Sezon 2017/2018 podsumowany

0
466

Około trzy tysiące uścisków i gratulacji wymieniono podczas Gali Sportu Akademickiego 2018, która odbyła się w Katowicach. Możemy oficjalnie zacząć nowy sezon.

– Marzyliśmy, żeby przyjechać na Śląsk od kilkunastu lat. Mamy za sobą dobry rok i cieszę się, że możemy go świętować tutaj – powiedział w Katowicach prezes Zarządu Głównego AZS Alojzy Nowak. W Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się doroczna Gala Sportu Akademickiego.

W jej trakcie nagrodzono wyróżniających się sportowców, trenerów, działaczy oraz najlepiej działające jednostki AZS. Specjalne wyróżniania dostali tegoroczni organizatorzy Akademickich Mistrzostw Świata w Polsce – AZS AWF Biała Podlaska, który gościł najlepszych ciężarowców oraz AZS Politechniki Łódzkiej, organizujący AMŚ w unihokeju i cheerleadingu. Z kolei wyróżnienia za organizację Akademickich Mistrzostw Polski otrzymały AZS Katowice (za AMP w biegach przełajowych, kolarstwie górskim i wspinaczce sportowej), AZS Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach (za AMP w szachach) i AZS Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (za AMP w trójboju siłowym, jeździectwie, aerobiku sportowym i snowboardzie).

– Coraz więcej studentów zapisuje się do AZS, nasi sportowcy odnoszą sukcesy, bo w tym roku zdobyliśmy 56 medali Akademickich Mistrzostw Świata. Wierzę, że kolejne lata będą jeszcze lepsze i na pewno tak będzie, skoro przed rokiem otrzymaliśmy tytuł najlepiej działającej federacji sportu studenckiego na świecie, a w tym roku w Europie – dodał prezes Zarządu Głównego AZS.

W tym roku polscy reprezentanci wywalczyli (jak dotąd) aż 56 medali na Akademickich Mistrzostwach Świata. Z medalistów do Katowic przyjechali kajakarze Paulina Markiewicz, Grzegorz Bryński, Paweł Czaja i Sławomir Witczak, kolarze Marta Lach, Gabriela Wojtyła i Krzysztof Łukasik, reprezentanci w muaythai Natalia Leciejewska i Łukasz Radosz, pięcioboiści Marta Kobecka, Anna Maliszewka, Maciej Dukielski, Łukasz Gutkowski i Daniel Ławrynowicz, strzelczynie Natalia Kochańska, Katarzyna Komorowska i Aneta Stankiewicz, szachiści Maria Leks, Grzegorz Nasuta i Oskar Wieczorek, wioślarka Katarzyna Wełna oraz zapaśniczki Weronika Sikora i Natalia Strzałka.

W Katowicach wręczono nominacje dla członków honorowych AZS. Zaszczytne tytuły, które zostały nadane w trakcie Walnego Zjazdu AZS, przyjęli wieloletnia pracownica Zarządu Głównego AZS Ewa Kordek-Chorosz, były zawodnik i trener wioślarstwa Marian Pawlak, długoletni działacz AZS na Śląsku Czesław Garncarz oraz związany przez wiele lat z AZS Poznań trener koszykarski Zbigniew Grześczyk. Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali Wojciech Weiss i Waldemar Olejniczak, a odznaki za zasługi dla sportu z rąk wiceministra sportu i turystyki Jana Widery odebrali Renata Fangor i Wojciech Chmiel.

– Akademicki Związek Sportowy jest bardzo ważną częścią całego systemu sportowego i chętnie wspieramy jego działalność. Sport akademicki rozwija się bardzo dobrze. I bardzo cieszę się, że dzięki temu młodzi ludzie mogą godzić rozwój fizyczny i intelektualny – mówił wiceminister sportu i turystyki Jan Widera.

