zygmunta Olesiewicza koszykarze AZS AWF Warszawa z późniejszym prezesem AZS, Aleksandrem Ronikierem, w składzie wywalczyli w 1967 roku drugie w dziejach mistrzostwo Polski. Tytuł „dżentelmenów sportu” otrzymali za nienaganną postawę i wyniki sportowe, a także za to, że umieli pogodzić studia ze sportem, naukę stawiając na pierwszym miejscu.

Fair play dotyczy każdego, kto uprawia sport, ale nie ogranicza się tylko do sportowych aren. Uczciwość, honor i szczerość powinny bowiem przyświecać także w życiu codziennym. Fair play jest bowiem sposobem bycia. To poszanowanie dla samego siebie, które wyraża się przez lojalność, poczucie sprawiedliwości oraz wspaniałomyślności, szacunek i uznanie dla przeciwnika. To także skromność w wypadku zwycięstwa i spokój w momencie porażki oraz świadomość, że przeciwnik jest przede wszystkim partnerem w grze.

Zgodnie z naszym statutem członkowie AZS są zobowiązani chronić dobre imię AZS, przestrzegać zasad fair play w sporcie oraz zachowywać nienaganną postawę moralną i obywatelską. Realizując ten cel, ogłaszamy konkurs Fair Play AZS.

Szczegóły: www.fairplay.azs.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj