Uniwersytet Gdański oraz Politechnika Opolska były najlepsze w finałach Akademickich Mistrzostw Polski kobiet i mężczyzn w piłce ręcznej, które przez weekend rozgrywane były w Opolu.
Trzydniowy festiwal piłki ręcznej na wysokim poziomie na Opolszczyźnie dobiegł końca. Po 16 żeńskich i męskich drużyn, łącznie z 20 uczelni, walczyło o medale Akademickich Mistrzostw Polski. Po dwie drużyny wprowadziły do finałów Politechnika Łódzka, AWF Kraków, SGGW Warszawa, AGH Kraków, Politechnika Gdańska, Uniwersytet Rzeszowski, Politechnika Wrocławska, UMCS Lublin oraz gospodarze zawodów.
Rozpoczynająca mistrzostwa faza grupowa nie przyniosła zaskakujących rozstrzygnięć. Faworyci imprezy zgodnie awansowali do części pucharowej turnieju. Z kompletem zwycięstw do ćwierćfinałów kobiet przeszły ekipy Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz obrończyń tytułu z AWF Warszawa. Z kolei u mężczyzn goryczy porażki w grupie nie zaznały drużyny Uniwersytetu Warszawskiego, AGH Kraków i Politechniki Opolskiej, która w każdym z pierwszych trzech spotkań aplikowała rywalom przynajmniej 35 goli.
W ćwierćfinałach najbardziej zacięte były pojedynki szczypiornistek PŁ Łódź i UMCS Lublin, a także szczypiornistów UW Warszawa i UZ Zielona Góra. Z pierwszego starcia górą wyszły akademickie wicemistrzynie kraju z Lubelszczyzny, wygrywając 16:14. Z kolei do wyłonienia półfinalisty męskich mistrzostw potrzebne były rzuty karne. Skuteczniejsi z siódmego metra byli warszawianie i to oni awansowali do gry o medale.
W półfinałach kobiet pogromczynie znalazły ubiegłoroczne finalistki. Broniące złota szczypiornistki AWF Warszawa uległy 22:27 AWF Katowice, zaś srebrne medalistki z UMCS Lublin przegrały 18:21 z UG Gdańsk. W wielkim finale rozgrywanym w opolskiej Stegu Arenie zwyciężyły gdańszczanki. Studentki z Trójmiasta pokonały katowiczanki 23:18. Z kolei w meczu o brąz – podobnie jak przed rokiem w finale – AWF Warszawa była lepsza od UMCS Lublin (22:20).
– Nie było to łatwe spotkanie, podobnie jak wszystkie poprzednie. Do finału nastawiałyśmy się, żeby to wygrać. Przy pełnej koncentracji, wkładając dużo energii, udało się wykonać ten cel. Jesteśmy z siebie bardzo dumne, a każda z nas dołożyła cegiełkę do tego złota – uważa Daria Cieślak z UG Gdańsk.
– Naszym celem było zdobycie medalu, więc został on zrealizowany. W poprzednim roku poszło nam bardzo słabo, ale duma sportowa nie pozwoliła nam się poddać. Drugie miejsce jest w porządku, UG Gdańsk wygrał w pełni zasłużenie – przedstawia z kolei swój punkt widzenia Marta Wołczyk z AWF Katowice. – Piłka ręczna na AMP-ach różni się od tej ligowej, która jest nastawiona na cel. Myślę, że organizacyjnie te mistrzostwa są świetnie załatwione, atmosfera między dziewczynami jest na plus – uzupełnia.
W meczach 1/2 finału AMP mężczyzn byliśmy świadkami dominacji faworytów. Kolejny mecz z masą bramek zakończyli zawodnicy PO Opole, którzy gładko odprawili UW Warszawa (41:20). W drugim półfinale AGH Kraków zwyciężył PW Warszawa różnicą siedmiu trafień (25:18). W meczu o złoto opolanie byli skuteczniejsi od broniących tytułu krakowian, zwyciężając 21:16 i tym samym odzyskując mistrzostwo.
– To były fantastyczne zawody. Przed turniejem byliśmy w gronie faworytów, ale trzeba było wyjść na finał i go wygrać. AGH Kraków pokazała charakter, że na pewno jest czołową drużyną w Polsce. Ten medal to super uczucie – nie ukrywa Mateusz Morawski z PO Opole.
W stołecznych derby o brąz PW Warszawa pokonała 26:20 UW Warszawa.