Szczególną chwilą były podziękowania dla osób, które wiele lat poświęciły działalności Akademickiego Związku Sportowego i żegnają się z pracą w biurze Zarządu Głównego. Na gali w Katowicach otrzymali je Ewa Kordek-Chorosz, Halina Hanusz, Stanisław Petka i Bartłomiej Korpak.

Każdego roku wręczane są także Nagrody im. Eugeniusza Piaseckiego dla wyróżniających się nauczycieli wychowania fizycznego oraz trenerów pracujących w szkołach wyższych i jednostkach organizacyjnych AZS. Nagroda została ustanowiona przez Zarząd Główny AZS ponad trzydzieści lat temu, a jej patronem został znany propagator wychowania fizycznego w Polsce. W tym roku wyróżnienia trafiły do rąk Piotra Nowaka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Ponad stuletnia organizacja, jaką jest Akademicki Związek Sportowy, każdego roku nagradza także młodych działaczy, którzy wyróżnili się swoją pracowitością i przebojowością. Nagrody im. Eugeniusza Pietrasika, byłego prezesa Zarządu Głównego AZS, otrzymali Magdalena Bryk z AZS SGH Warszawa, Agata Szajt z AZS UŚ Katowice, Paulina Urbanek z AZS Politechniki Łódzkiej, Krzysztof Pszczółka z AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Jakub Czaban z AZS UP Lublin. Z kolei nagrodą Zielonego Pióra Akademickiego Przeglądu Sportowego uhonorowana została Katarzyna Nowak. Ponadto wyróżniono osoby mocno angażujące się w projekt Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS dla osób niepełnosprawnych (Dominika Hoft i Robert Woźniak oraz UAM Poznań jako najbardziej aktywna uczelnia) oraz działaczy zaangażowanych w promocję AZS w mediach.

Doroczna gala jest też miejscem wręczenia nagród dla uczelni za osiągnięcia sportowe w cyklu Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski zwyciężył Uniwersytet Warszawski przed Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Gdańską. W klasyfikacji medalowej najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, a na kolejnych lokatach uplasowali się studenci z Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie i Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Nagrodzono także najlepszych w typach uczelni. Wśród uniwersytetów wygrał oczywiście Uniwersytet Warszawski, w gronie uczelni technicznych zwyciężyła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a spośród uczelni medycznych Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wśród uczelni społeczno-przyrodniczych zwyciężył Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, najlepszą uczelnią wychowania fizycznego została AWF w Katowicach, a najlepsza uczelnią niepubliczną ALK Warszawa. Prym wśród wyższych szkół zawodowych utrzymała PWSZ w Lesznie.

Nieprzypadkowo Katowice zostały gospodarzem gali, bowiem w tym roku swoją pięćdziesiątą rocznicę założenia obchodzi Uniwersytet Śląski oraz AZS Uniwersytetu Śląskiego. Tej rocznicy została poświęcona znaczna część wydarzenia, a wśród czołowych osób, które otrzymały okolicznościowe medale, znaleźli się pierwszy prezes klubu Grzegorz Maciążek, a także trener i zawodnik 50-lecia: dr hab. prof. Henryk Gacki i Stanisław Bąk.

– To dla nas wielki zaszczyt, że możemy gościć tę galę w Teatrze Śląskim. 50 lat dla uczelni to może nie jest dużo, ale cieszę się, że dzięki wysiłkowi społeczności akademickiej i regionu jesteśmy uczelnią, która dziś kształci ponad 20 tysięcy studentów. Wykształciliśmy już ponad 250 tysięcy absolwentów. To jest nasz wielki kapitał – mówił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk.

Największa studencka organizacja w Polsce podziękowała sponsorom i wszystkim pozostałym partnerom wspierającym jej działalność. Wśród podmiotów mocno zaangażowanych w rozwój sportu akademickiego są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Grupa LOTOS S.A.

Galę poprzedziły posiedzenia ciał statutowych AZS. Zebrały się rady: rozwoju, sportu, upowszechniania kultury fizycznej i ds. międzynarodowych, a także Zarząd Główny AZS.

Źródło: własne, foto: własne Michał Walusza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here