Z Indii przywieźli masę wspomnień, ale przede wszystkim medale. W czwartek do Warszawy wróciła Akademicka Reprezentacja Polski w strzelectwie sportowym, która podczas Akademickich Mistrzostw Świata zdobyła dziewięć krążków.

Po niemal dziewięciu godzinach lotu na Lotnisku Chopina wylądowała 18-osobowa ekipa biało-czerwonych. Reprezentanci zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do kraju. Kadra odniosła spory sukces, zdobywając w Nowym Delhi trzy srebrne i sześć brązowych medali. Cała rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczy ustanowienie rekordu Polski w karabinie pneumatycznym przez Polki (1886.4 pkt.). Wynik ten dał Julii Piotrowskiej, Dominice Skarupskiej i Julii Mikołowskiej drugie miejsce.

Jak przyznała zdobywczyni trzech krążków Julia Piotrowska, w domu czekają na nią już bliscy oraz… kotlet schabowy z ziemniakami. – Kuchnia lokalna była trochę za ostra jak dla mnie i już marzy mi się kotlet schabowy z burakami i ziemniakami. Wiem, że mój chłopak przygotuje go dla mnie i już pędzę do domu. Jestem bardzo szczęśliwa, że jestem w Polsce. Długo unikałam zawodów w Indii jak ognia, ale trzeba się przełamać i przekonać jak tam jest. Mam nadzieję, że nie był to mój ostatni raz tam i trzeba stawiać czoła niekorzystnym warunkom – powiedziała zawodniczka.

Dla olimpijki z Paryża i studentki AWF Katowice był to pierwszy wyjazd do Indii. – To był egzotyczny wyjazd i trzeba było się dopasować do panujących warunków. Jak wzięliśmy tam pierwszy wdech, to było ekstremalnie. To jednak nie przeszkadzało, żeby dać z siebie wszystko na zawodach i popracować na medale. Wydaje mi się, że zrealizowaliśmy swoje cele i jesteśmy z tego dumni. To też dobry prognostyk na kolejne starty, bo wiemy nad czym się skupić – dodała Julia Piotrowska.

Najwięcej medali dla Akademickiej Reprezentacji Polski wywalczył inny olimpijczyk Maciej Kowalewicz, który trafił cztery medale w tym trzy brązowe i jeden srebrny. Student Politechniki Gdańskiej zaznacza, że cieszy go ten dorobek i nie zamieniłby go na jeden złoty medal.

– Cztery medale to cztery medale, chociaż zawsze chciałoby się wygrywać, bo walczymy o najwyższe miejsca. Z drugiej strony pewnie jakbym wygrał, to czułbym niedosyt, bo rezultat punktowy byłby za niski. Taka ambicja u sportowców sprawia, że chcą żeby było zawsze lepiej. Ja jednak jestem zadowolony, bo w każdej konkurencji zdobyłem medal, a dla mnie była to ostatnia impreza, w której mogłem wziąć udział ze względu na rocznik. To dla mnie takie zamknięcie kariery międzynarodowej w roli zawodnika – mówił Maciej Kowalewicz.

Student Politechniki Gdańskiej kolejny raz startował Indiach, więc w jego przypadku doświadczenie z tym krajem było większe i mniejsze zaskoczenie co do warunków. – To jest trochę inny świat i trochę niewyobrażalny przed tym, jak leciałem tam pierwszy raz. Myślę, że warto raz w życiu tam się udać i poczuć. Podczas zawodów Pucharu Świata miałem okazję pojechać do Tadż Machal i to jest piękne miejsce. W turystycznych miejscach jest tam bardzo ładnie, ale my byliśmy nie tylko w takich, bo na obrzeżach miasta poziom życia jest dużo niższy. Ta kultura, zapach to jest dla nas coś innego. Trzeba jednak sobie umieć z tym poradzić i skupić na zawodach, bo one są najważniejsze. Ja byłem na to gdzieś już wcześniej przygotowany i może to mi też trochę pomogło – dodał zdobywca czterech medali.

Akademickie Mistrzostwa Świata w strzelectwie sportowym były ostatnią imprezą w kalendarzu.  Akademicka Reprezentacja Polski na zawodach tej rangi wywalczyła w 2024 roku 73 medale (21 – 26 – 26).

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Akademickie Mistrzostwa Świata 2024 w strzelectwie sportowym – polscy medaliści:  

Julia Piotrowska – srebro w karabinie 50 m, 3 postawy
Julia Piotrowska, Dominika Skarupska, Julia Mikołowska  – srebro w karabinie pneumatycznym 10 m, drużyna
Maciej Kowalewicz, Wiktor Sajdak, Michał Chojnowski –  srebro w karabinie 50 m, 3 postawy, drużyna
Filip Wagner – brąz w pistolecie 10 m
Filip Wagner, Jakub Czekaj, Jakub Rosa – brąz w pistolecie 10 m, drużyna
Filip Wagner – brąz w pistolecie szybkostrzelnym 25 m
Maciej Kowalewicz – brąz w karabinie 50 m, 3 postawy
Maciej Kowalewicz – brąz w karabinie pneumatycznym 10 m
Julia Piotrowska, Maciej Kowalewicz – brąz w karabinie pneumatycznym 10 m, mikst