– Dla mnie był to specjalny, bo ostatni turniej AMP. Bardzo zżyłem się z drużyną i ciężko będzie się z nią pożegnać. Trzecie miejsce to nasz rekord na tej imprezie. Gdybym dowiedział się przed turniejem, że zajdziemy tak daleko, to bym nie uwierzył. Po pierwszym meczu byliśmy na drodze do miejsc 9-12, a tu miła niespodzianka – opowiada Jakub Arent z PW Warszawa. – AMP-y były dla mnie okazją do poznania nowych ludzi. W mojej pamięci zostaną wszystkie te wydarzenia i będzie co opowiadać dzieciakom w przyszłości – dodaje.
Podczas tegorocznych finałów AMP w piłce ręcznej AZS wspominał swoich wybitnych sportowców sprzed lat. Nagrody dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika nosiły imiona Alfredy Ograbek – najlepszej polskiej bramkarki lat 50., zawodniczki AZS Katowice i AZS AWF Warszawa, oraz Władysława Twardo – wybitnego szczypiornisty AZS Warszawa sprzed wojny, uczestnika Powstania Warszawskiego i organizatora konspiracyjnych rozgrywek, który później odbudowywał polski i akademicki sport. MVP kobiecego turnieju została Aleksandra Sójka (AWF Katowice), a męskich mistrzostw – Mateusz Morawski (PO Opole). Ponadto, królową strzelczyń została Daria Cieślak (UG Gdańsk), zaś najlepszą bramkarką – Alicja Klarkowska (AWF Warszawa). U mężczyzn zdobywcą największej liczby bramek został Adam Stępień (UZ Zielona Góra), a najlepszym bramkarzem uznano Piotra Sądowicza (AGH Kraków).
Partnerami finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn w Opolu byli Totalizator Sportowy, miasto Opole oraz Województwo Opolskie. Patronat nad turniejem objęły PGNiG Superliga oraz KPR Gwardia Opole.
– Te mistrzostwa były logistycznym wyzwaniem. Trzeba było odpowiednio rozplanować i skoordynować 80 spotkań w 4 halach. Wydaje mi się, że organizacyjnie wywiązaliśmy się z zadania – mówi Tomasz Wróbel, prezes AZS Politechniki Opolskiej, organizatora finałów AMP w piłce ręcznej kobiet i mężczyzn. – Staraliśmy się, aby nasi goście czuli się usatysfakcjonowani z warunków, jakie zastaną u nas. To dobra, integracyjna impreza. Jako gospodarze cieszymy się, że w parze z sukcesem organizacyjnym poszedł sukces sportowy, bo odzyskaliśmy tron w gronie mężczyzn – przypomina.
Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Finały Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej w Opolu
Kobiety
Ćwierćfinały
AWF Katowice – Uniwersytet Rzeszowski 26:21
Politechnika Łódzka – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 14:16
Uniwersytet Gdański – Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach 33:15
AWF Warszawa – AWF Kraków 31:12
Mecze o miejsca 5-8
PŁ Łódź – ŚUM Katowice 24:15
AWF Kraków – URz Rzeszów 14:27
Mecz o 7. miejsce
ŚUM Katowice – AWF Kraków 19:15
Mecz o 5. miejsce
PŁ Łódź – URz Rzeszów 15:10
Półfinały
UMCS Lublin – UG Gdańsk 18:21
AWF Warszawa – AWF Katowice 22:27
Mecz o 3. miejsce
UMCS Lublin – AWF Warszawa 20:22
Finał
UG Gdańsk – AWF Katowice 23:18
Klasyfikacja generalna kobiet
- Uniwersytet Gdański
- Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Politechnika Łódzka
- Uniwersytet Rzeszowski
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu
- Politechnika Opolska
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
- -16. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
Mężczyźni
Ćwierćfinały
Politechnika Warszawska – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 28:22
Politechnika Opolska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie 33:21
Uniwersytet Warszawski – Uniwersytet Zielonogórski 26:26, karne 5:3
Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie – Uniwersytet Rzeszowski 34:16
Mecze o miejsca 5-8
UMCS Lublin – UZ Zielona Góra 21:28
URz Rzeszów – SGGW Warszawa 22:17
Mecz o 7. miejsce
UMCS Lublin – SGGW Warszawa 21:25
Mecz o 5. miejsce
UZ Zielona Góra – URz Rzeszów 24:27
Półfinały
PO Opole – UW Warszawa 41:20
AGH Kraków – PW Warszawa 25:18
Mecz o 3. miejsce
UW Warszawa – PW Warszawa 20:26
Finał
PO Opole – AGH Kraków 21:16
Klasyfikacja generalna mężczyzn
- Politechnika Opolska
- Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
- Politechnika Warszawska
- Uniwersytet Warszawski
- Uniwersytet Rzeszowski
- Uniwersytet Zielonogórski
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
- Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Śląska w Gliwicach
- -16. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Poznańska, Politechnika Rzeszowska