Masz do dyspozycji tylko słuch i dotyk. „Dzwoniąca” piłka, cięższa niż niejeden kamień, zbliża się w Twoim kierunku z prędkością sięgającą 80 km/h. Masz ułamki sekund, by ją zatrzymać…

To goalball – gra drużynowa, włączona jako pierwsza do Igrzysk Paraolimpijskich spośród dyscyplin dla osób niewidomych i niedowidzących. W sporcie pełnosprawnych nie ma odpowiednika dla tej dyscypliny.

Mecz toczy się w polu o wymiarach boiska do piłki siatkowej, a jeden 24-minutowy pojedynek składa się z dwóch połów. Dostępu do bramki o wymiarach: 9 metrów szerokości i 1,3 metra wysokości broni trzech, leżących w poprzek zawodników. Wszyscy mają na oczach specjalne gogle. Tylko dźwięk, wydobywający się z toczącej piłki, pozwala oszacować gdzie ona się znajduje. Jeśli szybko i celnie nie przetną jej toru, tracą bramkę. Czasu jest niewiele.

Silne uderzenie piłki w ciało obrońcy, to chleb powszedni dla graczy. Po odbiciu, piłka często zmienia kierunek. Tylko spryt i doświadczenie pozwalają na jej przechwycenie przed linią bramkową.

W trakcie meczu, na trybunach panuje absolutna cisza. Zadaniem drużyny atakującej jest w ciągu 10 sekund odrzucić piłkę, ważącą 1,25 kilograma w stronę rywala. Tu liczy się taktyka, polegająca na zmyleniu przeciwnika. Czasami gracz, który przejął piłkę, przenosi ją cicho do kolegi, a ten z zaskoczenia, z całej siły ją toczy. Zdarza się też, że zawodnicy podkręcają piłkę, by zmieniła kierunek, a przy tym jeszcze milkną w niej dzwoneczki.

Zarówno atakujący, jak i obrońcy – obie drużyny – mają zasłonięte oczy podczas całego meczu. Jeśli jednak piłka nie odbije się 6 metrów od bramki rywala lub któryś z zawodników chociażby dotknie gogli, zarządzany jest rzut karny, gdzie dostępu do bramki broni już tylko jeden gracz.

Kategorie niepełnosprawności w goalballu:

W tej konkurencji udział biorą jedynie zawodnicy niewidomi i niedowidzący (kat. B1-B3). Aby wyrównać szanse, stosuje się wspomniane wcześniej specjalne gogle.
• kat. B1 – osoby całkowicie niewidome oraz z poczuciem światła, ale bez zdolności rozpoznania przedmiotów lub ich zarysów, bez względu na kierunek i odległość;
• kat. B2 – osoby ze zdolnością rozpoznawania przedmiotów lub ich zarysów, ostrość wzroku 2/60 i/lub ograniczenie pola widzenia w zakresie 5 stopni;
• kat. B3 – osoby ze wzrokiem o ostrości od ponad 2/60 do 6/60 i/lub ograniczeniem pola widzenia od 5 do 20 stopni.

Od pięciu lat studenci z niepełnosprawnościami biorą udział w cyklu Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, w których jedną z dyscyplin jest właśnie goalball. W ostatnich zmaganiach, po emocjonującym finale najlepsza okazała się reprezentacja Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

O wysokim poziomie trudności przekonali się również uczestnicy Akademii Liderów AZS, zorganizowanej w 2019 roku w Zieleńcu. Pełnosprawni uświadomili sobie, jak ważną rolę w życiu człowieka stanowi wzrok. Odbieramy nim aż 80% bodźców, które do nas docierają ze środowiska. Zawodnikom zostały zasłonięte oczy, a do ich zadań należało złapanie piłki od partnera stojącego naprzeciw lub oddanie rzutu do kosza na podstawie udzielanych wskazówek. Nie było to łatwe!

Akademia Liderów 2019

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj