Królowa ma się świetnie

0
1588

Uczestnicy tegorocznych Mistrzostw Polski AZS w lekkiej atletyce zadbali o wysoki poziom zawodów. Na stadionie AZS Łódź, który już po raz ósmy z rzędu gościł czołowych polskich lekkoatletów, tradycyjnie nie zabrakło gwiazd – olimpijczyków, medalistów i finalistów Mistrzostw Świata oraz ubiegłorocznej Uniwersjady. Kilkoro z nich już na początku sezonu pokazało się z bardzo dobrej strony i zapewniło sobie prawo startu w Mistrzostwach Europy w Berlinie. Znakomite wyniki osiągały zawodniczki AZS UMCS Lublin, a zespołowo bezkonkurencyjny był OŚ AZS Poznań.

Już w jednej z pierwszych konkurencji miłą niespodziankę kibicom i sobie samej sprawiła Karolina Kołeczek. Reprezentantka AZS UMCS Lublin wykorzystała dobre warunki w biegu eliminacyjnym na 100 m przez płotki i osiągnęła świetny rezultat 12,97 m. Tym samym najlepsza polska płotkarka wypełniła minimum na Mistrzostwa Europy. W finale nie miała sobie równych i sięgnęła po tytuł Mistrzyni Polski AZS. Pozostałe dwa miejsca na podium zajęły reprezentantki gospodarzy – Marta Nawrocka i mistrzyni Polski z hali Julia Rządzińska. Zwyciężczyni nie kryła zadowolenia ze swojego startu – Bardzo się cieszę, że w pierwszym starcie udało się tak szybko pobiec. Jest to jeden z lepszych wyników w mojej karierze. Myślę, że stać mnie będzie na bieganie 12,75 s w tym sezonie. Teraz mam już spokojną głowę, mogę przygotowywać się do Mistrzostw Europy i tam powalczyć o jak najwyższą lokatę.

Sprawcą największej niespodzianki w konkurencjach biegowych był Jakub Modryl. Zawodnik KS AZS AWF Kraków wygrał drugą serię na 400 m przez płotki z wynikiem lepszym od faworyzowanych zwycięzców pierwszego biegu – 51,21 s, poprawiając tym samym rekord życiowy o 4,5 sekundy. Jestem bardzo zaskoczony tym wynikiem, ponieważ w ogóle się nie spodziewałem aż tak dobrego rezultatu – podsumował swój występ. Kuba otrzymał nagrodę za drugi najbardziej wartościowy wynik zawodów wśród mężczyzn. W biegach na 100 m najszybsi okazali się Kamila Ciba (OŚ AZS Poznań) i Przemysław Słowikowski (AWFiS Gdańsk), zdobywając tym samym kolejne w karierze medale Mistrzostw Polski AZS. Rezultat Przemka z eliminacji – 10,43 s był trzecim wynikiem zawodów wśród mężczyzn. Na 200 m wśród kobiet tytuł obroniła Karolina Zagajewska (AZS Łódź). Warto podkreślić, że w sprintach świetnie spisali się reprezentanci OŚ AZS Poznań. Lekkoatleci tego klubu zdobyli łącznie sześć medali w biegach indywidualnych i trzy w biegach rozstawnych – w sztafecie 4×100 m mężczyzn zawodnicy z Poznania stanęli na pierwszym i drugim stopniu podium! Sztafetę 4×400 m zdecydowanie wygrały reprezentantki KS AZS AWF Katowice. Wśród panów ku radości gospodarzy triumfowali zawodnicy AZS Łódź. Podwójną mistrzynią Polski AZS – na 800 m i 1500 m została reprezentantka KS AZS AWF Kraków, Katarzyna Chryczyk. Złote medale za zwycięstwa wśród panów na tych dystansach pozostały w Łodzi – na 800 m triumfował Marek Szymański z Uniwersytetu Łódzkiego, a na 1500 m Adam Włodarczyk z AZS Łódź. Biegi na najdłuższym dystansie – 3000 m wygrali zawodnicy KS AZS AWF Katowice – Patrycja Kapała i Szymon Topolnicki.

Tradycyjnie w Łodzi świetne wyniki uzyskiwali zawodnicy w rzutach. Na bardzo wysokim poziomie za sprawą Malwiny Kopron (AZS UMCS Lublin) i Joanny Fiodorow (OŚ AZS Poznań) stał konkurs rzutu młotem kobiet. Rywalizacja o zwycięstwo była niezwykle wyrównana. Ostatecznie złoty medal, podobnie jak przed rokiem, zdobyła brązowa medalistka mistrzostw Świata i mistrzyni Uniwersjady w Tajpej. Malwina osiągnęła wynik 72,87 m, Asia rzuciła zaledwie 22 centymetry mniej. Rezultaty młociarek okazały się być drugim i trzecim najlepszym wynikiem dwudniowych zmagań. W konkursie pchnięcia kulą najlepsza okazała się medalistka ostatnich dwóch Letnich Uniwersjad – Paulina Guba. Zawodniczka AZS UMCS Lublin osiągnęła wynik 18,22 m, zaledwie o 3 centymetry gorszy od jej rekordu życiowego, potwierdzając tym samym wysoką dyspozycję na początku sezonu. Szczyt formy ma jednak nadejść w Berlinie – Mam nadzieję, że forma przyjdzie wtedy, kiedy powinna przyjść, czyli na Mistrzostwa Europy. Chciałabym się zbliżyć do granicy 19 metrów, tak jak w sezonie halowym, gdzie jeszcze troszkę zabrakło do przekroczenia tej bariery. To jest mój cel na ten sezon.

Powody do zadowolenia miała Daria Zabawska (Politechnika Białostocka), która rzuciła dyskiem 59,57 m i złoty medal Mistrzostw Polski AZS okrasiła wypełnieniem minimum na Mistrzostwa Europy. Jak przyznała po konkursie – Jeszcze czuję dużą rezerwę. Wymagam od siebie trochę więcej, więc cieszę się z wypełnienia minimum, mogę teraz spokojnie trenować dalej. Wynik lepszy od wskaźnika do Berlina uzyskał także triumfator konkursu pchnięcia kulą Jakub Szyszkowski (AWF Wrocław) – 20,09 m. Był to jednocześnie najbardziej wartościowy rezultat wśród mężczyzn według tabel IAAF. Kuba ma jasno sprecyzowany cel na sezon 2018 – Mam nadzieję, że w końcu się uda i będę w stanie pchnąć 21 metrów, najlepiej gdyby to było w Berlinie. Jeszcze jest trochę czasu, więc liczę, że uda się dobrze przygotować i pierwszy raz wejść w końcu do finału imprezy mistrzowskiej. Konkursy rzutu oszczepem jak co roku zdominowali reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk. Wśród kobiet wszystkie medale zdobyły zawodniczki z Pomorza – triumfowała Agnieszka Grubba, zaś Mistrzem Polski AZS wśród mężczyzn został Hubert Chmielak.

W skokach szczególnie wyróżniła się Anna Jagaciak-Michalska, która podobnie jak przed rokiem wyjechała z Łodzi z dwoma złotymi medalami. Zawodniczka OŚ AZS Poznań okazała się bezkonkurencyjna w skoku w dal i trójskoku.

W klasyfikacji klubowej bezapelacyjnie najlepszy był OŚ AZS Poznań z dorobkiem 240 punktów. Tyle samo punktów – 163 zgromadzili zawodnicy KS AZS AWF Kraków i KS AZS AWF Wrocław, a o drugiej lokacie krakowian zadecydowała większa liczba zwycięstw. OŚ AZS Poznań wygrał także klasyfikację medalową – lekkoatleci ze stolicy Wielkopolski zdobyli łącznie aż 19 medali, w tym siedem złotych Dwunastokrotnie na podium – pięć razy na najwyższym stopniu – stawali reprezentanci KS AZS AWFiS Gdańsk. W klasyfikacji uczelni triumfowała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przed AWF Kraków i AWFiS Gdańsk.

Bardzo pozytywnie starty czołowych polskich lekkoatletów podczas Mistrzostw Polski AZS ocenił przewodniczący Społecznej Komisji Lekkiej Atletyki przy Zarządzie Głównym AZS i jednocześnie prezes AZS Łódź, Lech Leszczyński – Jak zwykle świetny początek sezonu – już od pierwszej konkurencji było widać, że nasi zawodnicy bardzo poważnie podeszli do startu w tych zawodach akademickich. Wielokrotny kierownik polskiej reprezentacji na imprezach międzynarodowych z optymizmem podchodzi do występu Polaków na tegorocznych Mistrzostwach Europy – Mam nadzieję, że z Berlina wrócimy z tarczą i udowodnimy naszą wysoką pozycję w europejskiej lekkoatletyce, bo przecież przed rokiem po raz pierwszy w historii stanęliśmy na podium Drużynowych Mistrzostw Europy. Duże nadzieje z występem Polaków w Berlinie wiąże także wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Tadeusz Osik – Liczymy na dużo medali i finałowych pozycji, szczególnie młodych zawodników, na których też stawiamy w szkoleniu. Mistrzostwa Europy są blisko, więc będziemy chcieli wysłać szeroki skład na tę imprezę. W lipcu mamy jeszcze Puchar Świata w Londynie, to ogromne wyróżnienie dla reprezentacji Polski, że będziemy brać udział w tych zawodach. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że zarówno w Berlinie, jak i w Londynie wystąpi liczne grono azetesiaków.

Mistrzostwa Polski AZS w lekkiej atletyce były współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego.

Aleksandra Leszczyńska

100 m M
1. SŁOWIKOWSKI Przemysław WKS Flota Gdynia (AWFiS Gdańsk) 10.53
2. GRZEŚKOWIAK Krzysztof OŚ AZS Poznań (UAM Poznań) 10.62
3. ZACZEK Artur OŚ AZS Poznań 10.73

400 m M
1 BRYLIŃSKI Robert OŚ AZS Poznań (PP Poznań) 48.55
2. SARR-MALINOWSKI Daniel AZS-AWFiS Gdańsk 48.79
3. GWIAZDOŃ Paweł AZS-AWF Katowice 48.90

1500 m M
1. WŁODARCZYK Adam AZS Łódź 3:53.51
2. MARMON Patryk KS AZS AWF Kraków (Politechnika Krakowska) 3:55.19
3. TOPOLNICKI Szymon AZS-AWF Katowice 3:56.43

110 m ppł M
1. WŁODARCZYK Michał MKS-MOS Płomień Sosnowiec (Śląski Uniwersytet Medyczny) 14.77
2. MENCFEL Marcin KS AZS AWF Kraków (Politechnika Krakowska) 14.77
3. CHOCHOROWSKI Jacek AZS KU Politechniki Opolskiej 14.93

4×100 m M
1. OŚ AZS Poznań 40.69
2. OŚ AZS Poznań II 41.29
3. AZS KU Politechniki Opolskiej 42.05

Pchnięcie kulą M
1. SZYSZKOWSKI Jakub WKS Śląsk Wrocław (AWF Wrocław) 20.09
2. MAZUR Szymon AZS UMCS Lublin 18.27
3. GAŁĄZKA Mariusz AZS KU Politechniki Opolskiej 17.01

Rzut dyskiem M
1. PRACZYK Wojciech KS AZS AWF Wrocław (Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław) 59.16
2. STÓJ Bartłomiej AZS KU Politechniki Opolskiej 57.75
3. STACHNIK Oskar KS AZS AWF Wrocław 54.06

Skok w dal M
1. RÓŻAŃSKI Mateusz KU AZS PWSZ w Tarnowie 7.61
2. JOPEK Mateusz KS AZS AWF Wrocław (AWF Wrocław) 7.40
3. TARKOWSKI Piotr KS AZS-AWF Biała Podlaska 7.37

100 m K
1. CIBA Kamila OŚ AZS Poznań (AWF Poznań) 11.71
2. FORKASIEWICZ Agata KS AZS AWF Wrocław 11.77
3. WRONKA Magdalena AZS-AWF Katowice (AWF Katowice) 12.29

400 m K
1. DOBEK Anna AZS-AWFiS Gdańsk 54.66
2. MOREK Dominika AZS-AWFiS Gdańsk (AWFiS Gdańsk) 55.49
3. WYKA Weronika AZS-AWF Warszawa (AWF Warszawa) 55.58

1500 m K
1. CHRYCZYK Katarzyna KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 4:33.62
2. GÓRAK Paulina KS AZS AWF Kraków (Uniwersytet Rolniczy Kraków) 4:34.65
3. STASIEWICZ Mariola MKS Żak Biała Podlaska (PSW Biała Podlaska) 4:37.30

