Copernicada – Międzywydziałowa Olimpiada Sportowa UMK w Toruniu

0
1231

Pomysł zorganizowania Copernicady – Międzywydziałowej Olimpiady Sportowej to odpowiedź na zapotrzebowania społeczności akademickiej na rywalizację sportową. W tym roku zorganizowano już 5 edycję tego przedsięwzięcia. Dzięki Samorządowi Studenckiemu UMK oraz Uniwersyteckiemu Centrum Sportowemu, pomysł wewnętrznych rozgrywek UMK stał się realny. Celem Copernicady jest wyłonienie najbardziej „usportowionego” wydziału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studenci jak również pracownicy uczelni rywalizują w różnych dyscyplinach sportowych w tym: badminton, siatkówka, ergometr wioślarski, judo, futsal. Rozgrywki organizowane są przez cały rok akademicki, a finały poszczególnych dyscyplin rozgrywane są podczas corocznych Juwenaliów.

Najbardziej popularną dyscypliną Copernicady jest futsal mężczyzn, w którym organizuje się preeliminacje, celem wyłonienia najlepszego zespołu danego wydziału, jak również półfinały oraz długo wyczekiwany turniej finałowy. Nagrodą dla najbardziej usportowionego wydziału jest puchar przechodni, wręczany na scenie głównej podczas Juwenaliów. Puchar ten wręcza osobiście Prorektor ds. Studenckich i Polityki Kadrowej.

V edycja Copernicady została wzbogacona o rozgrywki dwóch ogni, które zaplanowane są na Juwenalia. Do tej pory rozegrano preeliminację futsalu mężczyzn, siatkówkę damską
i męską oraz pływanie. Przed nami rozgrywki w takich dyscyplinach jak: judo, ergometr wioślarski, kosz 3×3, piłka nożna, szachy, tenis stołowy a także siatkarskie miksty.

Poprzednie edycje Międzywydziałowej Olimpiady Sportowej zostały zdominowane przez Wydział Prawa i Administracji. Jednak należy zauważyć siłę Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych jak również Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, które reprezentują równie wysoki poziom sportowy.

W rywalizację sportową włączają się nie tylko aktywni studenci UMK a także pracownicy uniwersytetu. Atmosfera rozgrywek sprzyja osiąganiu dobrych wyników sportowych jak również integracji społeczności akademickiej.

Wszystkie rozgrywki za wyjątkiem piłki nożnej organizowane są na sportowym obiekcie UMK – Uniwersyteckie Centrum Sportowe przy ul. Św. Józefa 17 w Toruniu.

By stać się częścią sportowej społeczności UMK należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na oficjalnej stronie Copernicady – www.copernicada.umk.pl.

Projekt Copernicada został nagrodzony w konkursie Pro Juvenes w kategorii „Sport Studencki”. Nagrodę tę przyznaje się za wyjątkowy wkład na rzecz rozwoju sportu akademickiego.

Organizatorzy Międzywydziałowej Olimpiady Sportowej cieszą się z zainteresowania studentów aktywnością fizyczną. Z roku na rok, podnoszony jest poziom sportowy, a liczba uczestników ciągle wzrasta. Opracowana szata graficzna oraz działania marketingowe wpłynęły na rozpoznawalność Copenicady nie tylko wśród społeczności akademickiej UMK.

Copernicada – Międzywydziałowa Olimpiada Sportowej, to doskonała szansa na pokazanie swojego wysokiego poziomu sportowego i świetną zabawę.