Pierwsze dni 2024 roku upłynęły pod znakiem rozstrzygnięć w rywalizacji futsalistów i futsalistek o tytuły akademickich mistrzów Poznania i Wielkopolski. Decydujące były turnieje „Final Eight” panów i „Final Five” pań.

Jako pierwsze, już 7 stycznia, na parkiet hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) wybiegło osiem najlepszych drużyn mężczyzn. Wyłoniono je w eliminacjach z udziałem 14 reprezentacji uczelnianych z całej Wielkopolski. Zmagania finałowe były bardzo zacięte, a zwyciężyła w nich ekipa Akademii Nauk Stosowanych z Piły (trenerzy: Maciej Konert i Radosław Góźdź), która w meczu decydującym o złotym medalu pokonała zespół UAM 2:1. W walce o trzecie miejsce drużyna Akademii Nauk Stosowanych z Leszna okazała się lepsza od ekipy poznańskiego Uniwersytetu Medycznego, pokonując ją 2:0.

Najlepszym zawodnikiem turnieju finałowego uznany został Zbigniew Barańczyk z ANS Piła, najlepszym bramkarzem Mikołaj Sroczyński z ANS Leszno, a królem strzelców został Kacper Zieliński z Piły, zdobywca pięciu bramek. Futsaliści z Wielkopolski zagwarantowali sobie aż siedem miejsc w turnieju półfinałowym strefy „A” Akademickich Mistrzostw Polski, który z udziałem 16 zespołów zostanie rozegrany w Toruniu, w dniach 1-4 lutego br.

Zespół AZS ANS Piła wystąpił w „Final Eight” w następującym składzie: Zbigniew Barańczyk,  Paweł Bąk, Wojciech Bukowy, Marcin Ciesielski, Jakub Fatyga, Radosław Góźdź, Robert Greń, Jakub Januzik, Kacper Kałużny, Mikołaj Łosoś, Wojciech Węgrzyn, Kacper Zieliński.

8 stycznia w hali sportowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (UPP) rywalizowały futsalistki. Stawka pięciu zespołów została po rozgrywkach eliminacyjnych podzielona na dwie części: o medale walczyły reprezentacje UAM, Akademii Wychowania Fizycznego i Politechniki Poznańskiej (PP), natomiast o miejsca IV-V – ekipy uniwersytetów: Medycznego (UMP) i Przyrodniczego. Najlepszą w tej stawce okazała się drużyna AWF (trenerka: Natalia Modrzejewska), która rzutem na taśmę wyprzedziła UAM (rozstrzygające trafienie, dające temu zespołowi remis w bezpośredniej rywalizacji padło na sześć sekund przed końcem meczu o złoty medal). Brąz wywalczyły studentki Politechniki.

W rywalizacji o czwarte miejsce zespół gospodarzy okazał się lepszy od UMP. Po remisie 2:2 w regulaminowym czasie, UPP zwyciężyło 4:3 w rzutach karnych (strzelanie zakończono dopiero po dziewięciu seriach!). Najlepsze ekipy futsalistek z Wielkopolski wystartują w turnieju eliminacyjnym strefy „A” Akademickich Mistrzostw Polski, który zostanie rozegrany w dniach 25-28 stycznia w Poznaniu, a ich organizatorem będzie KU AZS UAM.

Zespół AZS AWF Poznań wystąpił w „Final Five” w następującym składzie: Julia Dobroń, Magdalena Falkowska, Agnieszka Penier, Martyna Piasecka, Agata Ratajczak, Marta Sobkowiak, Aleksandra Sygit, Maja Szydełko, Wiktoria Święcichowska, Patrycja Turbańska, Maria Wasiewicz, Karolina Wiza.

Klasyfikacja końcowa „FINAL EIGHT” (AMPiW futsalistów)