100 m ppł K
1. KOŁECZEK Karolina AZS UMCS Lublin 13.47
2. NAWROCKA Marta AZS Łódź (Uniwersytet Łódzki) 13.79
3. RZĄDZIŃSKA Julia AZS Łódź (Politechnika Łódzka) 13.83

4×100 m K
1. AZS-AWFiS Gdańsk 47.60
2. OŚ AZS Poznań 47.82
3. KS AZS UWM Olsztyn 48.15

Pchnięcie kulą K
1. GUBA Paulina AZS UMCS Lublin 18.22 – tylko 3 cm od rekordu życiowego
2. MALUŚKIEWICZ Agnieszka OŚ AZS Poznań 15.82
3. ŻEBROWSKA Aldona KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 15.38

Rzut dyskiem K
1. ZABAWSKA Daria KS Podlasie Białystok (Politechnika Białostocka) 59.57
2. URBAN Karolina AZS-AWFiS Gdańsk (AWFiS Gdańsk) 55.22
3. NOWAK Monika KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 54.76

Skok wzwyż K
1. NOWAKOWSKA Aleksandra RKS Łódź (Politechnika Łódzka) 1.81
2. KONIOR Justyna KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 1.75
3. KASPRZYCKA-PYRA Justyna KS AZS AWF Wrocław 1.75

Skok o tyczce K
1. SZYMANEK Maja AZS-AWF Warszawa (AWF Warszawa) 3.90
2. HNIDA Paulina KS AZS AWF Wrocław (AWF Wrocław) 3.70
3. KASZUBA Agnieszka KL Gdynia (Akademia Morska Gdynia) 3.70

Skok w dal K
1. JAGACIAK-MICHALSKA Anna OŚ AZS Poznań 6.27
2. CHACIŃSKA Natalia AZS Łódź 6.05
3. GRZELAK Weronika LKS Górnik Wałbrzych (PWSZ Wałbrzych) 5.98

200 m K
1. ZAGAJEWSKA Karolina AZS Łódź 24.18
2. CIBA Kamila OŚ AZS Poznań (AWF Poznań) 24.30
3. WĘGLARZ Natalia AZS-AWF Katowice (AWF Katowice) 24.61

800 m K
1. CHRYCZYK Katarzyna KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 2:11.95
2. GÓRAK Paulina KS AZS AWF Kraków (Uniwersytet Rolniczy Kraków) 2:13.14
3. KUDLIŃSKA Julia KS AZS AWF Kraków 2:15.94

3000 m K
1. KAPAŁA Patrycja AZS-AWF Katowice 9:46.86
2. SZYJKA Anna AZS-AWF Katowice (AWF Katowice) 9:52.06
3. STASIEWICZ Mariola MKS Żak Biała Podlaska (PSW Biała Podlaska) 10:02.97

400 m ppł K
1. SAGANIAK Justyna UKS 55 Łódź (Uniwersytet Medyczny w Łodzi) 58.32
2. WESOŁOWSKA Mirela AZS KU Politechniki Opolskiej 59.85
3. BANACH Joanna KS AZS AWF Kraków (AWF Kraków) 59.96

4×400 m K
1. AZS-AWF Katowice 3:40.02
2. AZS-AWFiS Gdańsk 3:43.51
3. AZS-AWF Warszawa 3:47.25

Rzut oszczepem K
1. GRUBBA Agnieszka AZS-AWFiS Gdańsk (AWFiS Gdańsk) 50.20
2. KĄKOL Marta AZS-AWFiS Gdańsk (AWFiS Gdańsk) 48.50
3. DABULIS Dominika AZS-AWFiS Gdańsk (AWFiS Gdańsk) 47.22

Rzut młotem K
1. KOPRON Malwina AZS UMCS Lublin 72.87
2. FIODOROW Joanna OŚ AZS Poznań 72.65
3. FURMANEK Katarzyna KKL Kielce (WSEwS Warszawa) 68.39

Trójskok K
1. JAGACIAK MICHALSKA Anna OŚ AZS Poznań 13.51
2. SZÓSTAK Adrianna OŚ AZS Poznań (WSPiA Poznań) 13.41
3. BEDNAREK Agnieszka AZS Łódź (Uniwersytet Łódzki) 13.07

