Wraz z nowym rokiem wiele osób postanawia zadbać o swoje ciało. Na siłowni jest dwa razy więcej ludzi. Na zajęciach fitness robi się tłoczno. W lutym jest znów luźniej. Zastanawiasz się dlaczego?
Po co?
Już 5 rok regularnie ćwiczę. Pamiętam, jak podczas jednego z pierwszych pobytów w siłowni trener personalny zapytał mnie o mój cel – zgłupiałam. Schudnąć? Nie. Zrobić brzuch? Nie. Wyglądać lepiej? Nie. Wyglądać jak ktoś z pierwszych stron gazet? Nie. Zaczęłam poszukiwać odpowiedzi na pytanie „Po co chcę ćwiczyć?” Dość szybko znalazłam odpowiedź. Dla zdrowia, dobrego samopoczucia i poprawy jakości mojego życia.
Ciało jest integralną częścią naszego funkcjonowania. Jest ważne, dlatego warto o nie zadbać. Jeśli chęć uprawiania sportu będzie wynikała z twoich wartości, będziesz miał większą determinację do systematycznego uprawiania sportu. Gdy doświadczysz pozytywnego wpływu ruchu na całość twojego funkcjonowania jeszcze bardziej upewnisz się, że warto.
Zadaj sobie pytanie po co ci aktywność fizyczna? Czy zadbanie o zdrowie jest dla ciebie ważne?
Przekrocz moment krytyczny
Jeśli masz słabą kondycję fizyczną to pierwsze zetknięcia ze sportem mogą być trudne. Jeśli twoja kondycja fizyczna jest kiepska to nie spodziewaj się, że będzie tylko miło i przyjemnie. Może boleć. Jeśli się nie poddasz to dość szybko zobaczysz jakie robisz postępy. A to dodaje sił. Dostaniesz pozytywną informację zwrotną od swojego organizmu.
Poszukaj kompana
Jeśli ciężko ci samemu zabrać się za ćwiczenia poszukaj osoby, która będzie ćwiczyła razem z tobą. Druga osoba może dodać otuchy przy rozpoczynaniu przygody z ćwiczeniami i może być dobrym wsparciem w momencie gdy „nic ci się nie chce”. Wspólne ćwiczenia mogą być też dobrą formą spędzania czasu.
Aby wytrwać w regularnych ćwiczeniach fizycznych poszukaj sensu swoich działań. A potem znajdź aktywność fizyczną, która da ci radość i się zaangażuj. Dostrzegaj jakie postępy robisz, jak po każdym miesiącu regularnych ćwiczeń twoje ciało jest odporniejsze i silniejsze. Zobacz jak to wpływa na inne obszary twojego życia.
Tekst: Izabela Sewielska – psycholog, trener umiejętności miękkich, członek Rady ds. Rozwoju AZS. Uczy jak żyć pełnią życia. Prowadzi bloga Przestrzeń Tworzenia Dobra – www.izabelasewielska.pl
Ilustracja: Angelina Jusiak