Znakomita stawka w finale AMP w badmintonie

0
1250

W sobotę w Bieruniu rozpocznie się finał Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie. Mistrzowski tytuł zamierzają zachować zawodnicy Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, którzy wystąpią w bardzo mocnym składzie.

Finałowa batalia badmintonistów, rywalizujących drużynowo o medale AMP, ponownie rozegra się na Górnym Śląsku. Nieco ponad rok temu w Łaziskach Górnych najlepsi byli zawodnicy AWF Katowice. Tegoroczną edycję mistrzostw ubiegłoroczni zwycięzcy zaczęli od mocnego uderzenia, pewnie wygrywając półfinał w Lublinie (w drugim półfinale w Gdyni triumfowała Politechnika Gdańska). Katowiczanie nie zagrali jednak w najsilniejszym zestawieniu. Tym razem w ich składzie zobaczymy m.in. Piotra Liszkę, który w przeszłości był w kadrze narodowej.

– Nie wszyscy mogli zagrać w turnieju eliminacyjnym, a po drugie nie chcieliśmy też ujawniać najmocniejszych kart przed finałem. W Bieruniu wystąpimy jednak w najsilniejszym składzie. Mamy zgodę na start zawodników z kadry narodowej, z czym bywało różnie w poprzednich latach. W tym roku Kornelia Marczak i Dominika Kwaśnik znalazły się w składzie reprezentacji na Igrzyska Europejskie, w związku z czym mieliśmy obawy, czy Polski Związek Badmintona da „zielone światło” na występ w AMP-ach. Mając obecny skład, liczymy, że ponownie przynajmniej zdobędziemy medal – opisuje Bożena Wołkowycka, opiekun ekipy AWF Katowice. – Kadrowo wyglądamy lepiej niż przed rokiem, ale plotki głoszą, że i pozostałe drużyny się wzmocniły. Wydłużono wiek startowy zawodników do 30 lat, więc do rywalizacji wróci kilka gwiazd, które ostatnio nie mogły grać – przypomina.

Zdaniem Wołkowyckiej kontrkandydatów do złota w Bieruniu należy upatrywać przede wszystkim w pozostałych medalistach zeszłorocznych AMP – AWF Warszawa i AGH Kraków. – Odpadł nam jeden mocny konkurent, czyli Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, która została zdyskwalifikowana ze względów formalnych. Z północy kraju mamy też bardzo silne Akademię Marynarkę Wojskową w Gdyni czy Politechnikę Gdańską. One również mogą sporo namieszać – uważa.

Początek finału AMP w badmintonie w Bieruniu w sobotę, 15 kwietnia. Rozgrywki w hali sportowej BOSiR (ul. Szarych Szeregów 15) rozpocznie etap grupowy. Do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze ekipy z każdej z grup, a zespoły z trzecich pozycji powalczą o miejsca 9-12.

Finał AMP w badmintonie w Bieruniu jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego. Partnerami zawodów są Śląski Związek Badmintona, Bieruński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz klub sportowy UKS Unia Bieruń.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Finał Akademickich Mistrzostw Polski w badmintonie w Bieruniu

Grupy eliminacyjne

Grupa A

 1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie
 2. Politechnika Śląska w Gliwicach
 3. Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie
 4. Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Grupa B

 1. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie
 2. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach
 3. Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
 4. Uniwersytet Łódzki

Grupa C

 1. Politechnika Gdańska
 2. Politechnika Poznańska
 3. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 4. Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Grupa D

 1. Uniwersytet Śląski w Katowicach
 2. Uniwersytet Warszawski
 3. Politechnika Wrocławska
 4. Uniwersytet Opolski