200 m M
1. WESELA Adrian OŚ AZS Poznań 21.41
2. KOZŁOWSKI Kacper KS AZS UWM Olsztyn 21.98
3. LEWANDOWSKI Bartosz OŚ AZS Poznań (PP Poznań) 22.07
3. PYTLIK Krzysztof KS AZS AWF Wrocław 22.07

400 m ppł M
1. MORDYL Jakub KS AZS-AWF Kraków 51.21
2. GWIAZDOŃ Paweł AZS-AWF Katowice 51.75
3. BRYLIŃSKI Robert OŚ AZS Poznań (PP Poznań) 51.81

800 m M
1. SZYMAŃSKI Marek MKLA Łęczyca (Uniwersytet Łódzki) 1:52.24
2. WŁODARCZYK Adam AZS Łódź 1:52.88
3. KITLIŃSKI Michał AZS UMCS Lublin 1:53.06

3000 m M
1. TOPOLNICKI Szymon AZS-AWF Katowice 8:33.77
2. MROWIŃSKI Rafał KS AZS AWF Wrocław (AWF Wrocław) 8:39.77
3. BELGRAU Szymon OŚ AZS Poznań (PP Poznań) 8:43.00

4×400 m M
1. AZS Łódź 3:14.39
2. KS AZS AWF Kraków 3:15.53
3. AZS-AWF Warszawa 3:18.81

Rzut oszczepem M
1. CHMIELAK Hubert AZS-AWFiS Gdańsk 75.04
2. SUMIŃSKI Wojciech AZS-AWF Warszawa (AWF Warszawa) 69.17
3. GIEREK Rafał AZS-AWF Warszawa (AWF Warszawa) 68.69

Skok wzwyż M
1. BEDENICZUK Bartłomiej KS AZS-AWF Biała Podlaska 1.98
2. PILICHOWSKI Marek KS AZS AWF Wrocław (AWF Wrocław) 1.90
3. KAWALER Wojciech KS AZS AWF Wrocław 1.85

Rzut młotem M
1. SWANCAR Kamil OŚ AZS Poznań (AWF Poznań) 58.98
2. WROTYŃSKI Marcin OŚ AZS Poznań (UR Poznań) 58.85
3. KUŹNIAREK Marcin MKS Zduńska Wola (Uniwersytet Łódzki) 55.19

Skok o tyczce M
1. TOMALIK Damian AZS-AWF Warszawa (AWF Wrocław) 4.80
2. SWATOWSKI Hubert KS AZS AWF Wrocław 4.60
3. SZEWCZYK Stanisław KS Warszawianka W-wa (AWF Warszawa) 4.40

Trójskok M
1. MAŃCZUK Piotr AZS-AWFiS Gdańsk 15.41
2. KULMACZEWSKI Jan UKS Misiaczki Pruszków 15.26
3. FORMANIEWICZ Piotr AZS-AWFiS Gdańsk 15.16

Klaysfikacja klubowa
1. OŚ AZS Poznań 240 pkt
2. KS AZS AWF Kraków 163 pkt
3. KS AZS AWF Wrocław 163 pkt

Klasyfikacja uczelni
1. AWF Wrocław 282 pkt
2. AWF Kraków 225 pkt
3. AWFiS Gdańsk 185 pkt

Klasyfikacja medalowa
1. OŚ AZS Poznań 7 – 8 – 4
2. KS AZS AWFiS Gdańsk 5 – 5 – 2
3. KS AZS AWF Kraków 3 – 6 – 4

Najlepsze wyniki zawodów – kobiety (wg punktacji IAAF)
1. Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin) 100 m ppł 12,97 s (w el.)
2. Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin) rzut młotem 72,87 m
3. Joanna Fiodorow (OŚ AZS Poznań) rzut młotem 72,65 m

Najlepsze wyniki zawodów – mężczyźni (wg punktacji IAAF)
1. Jakub Szyszkowski (WKS Śląsk Wrocław – AWF Wrocław) pchnięcie kulą 20,09 m
2. Jakub Mordyl (KS AZS AWF Kraków) 400 m ppł 51,21 s
3. Przemysław Słowikowski (WKS Flota Gdynia) 100 m 10,43 s (w el.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj