Życiowa forma Ewy Swobody

0
540

Znakomicie na zawodach Diamentowej Ligi – Memoriale Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim w Chorzowie zaprezentowała się Ewa Swoboda. Sprinterka AZS AWF Katowice ustanowiła nowy rekord życiowy.

Polka zajęła trzecie miejsce w rywalizacji na 100 m, ustępując jedynie świetnie dysponowanym w tym roku Amerykance Sha’cari Richardson (10,76 s) i liderce światowych tabel Jamajce Sherice Jackson (10,78 s). Swoboda po raz pierwszy w karierze w regulaminowych warunkach złamała barierę 11 sekund – 10,94 s, poprawiając swój rekord życiowy i wypełniając minimum na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Podopieczna trener Iwony Krupy pobiegła już wcześniej poniżej 11 sekund – 10,99 s przed rokiem na mistrzostwach Polski w Suwałkach, ale ze zbyt dużym wiatrem przekraczającym dopuszczalne +2,0 m/s. Wynik Swobody uzyskany w Chorzowie to obecnie najlepszy rezultat w Europie i 11. na świecie. Do 37-letniego rekordu Polski Ewy Kasprzyk zabrakło zaledwie 0,01 sekundy!

Najlepszy wynik w tym sezonie na 100 m przez płotki osiągnęła Pia Skrzyszowska. Zawodniczka AZS AWF Warszawa pobiegła 12,67 s, ale wystarczyło to do zajęcia ósmego miejsca w silnej stawce. Mistrzyni Europy wypełniła minimum na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Udanie sezon otworzyła Sofia Ennaoui (AZS UMCS Lublin), która już w pierwszym starcie złamała barierę dwóch minut na 800 m – 1:59.82 i zajęła ósmą lokatę. Dwunaste miejsce w biegu na dystansie dwóch okrążeń zajęła Margarita Koczanowa (AZS AWF Kraków). Ósmy na 400 m był Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn). Na piątej pozycji rywalizację młociarzy ukończył Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice).