Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS to cykl zawodów sportowych skierowanych dla osób z niepełnosprawnościami, który został zapoczątkowany w 2015 roku dzięki zrealizowaniu projektu Erasmus Plus Sport pt. European Day of Integrated Sport. To właśnie wtedy pojawił się pomysł stworzenia zawodów sportowych w wydaniu akademickim. Zarząd Główny AZS w grudniu 2015 roku powołał Komisję ds. Sportu Osób z Niepełnosprawnościami, w której skład weszli przedstawiciele organizacji AZS, zainteresowani tworzeniem sportu integracyjnego na uczelniach. Projekt skierowany jest do studentów, doktorantów oraz pracowników uczelni wyższych, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności. Działania komisji mają na celu ujednolicenie akademickiego sportu osób niepełnosprawnych oraz ich aktywizację i wyrównywanie szans poprzez sport.

Rok 2019 był bardzo aktywny dla IMP AZS. Podczas IV edycji odbyły się zawody obejmujące już 7 dyscyplin: bowling i bilard w Częstochowie (Politechnika Częstochowska), pływanie w Poznaniu (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), boccia w Zielonej Górze (Uniwersytet Zielonogórski), szachy w Katowicach (Uniwersytet Ekonomiczny), goalball w Bydgoszczy (Wyższa Szkoła Gospodarki) oraz tenis stołowy w Poznaniu (Politechnika Poznańska).

W wydarzeniu w sumie wzięło udział blisko 400 zawodników z 25 klubów AZS w całej Polsce. Największym zainteresowaniem cieszyły się zawody pływackie oraz bowlingowe i bilardowe, które zgromadziły blisko 100 zawodniczek i zawodników rywalizujących ze sobą na zasadach fair play. Zawody pływackie są najstarszą spośród dyscyplin obecnych na IMP – UAM Poznań organizuje je nieprzerwanie od 15 lat, a Politechnika Częstochowska od 9 lat podejmuje się organizacji Ogólnopolskiej Olimpiady Studentów z Niepełnosprawnościami, w którą z czasem wpisały się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w bowlingu i bilardzie.

Niewątpliwie wydarzeniem roku była próba pobicia Rekordu Guinnessa w bocci, która towarzyszyła Integracyjnym Mistrzostwom Polski AZS w bocci, rozgrywanym w dniach 1-2 czerwca na Uniwersytecie Zielonogórskim. W zawodach wystartowało 50 osób z 12 uczelni, z czego trzy zespoły wystawiły po dwie drużyny. W czasie pojedynków drużynowych dwie zawodniczki: Dominika Hoft z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Marlena Pogorzelczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego rozgrywały 24-godzinny maraton gry w boccię. Próba została ukończona pomyślnie, z rezultatem 25 godzin i jednej minuty nieprzerwanej gry, ustanawiając tym samym Rekord Guinnessa.

Sumując wszystkie osiągnięcia z całego roku kalendarzowego podczas Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS rozdano zawodniczkom i zawodnikom 85 złotych, 70 srebrnych i 50 brązowych medali.

Już 7 marca ruszają zawody IMP w badmintonie! Szczegóły oraz terminarz znajdziecie na oficjalnej stronie www.imp.azs.pl.

Foto: Archiwum IMP AZS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj